Wojskowy Ośrodek Kultury „Dom Żołnierza” w Bielsku-Białej to niezwykle istotny punkt na kulturalnej mapie tego regionu. Obiekt ten, wzniesiony w latach 1924-1928, prezentuje charakterystyczny styl zakopiański, który wyróżnia się unikalnym połączeniem architektury z naturalnym otoczeniem.
Znajduje się on przy ul. Broniewskiego 27 w Bielsku-Białej. Jego projektant, Leopold Landau, zadbał o to, aby budynek nie tylko spełniał funkcje kulturalne, ale także harmonizował z otaczającą go przestrzenią.
Historia
Historia budynku jest związana z inicjatywą Komitetu Opieki nad Żołnierzami Garnizonu Bielska-Białej, który dążył do stworzenia miejsca o znaczeniu kulturalnym dla żołnierzy. Środki na budowę zostały przekazane przez mieszkańców powiatów: bialskiego, bielskiego, cieszyńskiego, nowotarskiego, makowskiego oraz spisko-orawskiego.
Oprócz finansowania, darowizna działki została przekazana przez arcyksięcia Karola Stefana Habsburga. W nowo wybudowanym obiekcie znalazły się przestrzenie takie jak: sala teatralna z garderobami, jadalnia, biblioteka z czytelnią, bufet, hotelik, kuchnia oraz dwie werandy. Po zakończeniu budowy, w momencie otwarcia w 1928 roku, budynek otoczony był parkiem, w którym wytyczono alejki, a także posadzono 500 drzew owocowych.
Oficjalne poświęcenie budynku miało miejsce w 11 listopada 1928 roku, co dodało mu jeszcze większego znaczenia w lokalnej społeczności. Projekt, który zrealizowano w stylu zakopiańskim, został przygotowany przez architekta Leopolda Landau.
Po II wojnie światowej zarząd nad obiektem przeszedł w ręce miasta, co zaowocowało otwarciem Młodzieżowego Domu Kultury w jego wnętrzach. Jednakże, w wyniku dalszych zmian administracyjnych, 5 listopada 1989 roku budynek powrócił pod skrzydła wojska, a wkrótce po tym utworzono w nim Wojskowy Ośrodek Kultury.
W 1990 roku, z okazji upamiętnienia zasłużonego dowódcy, nadano mu imię generała brygady Józefa Kustronia, co podkreśliło wojskowe tradycje i historii tej instytucji.
Przypisy
- a b c d Dom Żołnierza w Białej – PROJEKT 17 BIELSKO-BIAŁA [online] [dostęp 03.02.2019 r.] (pol.).
- a b c Dom Żołnierza w Białej – żywy pomnik 10-lecia niepodległej Polski Ilustrowany Kurier Codzienny 09.11.1928 r., nr 311 s. 5.
Pozostałe obiekty w kategorii "Architektura":
Kamienica Kałuży w Bielsku-Białej | Kamienica Pod Żabami w Bielsku-BiałejOceń: Wojskowy Ośrodek Kultury „Dom Żołnierza” w Bielsku-Białej