Nowa publikacja o historii mebli giętych w regionie


Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka, która wnosi cenną wiedzę na temat historii przemysłu meblarskiego w Podbeskidziu. Publikacja zatytułowana „O meblach giętych z Podbeskidziem w tle. Fabrykanci, ludzie, produkty” przedstawia interesujące powiązania między lokalnymi tradycjami a rozwojem meblarstwa. Oprócz bogatej treści, książka ma również na celu promowanie wiedzy o historycznych aspektach tego rzemiosła, które miało znaczący wpływ na region.

Autorzy książki skupiają się na kluczowych momentach w historii mebli giętych zaczynając od powstania fabryki Michaela Thoneta w Wiedniu w 1849 roku. Wkrótce po założeniu, późniejsza firma Braci Thonet rozszerzyła swoją działalność do Bielska, gdzie powstawały filie w Buczkowicach, Rybarzowicach i Łodygowicach. Dynamiczny rozwój przemysłu meblarskiego przyczynił się do popularyzacji wiedeńskiego stylu, który stał się stałym elementem wystroju lokalnych domów.

W książce szczegółowo opisano także zjawiska towarzyszące wzrostowi przemysłu meblarskiego, jak chociażby działalność K.K. priv. Fabriken fur Möbel aus gebogenen Holze Rudolf Weill & co. z 1878 roku, która zatrudniała 500 pracowników i produkowała tysiące mebli dziennie. Osobne miejsce w publikacji zajmują również analizy zmieniających się trendów w wzornictwie mebli, opracowane przez dr Ewę Janoszek. Wartością dodaną jest opis historii spółki Prosperplast, która, kontynuując fabryczne tradycje, wprowadza nowoczesne podejście do produkcji mebli.

Książka będzie dostępna w Księgarni Klimczok przy ul. Cyniarskiej 11 w Bielsku-Białej, a w nadchodzących miesiącach planowane są spotkania promocyjne, które odbędą się między innymi w Książnicy Beskidzkiej oraz w lokalnej bibliotece w Buczkowicach. To doskonała okazja, aby mieszkańcy regionu zapoznać się z historią lokalnego przemysłu meblarskiego oraz osobistościami, które go współtworzyły.

Źródło: Urząd Miasta Bielsko-Biała


Oceń: Nowa publikacja o historii mebli giętych w regionie

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:11


Zobacz Także