Mirosław Drewniak, urodzony w 1964 roku w Bielsku-Białej, to wybitna postać w polskim świecie kulinariów. Jako mistrz kuchni zyskał uznanie nie tylko w rodzimych kręgach, ale również czytelników szerszych publikacji. Jego dorobek obejmuje liczne teksty dotyczące tematyki gastronomicznej, które ukazały się zarówno w prasie ogólnodostępnej, jak i branżowej.
Drewniak jest również autorem wielu cennych książek kulinarnych, w których dzieli się swoją pasją do gotowania oraz wiedzą zdobytą przez lata praktyki. Tak, jak jego twórczość, życie zawodowe Mirosława Drewniaka jest dowodem na to, jak wielką rolę odgrywa pasja w osiąganiu sukcesów w świecie gastronomii.
Życiorys
Mirosław Drewniak to znana postać w polskim świecie kulinarnym. Jest członkiem kapituły elitarnego Klubu Szefów Kuchni, a także prezesem oraz współzałożycielem Śląskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Dodatkowo, jego zaangażowanie można zauważyć w Fundacji Klubu Szefów Kuchni, gdzie pełni rolę członka i współzałożyciela.
Jako organizator oraz wykonawca Dni Kuchni Polskiej za granicą, prowadził wydarzenia w takich miastach jak Sewilla, Burgos, Lubliana, Budapeszt oraz Berlin. Jego doświadczenie obejmuje także przewodnictwo w Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”, a również konsultacje dla renomowanych producentów żywności, takich jak Duda–Bis, Superfish, Kotlin oraz Bonduelle.
Mirosław Drewniak zyskał uznanie jako juror oraz współprowadzący w wielu konkursach kulinarnych odbywających się w całym kraju. Dwukrotnie nominowany do nagrody „Oskar Kulinarny” w latach 2006 i 2007 w kategorii autor oraz promotor kuchni regionalnej, otrzymał również nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej za swoje wysiłki w promowaniu polskiej kuchni zarówno w Europie, jak i na świecie.
Jest także organizatorem gastronomii podczas wydarzeń sportowych, w tym Pucharu Świata w skokach narciarskich, letnich i zimowych Grand Prix, oraz Polskich Dni w Maso Corto i Kaprun. W 2008 roku reprezentował Zakopane jako Miasto Kandydata na kongresie FIS w Kapsztadzie.
Jako trener, poprowadził do zwycięstwa drużyny w prestiżowych konkursach, takich jak Kulinarny Puchar Polski w 2003 roku oraz zdobył drugie miejsce w Złotej Patelni, zdobywając nagrodę Ministra Gospodarki. Ponadto, w Festiwalu Kuchni Dworskiej uzyskał pierwsze miejsce.
Drewniak często gościł w programach telewizyjnych, między innymi w „Kawa czy herbata”, „Pytanie na śniadanie”, a także „Kulinarne podróże Roberta Makłowicza”. Brał także udział w programie „Druga Twarz” oraz w pierwszej edycji „Masterchefa”, jako konsultant kulinarny. Ponadto, prowadził cykl audycji w Radio RMF FM oraz Radio Bielsko.
Kariera zawodowa
Mirosław Drewniak zdobył bogate doświadczenie w branży gastronomicznej, poprzez odbywanie praktyk w licznych restauracjach na terenie Śląska. Od 1993 roku z pasją prowadził kuchnię w Hotelu Noma Residence zlokalizowanym w Promnicach.
Jego umiejętności i wiedza pozwoliły mu świadczyć usługi doradcze dla wielu podmiotów gastronomicznych oraz spożywczych w całym kraju, przyczyniając się do ich rozwoju.
W 2005 roku objął kluczową rolę jako szef kuchni w Hotelu Restauracji Brovaria w Poznaniu. Z kolei w latach 2006–2007 angażował się w konsultacje oraz otwieranie Restauracji i Pubu w Hotelu Szara Villa w Opolu.
Od 2009 roku aż do września 2012 roku pełnił obowiązki szefa gastronomii w Hotelu Swing w Krakowie, gdzie swoją pasją i doświadczeniem wpłynął na jakość świadczonych usług.
Publikacje
Mirosław Drewniak jest uznawanym autorem, który napisał wiele publikacji kulinarnych. W jego dorobku można znaleźć między innymi:
- Przewodniki Kulinarne o Polsce, Włoszech, Grecji, Wydawnictwa Pascal,
- Austria jest piękna,
- Gotowania na parze. Obiady,
- Dobra kuchnia. Obiady,
- Dobra kuchnia. Mięso i ryby,
- Gotowanie w kombiwarze i na parze oraz Zdrowa kuchnia,
- Sałatki polskie wspólnie z Andrzejem Fiedorukiem,
- Kreta i Santorini wspólnie z Gościwitem Malinowskim,
- Przepisy kulinarne i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia.
Autor znany jest również z tekstów kulinarnych publikowanych w Gazecie Wyborczej oraz Dzienniku Zachodnim. Jego doświadczenie obejmuje także uczestnictwo w audycjach radiowych na takich kanałach jak RMF FM, Radio Zet oraz Radio Bielsko.
Mirosław Drewniak miał przyjemność konsultować polską edycję książki „Piekielna kuchnia” Marco Pierre White’a, a także współautorstwo tytułów takich jak „Smak podróży” oraz „Przewodniki Kulinarne” dotyczące Hiszpanii, Francji, Grecji, Węgier, Bułgarii, Krajów arabskich oraz Chorwacji, które również zostały wydane przez Wydawnictwo Pascal.
Warto zauważyć, że pisze on też artykuły dla „Rzeźnika polskiego” pod tytułem „Kulinarne przygody Mirka Drewniaka”, w których dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami i przemyśleniami na temat kuchni.
Osiągnięcia
Mirosław Drewniak odnosi wiele sukcesów w swojej karierze, a oto niektóre z jego najważniejszych osiągnięć zawodowych:
- Pokaz kulinarny z Adamem i Izą Małyszami w Galerii Gemini Park w Bielsku-Białej odbył się w 2011 roku,
- Kuchnia Polska Nowoczesna – współorganizacja oraz prowadzenie wydarzeń z Kabaretem Otto w latach 2010–2011,
- Pełnienie funkcji Przewodniczącego Jury w konkursie Najlepszy Wielkanocny Wyrób Okazjonalny dla redakcji Rzeźnik Polski w latach 2005-2009,
- Występ w prestiżowym zespole gwiazd kulinarnych Galacticos podczas Targów Euro Gastro w 2005 roku,
- Członek Jury podczas imprezy Zielone Czapki Bonduelle od 2002 do 2007 roku,
- Uznanie jako Profesjonalista Roku na Polish Prestige Hotels, w roli jurora oraz prowadzącego w latach 2002-2006,
- Udział w Wielkim Gotowaniu Lata z Radiem trwającym od 2002 do 2003 roku,
- Współorganizacja kulinarnej imprezy Święto Wiosny w 2001 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Jadwiga Flank | Renata Fatla | Henryk Rączka | Ryszard Niemczyk | Elżbieta Dziech | Gerda Weissmann-Klein | Arie Jan Machauf | Józef DrożdżOceń: Mirosław Drewniak