Schronisko turystyczne na Dębowcu


Schronisko turystyczne znajdujące się na Dębowcu pełni rolę górskiej gospody w malowniczym Beskidzie Śląskim. Usytuowane wśród pięknych krajobrazów, schronisko to jest położone na wysokości 526 m n.p.m., co sprawia, że stanowi doskonałe miejsce dla turystów pragnących odkrywać urok górskich wędrówek.

Znajduje się w grupie Klimczoka, co czyni je idealnym punktem wypadowym do dalszych eksploracji. Więcej informacji można znaleźć na stronie Dębowcu, gdzie prezentowane są atrakcje oraz warunki do turystyki górskiej.

Historia

Na górnym skraju polany, w I połowie XIX wieku, wzniesiono solidną gajówkę z modrzewia z inicjatywy zarządu lasów księcia Sułkowskiego. W 1895 roku budynek został przejęty przez niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska. Choć początkowo pełnił funkcję restauracji Baumgärtel, z czasem zaczęto go wykorzystywać jako schronisko.

W czasie II wojny światowej, opiekę nad obiektem sprawował A. Kubitza. Po wojnie, zdewastowane i opuszczone schronisko, znalazło nowe życie dzięki Związkowi Harcerstwa Polskiego. W 1954 roku obiekt został przekazany oddziałowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bielsku-Białej przez Dyrekcję Lasów Państwowych. W kolejnym roku dokonano remontu, a obok schroniska zbudowano domki campingowe, w których stworzono 30 miejsc noclegowych.

Przez lata schronisko służyło jako miejsce, z którego startowały turnusy wędrownych wczasów turystycznych organizowanych przez PTTK w Beskidach. W dalszych latach istniejące domki zostały zastąpione nowymi, większymi, które dysponowały dwiema oddzielnymi pomieszczeniami. Gospodarze schroniska PTTK zmieniali się, a w ich gronie znaleźli się: Wiesław Szafrański, Jan Bieroński, Jerzy Sikora oraz Barbara i Andrzej Kamieńscy.

Od 1992 roku w obiekcie działał ośrodek campingowy oraz gastronomiczny. Po likwidacji zużytych domków campingowych, budynek przeszedł remont. W 2002 roku rodzina Kucharskich, mająca firmę „Kedan” s.c., wydzierżawiła schronisko, poddając je generalnemu remontowi. W ramach tych prac zmodernizowano wnętrza, odrestaurowano przeszkloną werandę oraz zbudowano ekologiczną oczyszczalnię ścieków, a toalety przeniesiono do wnętrza budynku.

Na koniec 2012 roku rozpoczęto kolejną fazę modernizacji schroniska, w ramach której w jednej z sal jadalnych posadzka została pokryta kamieniem. Z podobną podłogą planowano również wykończyć salę kominkową oraz werandę. Przebudowie miała ulec także kuchnia, a w ciągu najbliższych dwóch lat przewidywano odrestaurowanie zewnętrznej elewacji budynku.

Warunki pobytu

Schronisko na Dębowcu nie zapewnia miejsc noclegowych, a jego główną funkcją jest działanie jako restauracja, przypominająca o początkach jego działalności. Miejsce to oferuje wyjątkową atmosferę, a widok z lokalu zachwyca rozległą panoramą Bielska-Białej oraz malowniczą częścią Beskidu Małego, w tym wyjątkową grupą Magurki Wilkowickiej.

Przypisy

  1. EdwardE. Moskała EdwardE., Schroniska górskie PTTK w województwie bielskim: Beskid Śląski – Beskid Żywiecki – Rejon Babiej Góry – Beskid Mały, Warszawa: Wyd. PTTK „Kraj”, 1983 r., s. 25, ISBN 83-00-00548-X, OCLC 749277638 [dostęp 16.01.2023 r.]
  2. Barański Mirosław J.: Beskid Śląski. Pasma Klimczoka i Równicy (...).

Oceń: Schronisko turystyczne na Dębowcu

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:25