Schronisko turystyczne, znane jako Stefanka, jest usytuowane na Koziej Górze, w samym sercu Beskidu Śląskiego. To miejsce, atrakcyjne dla turystów, znajduje się na wysokości 676 m n.p.m.
Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Szyndzielni, co czyni je idealnym punktem wypadowym dla miłośników górskich wędrówek. Schronisko stanowi doskonałą bazę noclegową oraz miejsce spotkań dla turystów pragnących poznawać uroki tego malowniczego regionu.
Historia
Historia schroniska sięga schyłku XIX wieku, kiedy to na Koziej Górze powstała niewielka chata, która miała służyć jako miejsce schronienia dla robotników leśnych. W roku 1909 obiekt został przejęty przez Towarzystwo Popierania Ruchu Turystycznego, znane również pod niemiecką nazwą Fremdenverkehrs–Komitee Blelitz–Biala, i w 1912 roku przekształcono go w schronisko, które nosiło nazwę Rodelhütte. W 1921 roku gmina Bielsko przekazała zarząd nad schroniskiem niemieckiej organizacji Beskidenverein, która w 1926 roku podjęła się jego rozbudowy, dodając m.in. werandę oraz niezwykłą salę o rotundowym kształcie.
Obiekt cieszył się popularnością wśród turystów, zwłaszcza niemieckich, którzy korzystali z toru saneczkowego prowadzącego aż do Cygańskiego Lasu. Polacy określali schronisko jako „schronisko nad Torem”, a później nadano mu nazwę „Stefanka” ze względu na pobliską altanę, znaną jako Steffansruhe, która posiadała tablicę ku czci Karla Steffana, byłego prezesa Beskidenverein oraz burmistrza Bielska. Po raz pierwszy obiekt został opisany w przewodniku Kazimierza Sosnowskiego, opublikowanym w 1926 roku.
Po zakończeniu II wojny światowej schronisko uległo znacznemu zniszczeniu. Zostało następnie przejęte przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a później również przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W latach 1970–1975 obiekt został przekształcony w chatkę studencką Wydziału Nauk SpołecznychUniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Od 1979 roku osoby odpowiedzialne za schronisko to Elżbieta i Stanisław Durczokowie. W latach 1992–2005 obiekt był zarządzany przez bielski hufiec Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, który jednak w późniejszym czasie stracił dzierżawę na skutek naruszenia warunków umowy. Po 2005 roku schronisko miało różnych gospodarzy, w tym Dariusza Szlęzaka, Piotra Maroszka oraz restaurację „Bracką”, a także Tomasza Walusia.
W marcu 2023 roku Radni Bielska-Białej podjęli istotną uchwałę, która zmieniła sposób użytkowania obiektu, związane to było z nowym urzędowym zaszeregowaniem w kategorii obiektów hotelarskich. Z tego powodu schronisko przestało być traktowane jako tradycyjne schronisko, a stało się obiektem turystycznym.
Warunki pobytu
Schronisko turystyczne na Koziej Górze oferuje rozbudowane warunki pobytu, zapewniając komfortowe noclegi dla odwiedzających.
- 30 miejsc noclegowych dostępnych w pokojach dwu-, pięcio- oraz sześcioosobowych,
- bufet serwujący różnorodne posiłki,
- pełne wyżywienie, co sprawia, że goście nie muszą martwić się o jedzenie,
- przestronna polana, na której znajdują się stoły oraz ławy, idealna do relaksu oraz wiatą ogniskową, która sprzyja atmosferze spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Szlaki turystyczne
Na Koziej Górze znajdują się interesujące szlaki turystyczne, które przyciągają wielu miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Wśród nich wyróżniają się:
- zielony szlak Bielsko-Biała Cygański Las – Kozia Góra,
- niebieski szlak łącznikowy, który łączy szlak żółty Bielsko-Biała Cygański Las – Szyndzielnia z czerwonym szlakiem prowadzącym od Bielska-Białej Camping „Ondraszek” przez Bystra aż do Schroniska PTTK na Klimczoku.
Każdy z tych szlaków oferuje niepowtarzalne widoki oraz różnorodne doznania, co sprawia, że są one doskonałym wyborem dla każdego turysty.
Przypisy
- MarcinM. Płużek MarcinM., “Stefanka” nie jest już schroniskiem górskim. Tak zadecydowali miejscy radni | ZDJĘCIA [online], Beskidzka24.pl – Regionalny Portal: Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec, Czechowice, Sucha Beskidzka, Wadowice, 27.03.2023 r. [dostęp 05.04.2023 r.]
- „Stefanka” utraciła status schroniska. Decyzja radnych może zaskakiwać [online], bielsko.biala.pl [dostęp 05.04.2023 r.]
- Barański Mirosław: Beskid Śląski. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2007 r., s. 126
Pozostałe obiekty w kategorii "Hotele":
Hotel President w Bielsku-Białej | Schronisko turystyczne na Dębowcu | Hotel Pod Orłem w Bielsku-BiałejOceń: Schronisko turystyczne na Koziej Górze