Hotel Pod Orłem w Bielsku-Białej


Hotel Pod Orłem to wspaniałe dzieło architektoniczne, które łączy w sobie elementy neobaroku i klasycyzmu. Budynek ten, ukazujący swoją majestatyczną, czteropiętrową strukturę, pełni rolę zarówno biurowca, jak i pasażu handlowego. Jego usytuowanie przy Placu Wolności (zgodnie z miejscowym systemem numeracji przy ulicy 11 Listopada) sprawia, że jest nie tylko ważnym punktem na mapie Bielsku-Białej, ale także centralnym elementem w kontekście historycznym Białej Krakowskiej.

Jeśli planujesz wizytę w tym malowniczym mieście, koniecznie zwróć uwagę na ten architektoniczny klejnot, który z pewnością wzbogaci Twoje doświadczenia związane z odkrywaniem lokalnych atrakcji.

Historia

Hotel Pod Orłem, zbudowany w 1905 roku według projektu Alexandra Neumanna, ma bogatą historię. Mieści się w miejscu starego zajazdu, który powstał w czasie, gdy wytyczano trakt cesarski pod koniec XVIII wieku. Na początku obiekt nosił nazwę Pod Czarnym Orłem, co nawiązywało do dwugłowego czarnego orła Habsburgów, chociaż orzeł, który zdobi fazadę budynku, jest jednogłowy. Jego budowa została dofinansowana przez Jakuba Grossa, bialskiego fabrykanta, właściciela fabryki wódek i likierów.

Fasada Hotelu jest bogato zdobiona w stylu neobarokowym, z jońskimi pilastrami, medalionami przedstawiającymi orły, lwy oraz wazonami. Szczyt zdobi stylizowany orzeł otoczony parą puttów. Wnętrze z kolei urzeka secesyjnym wystrojem westybulu oraz klatki schodowej z windą. Na I piętrze znajduje się Sala Redutowa, która ma powierzchnię 709 m² i utrzymana jest w stylu neorenesansowym. Jej wnętrze zdobią piękne plafony, żeliwne arkady oraz balkony w ozdobne dekoracje sztukatorskie.

Obiekt zdobył dużą popularność i gościł wiele znanych postaci, w tym ostatniego cesarza Austrii, Karola I Habsburga, wraz z małżonką Zytą Burbon-Parmeńską, a także Józefa Piłsudskiego, który był dowódcą I Brygady Legionów Polskich. Hotel stał się centrum kulturalnym i towarzyskim Białej. Odbywały się w nim różnorodne wydarzenia, takie jak pokazy bialskiego Sokoła, walki zapaśnicze, polskie wydarzenia narodowe, a także występy teatralne, czy bale organizowane przez Ligę Morską i Kolonialną.

W 1938 roku w restauracji hotelu bialscy taksówkarze ujęli śląskiego bandytę, Nikifora Maruszeczko. W latach 90. XX wieku hotel stracił swoją pierwotną funkcję, przekształcając się w biurowiec oraz ekskluzywny pasaż handlowy, znany jako Pod Orłem.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 06.04.2023 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 08.04.2023 r.]

Oceń: Hotel Pod Orłem w Bielsku-Białej

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:18