Plac Wolności to niezwykle interesujące miejsce położone w śródmieściu Bielska-Białej, które odgrywa istotną rolę w tkance miejskiej tej malowniczej miejscowości. Znajduje się on w administracyjnej dzielnicy Biała Wschód i jest jednym z dwóch głównych placów, które są pozostałościami po dawnej strukturze miejskiej Białej. Obok niego, ważnym punktem jest plac Wojska Polskiego, który także ma swoją znaczącą historię.
Plac Wolności został ustanowiony jako Nowy Rynek w latach 80. XVIII wieku, co sprawia, że stanowi ważny element historyczny oraz kulturowy tego regionu. Jego dzieje są ściśle związane z rozwojem miasta i jego mieszkańców, co czyni go miejscem obuży, w którym przeszłość łączy się z teraźniejszością.
Układ i płyta
Plac Wolności w Bielsku-Białej ma kształt zbliżony do prostokąta, z wymiarami wynoszącymi 75 m w osi północ-południe oraz 40 m w osi wschód-zachód. Jego całkowita powierzchnia osiąga 3000 m².
Od strony południowej, plac ograniczony jest ulicą11 Listopada, która stanowi główny deptak handlowy miasta. Południowa pierzeja placu według numeracji budynków przynależy bezpośrednio do tej ulicy. Ulica ta wpada w narożnik na południowo-zachodniej stronie placu i wychodzi z narożnika południowo-wschodniego.
Północna pierzeja placu z kolei przecinana jest przez wlot ulicy Legionów. W centrum placu znajduje się płatny parking oraz postój taksówek, a wjazd na nie usytuowany jest od strony ul. Legionów.
Dodatkowo, południowa część placu, która jest jednocześnie częścią ul. 11 Listopada, oraz około 20-metrowe przestrzenie oddzielone od parkingu drzewami i klombami kwiatowymi wzdłuż wschodniej i zachodniej pierzei, tworzą strefę pieszą. Cała płyta placu, obejmująca również parking oraz przestrzeń pieszą, została wybrukowana.
Historia
Plac Wolności, znany wcześniej jako Nowy Rynek (Neuer Ring), został wytyczony w latach 80. XVIII wieku, w czasie budowy traktu środkowogalicyjskiego, który formalnie otwarto 1 maja 1785 roku. Fragmentem tego traktu jest obecna ulica 11 Listopada. Z jego początkiem plac przyjął swój charakterystyczny prostokątny kształt, ograniczony od południa drogą, z wlotem drogi na północy. W początkowych latach plac zabudowany był głównie jednopiętrowymi kamienicami w stylu józefińskim, z których zaledwie dwie zachowały swój oryginalny wygląd do czasów obecnych. W jego południowo-wschodnim narożniku znajdował się znany zajazd Zum Schwarzen Adler, a północno-wschodnia część pozostała długo niezabudowana.
W 1812 roku w północnej pierzei postawiono budynek cechowy w stylu późnobarokowym, który szybko stał się najokazalszym obiektem Nowego Rynku. W okolicy 1825 roku Johann Georg Lukas zainicjował budowę fabryki apretury na pierzei wschodniej. To był pierwszy zakład w Białej, który korzystał z maszyny parowej, a firma ta przetrwała aż do czasów PRL jako Spółdzielnia Inwalidów „Wyzwolenie”, a obecnie znana jest jako Bielstyl. Z kolei w 1846 roku w północnej pierzei zbudowano obiekt, który od zawsze sluzyl jako siedziba poczty – obecnie jest to najdłużej funkcjonujący budynek publiczny w Bielsku-Białej. Do roku 1890 na placu znajdowała się figura świętego Floriana, będącego patronem strażaków, a do czasów PRL zlokalizowano tu także żeliwną pompę wodną.
W 1890 roku Neuer Ring przemianowano na Franzensplatz (Plac Franciszka) dla uhonorowania cesarza Franciszka I. Wkrótce po tym rozpoczęły się intensywne zmiany w zabudowie placu. Zamiast kamienic józefińskich postawiono nowe, secesyjne i neostylowe obiekty, a w 1905 roku na miejscu XVIII-wiecznego zajazdu wzniesiono czteropiętrowy hotel Zum Schwarzen Adler, który później zmienił nazwę na Pod Orłem, a obecnie pełni funkcję biurowca i pasażu handlowego, stanowiąc dominantę placu.
Warto zauważyć, że plac stał się także miejscem wielu manifestacji związanych z polskim ruchem narodowym oraz ruchem robotniczym. Do 1939 roku w budynku pod numerem 2 funkcjonowała „Czytelnia Polska”, w której odbywały się działalności różnych organizacji, takich jak koło Towarzystwa Szkoły Ludowej oraz gniazdo „Sokoła”. 23 kwietnia 1890 roku miała tu miejsce demonstracja robotnicza, która doprowadziła do antysemickich zamieszek, w których zginęło jedenaście osób. Z kolei 26 sierpnia 1914 roku z placu wymaszerował 87-osobowy oddział członków „Sokoła”, prowadzeni przez Henryka Boryczkę, walczący w Legionach Polskich.
W lutym 1915 roku Józef Piłsudski był świadkiem defilady I Brygady Legionów Polskich na placu. Plany postawienia pomnika pierwszego marszałka Polski w tym miejscu, poczynione w latach 20., nigdy się nie ziściły. Po przyłączeniu Białej do Polski w 1918 roku, plac otrzymał nazwę Plac Wolności. W okresie niemieckiej okupacji, w latach 1939–1945, używano nazw Rudolf-Heß-Platz i Albrecht-Dürer-Platz. Już w czasie międzywojennym, wskutek rozwoju komunikacji samochodowej, plac zaczął pełnić rolę parkingu, a po II wojnie światowej został na stałe przekształcony w przestrzeń pieszą.
W latach 70. XX wieku na placu zrealizowano zmiany związane z komunikacją, w tym inwestycje takie jak wybudowanie oznakowanej jezdni. Trasa ta łączyła ulicę 11 Listopada z innymi, a przekształcenia pozwoliły na ograniczenie ruchu kołowego i wprowadzenie strefy pieszej. W latach 1989, po raz pierwszy od 1938 roku, odbył się tu zorganizowany wiec z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na placu miały miejsce również wydarzenia takie jak Jarmark Galicyjski, który odbywał się w latach 2007–2010.
Zabudowa
Na placu można zobaczyć wiele interesujących obiektów. W szczególności wyróżnia się położony w pierzei południowej dawny hotel „Pod Orłem”, który posiada neobarokowo-klasycystyczną formę. Jego istotne znaczenie architektoniczne wynika z faktu, że został on wzniesiony w 1905 roku na miejscu XVIII-wiecznego zajazdu, a jego projekt jest dziełem Alexandra Neumanna. W budynku zachował się secesyjny wystrój westybulu oraz klatki schodowej, a także przestronna sala redutowa o imponującej powierzchni 709 m², zaprojektowana w stylu neorenesansowym. Dziś pełni on funkcje biurowca oraz pasażu handlowego.
W otoczeniu hotelu znajdują się również dwie kamienice (ul. 11 Listopada 56 i 58), które są fragmentem józefińskiej zabudowy z końca XVIII wieku. Z tych budynków jedynie kamienica nr 58 zachowała swój pierwotny kształt, podczas gdy druga została nadbudowana, przez co utraciła swoje oryginalne zdobienia.
Z uwagi na estetykę zachodniej pierzei, dominującym akcentem jest neobarokowa trzypiętrowa kamienica pod numerem pl. Wolności 1 / 11 Listopada 41. Została ona zbudowana w 1902 roku dla Davida Feinera, w której do 1943 roku mieściła się apteka „Pod Białym Orłem”, uznawana za najstarszą aptekę w Bielsku, założoną w 1701 roku, która obecnie funkcjonuje w innej lokalizacji, a mianowicie w kamienicy przy placu Wojska Polskiego. Na wschód obok niej stoi neorenesansowa dwupiętrowa kamienica (nr 2) z 1893 roku, w której do 1939 roku były zarejestrowane różne organizacje narodowe oraz robotnicze. O jej znaczeniu historycznym informuje tablica pamiątkowa usytuowana przy wejściu.
Kolejną interesującą budowlą jest dwupiętrowy budynek pod numerem 3, tworzący część XVIII-wiecznej zabudowy. Niestety, na skutek przebudowy w XX wieku, jego pierwotny wygląd został znacznie zmieniony. Obok niego znajduje się secesyjna kamienica Ignacego Borgera z 1905 roku, która słynie z fasady ozdobionej licznymi płaskorzeźbami roślinnymi. Ostatni budynek na zachodniej pierzei to zabytkowa józefińska kamienica z końca XVIII wieku pod numerem 5.
W północnej pierzei, oddzielonej ulicą Legionów, znajduje się wiele istotnych obiektów. Po jej zachodniej stronie (nr 6) usytuowany jest budynek, który został zbudowany w 1846 roku i później przebudowany w stylu neorenesansowym; przez cały okres swojego istnienia funkcjonował jako poczta, obecnie znany jako Urząd Pocztowy Bielsko-Biała 2, co czyni go najdłużej działającym budynkiem publicznym w mieście.
Po stronie wschodniej (nr 7) znajduje się z kolei dawny dom cechowy sukienników z 1812 roku, który obecnie jest siedzibą mBanku. Ponadto, pierzeję wschodnią otwiera jednopiętrowy budynek handlowo-usługowy (nr 8), pochodzący z lat 1825–1830, będący pozostałością dawnej fabryki apretury Johanna Georga Lukasa. Przez wiele lat w okresie PRL był siedzibą Spółdzielni Inwalidów „Wyzwolenie”, a od 1996 roku działa tam Bielstyl.
Sąsiedni czteropiętrowy biurowiec (nr 9), przebudowany na początku XXI wieku, zlokalizowany jest w miejscu, gdzie znajdowała się kamienica Rudolfa Lukasa, syna Johanna Georga i burmistrza Białej. W narożnej części pierzei, pod numerem 10, stoi neobarokowa kamienica Michaela Neumanna z 1904 roku, również zaprojektowana przez Alexandra Neumanna, znana z charakterystycznej kopuły. Przez niemal sto lat, od 1909 do 2008 roku, mieściła popularną drogerię „Tanewski”. 27 kwietnia 2022 roku jej bryła i elewacja, razem z wewnętrzną klatką schodową, zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/965/2022.
Przypisy
- Michał Bulsa, Decyzje dotyczące wpisów i skreśleń w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego w 2022 roku, „Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego”, 2023 r., t. 15, s. 382.
- Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 1.01.1999 r. do 31.12.2020 r. wkz.katowice.pl [dostęp 30.12.2020 r.]
- Program Święta Ulicy [zarchiwizowane 05.03.2016 r.].
- Przełom 1989 w Bielsku-Białej. bielsko.biala.pl [dostęp 24.06.2009 r.]
- Randka? Może spacer na bielskim deptaku. Gazeta.pl, 12.02.2009 r. [dostęp 24.06.2009 r.]
- Bielsko-Biała. Monografia miasta. Tom II – Biała od zarania do zakończenia I wojny światowej (1918). Idzi Panic (red.). Bielsko-Biała: Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, 2010 r., s. 297. ISBN 978-83-60136-26-3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Teodora Sixta w Bielsku-Białej | Ulica Norberta Barlickiego w Bielsku-Białej | Plac Ratuszowy w Bielsku-Białej | Ulica 11 Listopada w Bielsku-Białej | Ulica 3 Maja w Bielsku-Białej | Rynek w Bielsku-Białej | Plac Franciszka Smolki w Bielsku-Białej | Plac Marcina Lutra w Bielsku-Białej | Plac Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej | Plac Żwirki i Wigury w Bielsku-Białej | Plac Wojska Polskiego w Bielsku-BiałejOceń: Plac Wolności w Bielsku-Białej