Stołów


Wzniesienie o wysokości 1035 m n.p.m., znane jako Stołów, stanowi rozległe i spłaszczone wypiętrzenie w grzbiecie znajdującym się w Paśmie Klimczoka oraz Szyndzielni w Beskidzie Śląskim. Położone jest między Trzema Kopcami a Błatnią. W przeszłości ten obszar był całkowicie pokryty lasami, zwłaszcza bukowymi, lecz obecnie w wielu miejscach można zauważyć duże zręby, które zmieniają krajobraz tej okolicy.

Nazwa „Stołów” prawdopodobnie wywodzi się od charakterystyki jego wierzchołka, który przypomina płaski stół. W kierunku północnym od szczytu Stołowa odchodzi krótkie, masywne ramię górskie znane jako Połednia, które opada w widły potoków Błatnia oraz Barbara. Z kolei w kierunku południowo-zachodnim Stołów wysyła potężne ramię, które dzieli dolinki dwóch potoków: Chrobaczego na zachodzie oraz Potoku Bukowego i jego dopływu, potoku Skałka na wschodzie. Wzdłuż tego ramienia znajdują się rozległe polany oraz osiedle Brennej – Bukowym Groniem.

Na południowo-zachodnich stokach, które spływają ku dolinie Brennicy, mniej więcej 25 m poniżej przełęczy oddzielającej Stołów od Trzech Kopców, znajduje się Jaskinia w Stołowie. Jej otwór wejściowy widoczny jest w wyraźnym rowie zboczowym, a odsłonięty został w gruzowisku piaskowcowym w 1970 roku. Jaskinia ta ma długość korytarzy wynoszącą 21 m, a strop partii wejściowych zagraża zawaleniem, zatem należy unikać jej eksploracji!

Również na stokach Stołowa, na wysokości 970 m n.p.m. znajduje się wejście do Jaskini Głębokiej w Stołowie. Odkrycie tej jaskini w 2003 roku uznano za jedno z największych osiągnięć speleologicznych ostatnich lat w Polsce. Z długością 554 m oraz głębokością 25 m, zalicza się ona do jednych z większych jaskiń polskich Karpat fliszowych. Oprócz wymienionych jaskiń, na Stołowie odkryto także inne, a wykaz wszystkich jaskiń można znaleźć na Geoportalu, który wspomina o takich miejscach jak: Dziura w Stołowie, Dziura w Stołowie Druga, Jaskinia Ciasna w Stołowie, Jaskinia w Stołowie Druga, Jaskinia w Stołowie Trzecia, Schron w Stołowie oraz Szczelina w Stołowie.

Warto dodać, że przez szczyt Stołowa biegnie granica pomiędzy miastem Bielsko-Biała a wsią Brenna, a także przebiega żółty szlak turystyczny, który wiedzie z Błatniej na Klimczok. Trasa łączy Klimczok, Siodło pod Trzema Kopcami, Trzy Kopce, Stołów oraz Błatnię. Dystans do pokonania wynosi 4 km, suma podejść to 80 m, suma zejść to 230 m, a czas podejścia to około 1 godzina i 10 minut, podczas gdy powrót zajmuje 1 godzinę i 20 minut.


Oceń: Stołów

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:5