Andrzej Wojtczak (lekarz)


Andrzej Maciej Wojtczak, urodzony 11 grudnia 1933 roku w Bielsku lub Białej, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej medycyny. Po długim i owocnym życiu, które zakończyło się 20 maja 2020 roku w Warszawie, pozostawił po sobie niezatarte ślady w dziedzinie zdrowia publicznego.

Był on wybitnym lekarzem internistą oraz specjalistą zdrowia publicznego, co stanowiło fundament jego kariery zawodowej. Andrzej Wojtczak przez wiele lat pełnił również rolę nauczyciela akademickiego, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami studentów medycyny. Jego osiągnięcia zostały docenione, co zaowocowało tytułem profesora nauk medycznych, co podkreśla jego wkład w rozwój nie tylko medycyny, ale także nauki o zdrowiu w Polsce.

Życiorys

Andrzej Wojtczak był synem Józefa i Marii. W 1955 roku z wyróżnieniem ukończył swoje studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Specjalizował się w chorobach wewnętrznych, zdobywając pierwszy stopień w 1957, a drugi w 1961 roku, jak również w zakresie zdrowia publicznego.

W 1962 roku, na podstawie pracy pt. „Znaczenie kliniczne oceny zaburzeń równowagi kwasowo–zasadowej”, uzyskał stopień doktora nauk medycznych na Akademii Medycznej w Poznaniu. Cztery lata później obronił habilitację na podstawie pracy o zapaleniu odmiedniczkowym nerek, w związku z czym w 1972 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym.

W latach 1978–1986 Andrzej Wojtczak pracował w Światowej Organizacji Zdrowia, gdzie pełnił rolę dyrektora ds. nauki oraz kształcenia kadr medycznych, a później został dyrektorem ds. polityki i systemów zdrowia. W 1986 roku, na mocy decyzji Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, wrócił do Polski jako kierownik Zakładu Międzynarodowych Problemów Zdrowia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

W styczniu 1989 roku, Andrzej Wojtczak otrzymał powołanie na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz na współprzewodniczącego podzespołu ds. zdrowia w obradach Okrągłego Stołu. Do 1991 roku był podsekretarzem stanu w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

W 1991 roku objął stanowisko dziekana Studium Medycyny Społecznej w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, a następnie został dyrektorem Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP. W 1995 roku przyjął propozycję Światowej Organizacji Zdrowia, aby utworzyć i kierować Centrum Badań nad Zdrowiem w Kobe w Japonii, gdzie uczestniczył w międzynarodowych spotkaniach WHO do swojej emerytury w 1999 roku.

Od 1999 do 2005 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Międzynarodowych Problemów Kształcenia Medycznego w Nowym Jorku. W 2006 roku rozpoczął pracę w Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, gdzie był profesorem w Katedrze Zdrowia Publicznego.

Wojtczak był aktywnym członkiem wielu organizacji i towarzystw naukowych, w tym Europejskiego Towarzystwa Zarządzania Opieką Zdrowotną, Europejskiego Towarzystwa Szkół Medycznych, Królewskiej Akademii Medycyny Katalonii oraz Europejskiego Towarzystwa Edukacji Medycznej, gdzie posiadał status członka honorowego lub dożywotniego.

Był autorem i współautorem ponad 500 różnych publikacji dotyczących medycyny oraz zdrowia publicznego. Do jego znaczących prac należy podręcznik „Choroby wewnętrzne” oraz książka „Zdrowie publiczne wyzwaniem dla systemów zdrowia XXI wieku”. Prowadził również wiele prac doktorskich i był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Wiert się smutna informacja o tym, iż Andrzej Wojtczak zmarł 20 maja 2020 roku. Jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie (kwatera 15-7-2).

Odznaczenia

Andrzej Wojtczak, jako wybitny lekarz, został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami za swoje zasługi w dziedzinie medycyny oraz ochrony zdrowia. Źródłem jego sukcesów są nie tylko umiejętności profesjonalne, ale również oddanie pacjentom oraz społeczności.

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, 2010,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia”,
  • Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Przypisy

  1. Andrzej Wojtczak: Zdrowie publiczne wyzwaniem dla systemów zdrowia XXI wieku. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012, s. 226. ISBN 978-83-200-3860-6.
  2. prof. dr hab Andrzej Wojtczak | ProLongaVita [online], prolongavita.pl [dostęp 27.10.2017 r.]
  3. Andrzej Wojtczak. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 22.06.2020 r.]
  4. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.10.2010 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2011 r. nr 11, poz. 114).
  5. AndrzejA. Wojtczak, Zdrowie publiczne wyzwaniem dla systemów zdrowia XXI wieku, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009, ISBN 978-83-200-3860-6.
  6. JanuszJ. Opolski (red.), Zdrowie publiczne. Wybrane zagadnienia. Tom I, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62110-12-4.
  7. Prof. dr hab. Andrzej Wojtczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.07.2016 r.]
  8. AndrzejA. Wojtczak, Choroby wewnętrzne, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1981, ISBN 83-200-0460-8.

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Urszula Demkow | Paweł Lampe | Jan Duława | Edward Wylęgała | Franciszek Groër

Oceń: Andrzej Wojtczak (lekarz)

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:23