Paweł Lampe


Paweł Andrzej Lampe, urodzony 20 listopada 1947 roku, jest znanym polskim chirurgiem oraz profesorem nauk medycznych.

W swojej karierze specjalizował się w chirurgii przewodu pokarmowego, co czyni go ekspertem w tej dziedzinie medycyny.

Życiorys

W 1972 roku Paweł Lampe ukończył swoje studia medyczne na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jego doktorat uzyskany w 1979 roku dotyczył pracy zatytułowanej „Dodatkowe ukrwienie wątroby szczura klinowym wszczepem śledzionowym”. Osiem lat później, w 1989 roku, zdobył stopień doktora habilitowanego, na podstawie rozprawy „Badania nad biostatyczną protezą przełyku”. Utwierdził swoją pozycję w dziedzinie medycyny, gdy w 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Pawel Lampe specjalizował się w chirurgii ogólnej, zdobywając pierwszą stopień specjalizacji w 1976 roku oraz drugą w 1979 roku. Po ukończeniu edukacji podjął pracę na macierzystej uczelni, gdzie w 1993 roku awansował na profesora nadzwyczajnego, a później na profesora zwyczajnego. Dodatkowo, objął stanowisko kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Centralnym Szpitalu Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego, należącym do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pod jego kierownictwem jednostka ta stała się jednym z wiodących ośrodków chirurgicznych w Europie, ze specjalizacją w zakresie zabiegów dotyczących trzustki, przełyku oraz żołądka.

W zakresie swojej działalności medycznej Lampe zajmuje się m.in. chirurgią raka trzustki. Był pionierem w Europie, wdrażając technikę laparoskopowej dysekcji węzłów chłonnych tylnego śródpiersia od strony rozworu przełykowego. Jego zespół medyczny przeprowadził także nowatorską operację elektroporacji komórek nowotworu wątroby, co znacząco wpłynęło na rozwój nowoczesnych metod leczenia w tej dziedzinie.

W ciągu swojej kariery Lampe zdobył członkostwo w wielu prestiżowych organizacjach, takich jak Polskie Towarzystwo Lekarskie, Towarzystwo Chirurgów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologiczne. Jego oddanie pracy medycznej oraz działalności naukowej zostało także docenione przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz redakcje czasopism „Proktologia” i „Polski Przegląd Chirurgiczny”. Warto dodać, że jego brakowało w Księdze rekordów Guinnessa, gdzie znalazł się z powodu przeprowadzonego zabiegu perforacji wrzodu na dwunastnicy, którego dokonano na szczycie Aconcagui.

W 2013 roku wydano wywiad-rzekę z Pawłem Lampem, zatytułowaną „Cap nie koza, czyli zrób ze mną, co chcesz”. Wielokrotnie nagradzany, Lampe został odznaczony Krzyżem Kawalerskim w 2001 roku oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe. NZOZ TRAF-MED. [dostęp 11.10.2017 r.]
  2. a b c d e Prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe. tourmedica.pl. [dostęp 25.07.2017 r.]
  3. Katowice: nowatorska operacja raka wątroby. dziennikzachodni.pl, 13.06.2015 r. [dostęp 06.03.2017 r.]
  4. Cap nie koza, czyli niezwykła historia chirurga. dziennikzachodni.pl, 29.11.2013 r. [dostęp 03.04.2015 r.]
  5. Nota biograficzna na stronie whoiswho-verlag.ch. [dostęp 19.04.2015 r.]
  6. a b Prof. dr hab. Paweł Andrzej Lampe, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.04.2015 r.]
  7. M.P. z 2014 r. poz. 1034
  8. M.P. z 2001 r. nr 24, poz. 418

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Jan Duława | Edward Wylęgała | Franciszek Groër | Andrzej Wojtczak (lekarz) | Urszula Demkow

Oceń: Paweł Lampe

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:9