W dzisiejszym artykule pragnę przedstawić niezwykły obiekt, jakim jest Dwór Pruszyńskich, zlokalizowany w Hałcnowie, który stanowi prawdziwy skarb architektury klasycystycznej. Owa posiadłość, nazywana również dworem hałcnowskim, ma bogatą historię, sięgającą końca XVIII wieku, kiedy to została wzniesiona przez rodzinę Pruszyńskich, ówczesnych właścicieli tej wsi, która do 1977 roku funkcjonowała jako samodzielna jednostka administracyjna.
Po zakończeniu okresu panowania rodu Pruszyńskich, dwór przeszedł w ręce rodziny Czeczów z Kóz. Znaczącym wydarzeniem w dziejach tego miejsca miało miejsce w 1891 roku, kiedy to budynek został przekazany zgromadzeniu sióstr serafitek. Po starannym remoncie, dwór stał się pierwszym klasztorem tego zakonu w Galicji, co zwróciło uwagę na jego znaczenie religijne i społeczne. Wkrótce po tym, przy klasztorze zorganizowano sierociniec, który działał aż do czasów II wojny światowej.
Niestety, Dwór Pruszyńskich nie uniknął tragicznych losów. W wyniku ostrzału artyleryjskiego w 1945 roku budynek doznał znacznych zniszczeń. Jednak po zakończeniu wojny, obiekt przeszedł proces odrestaurowania, co pozwoliło na przywrócenie mu dawnej świetności i znaczenia w regionie.
Przypisy
- Zestawienia zabytków nieruchomych [online], web.archive.org, 23.09.2013 r. [dostęp 05.04.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Wille i dwory":
Willa Moritza Fritsche w Bielsku-Białej | Pałacyk Alfreda Michla w Bielsku-Białej | Willa Theodora Sixta w Bielsku-BiałejOceń: Dwór Pruszyńskich w Bielsku-Białej