Hałcnów


Hałcnów, znany również jako Alzen w języku niemieckim oraz Ałca w gwarze wilamów, to dzielnica zwyczajowa miasta Bielsko-Biała, umiejscowiona w północno-wschodniej części tego obszaru. Ta historyczna lokalizacja ma swoje korzenie w początkach XV wieku, kiedy to została założona jako wieś, a jej rozwój nabrał tempa, gdy w 1977 roku Hałcnów został włączony do granic administracyjnych miasta.

Obecnie, dominującym elementem krajobrazu są rozproszone zabudowy jednorodzinne, które ciągle się rozwijają, napędzane przez procesy suburbanizacyjne. Warto również zaznaczyć, że przed 1945 rokiem Hałcnów stanowił część bielsko-bialskiej niemieckiej wyspy językowej. Z tego regionu pochodzi charakterystyczna gwara, która była podstawą do utworzenia mikrojęzyka literackiego znanego jako etnolekt hałcnowski, niestety, obecnie uznawany za wymarły.

Do jednostki pomocniczej gminy Hałcnów należy nie tylko dawna wieś, ale także osada Krzemionki oraz cały obszar Kępy Hałcnowskiej. To bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne sprawia, że Hałcnów jest miejscem, które zasługuje na szczególne uznanie i uwagę.

Położenie

Horyzont geograficzny obrębu ewidencyjnego Hałcnów wyznacza szereg granic, które są jednocześnie granicami historycznej wsi. Na północ od Hałcnowa usytuowana jest granica administracyjna, która dzieli go z Janowicami. W tym miejscu, ulica Taternicza tworzy enklawę znaną jako obręb Hałcnów 2, oddzieloną od innych terenów pasem lasu przynależącym do obrębu Pisarzowice. Z kolei na wschodzie, granice te rozciągają się aż do miejscowości Pisarzowice i Kozów.

Na południu granice Hałcnowa wyznacza linia, która biegnie przez wiejskie tereny, oddalając się na około 300–500 m od ulicy Witosa i sięgając do węzła drogowego Suchy Potok. W tym regionie, granica częściowo pokrywa się z drogą ekspresową S1, a następnie kontynuuje wzdłuż ulic Księży Las oraz Ametystowej, prowadząc aż do ulic Orchidei i Czerwonej, gdzie styka się z Lipnikiem.

Na zachodzie, granica jest nieregularna, ciągnąc się wzdłuż wschodniej strony ulicy Baczyńskiego do węzła drogowego Rosta. Dalej biegnie wprost przez południową stronę drogi ekspresowej S1, później wzdłuż ulic Architektów i Barkowskiej oraz terenami leśnymi, odległymi o 200–300 m od ulic Grenady, 13 Zakrętów i Macierzanki.

Osiedle Hałcnów jako jednostka pomocnicza gminy zostało wyznaczone zgodnie z samorządowym podziałem administracyjnym z 2002 roku, co nadało mu nowe granice. Od północy i wschodu granice te pokrywają się z administracyjnymi granicami miasta i powiązanymi miejscowościami: Janowicami, Pisarzowicami oraz Kozami. Granicą południową jest linia kolejowa nr 117, natomiast na zachodzie granica to ulica Wyzwolenia i Niepodległości, aż do węzła drogowego Rosta, a potem biegnąca zgodnie z wcześniej określonymi granicami.

Istotny jest fakt, że w obszarze samorządowym Hałcnów, znajduje się historycznie lipnicka osada Krzemionki, a także cała Kępa Hałcnowska, obejmująca zabudowania na wzgórzu w rejonie ulicy Orchidei, znane z bloku ze wielkiej płyty. Na mapach regionu zaznaczone są takie przysiółki jak: Zagrody, Granica Pisarska, Suchy Potok, Granice, Bark oraz Bark Drugi, a czasami także Wisielówka.

Pomimo postępującej suburbanizacji, Hałcnów zachowuje w dalszym ciągu część swojego wiejskiego, rolniczego charakteru. Na ulicy Zagrody, która jest kluczowym punktem jednego z tradycyjnych przysiółków, podziwiać można rozległy kompleks Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zgoda”. Bardziej zabudowana część dzielnicy koncentruje się wokół kościoła Nawiedzenia NMP oraz skrzyżowania ulic Wyzwolenia, Janowickiej i Hałcnowskiej. W obrębie Hałcnowa płynie potok Słonica, wzdłuż którego znajdują się ekologicznie cenne Stawy Hałcnowskie.

Innym ważnym terenem przyrodniczym jest Las Gryndy, usytuowany na zachód od centrum dzielnicy, oraz obszary leśne graniczące z Komorowicami, w których rozważano utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Bark”. Na terenach Hałcnowa bierze swój początek potok Kromparek, a w ramach administracyjnych granic tego osiedla lokalnie uznawana jest także rzeka Krzywa.

Historia

Hałcnów to miejscowość o bogatej i złożonej historii, która sięga ponad sześciu stuleci wstecz. Pierwsze pisemne wzmianki o Hałcnowie datowane są na 1404 rok, co czyni je późniejszym punktem osadniczym w porównaniu do Bielska oraz okolicznych wsi. Obszar ten wówczas wchodził w skład księstwa oświęcimskiego, a w 1457 roku przeszedł pod władzę Kazimierza Jagiellończyka, stając się częścią Korony Polskiej. Po I rozbiorze Polski, w 1772 roku, Hałcnów znalazł się w granicach austriackiej Galicji.

Warto zauważyć, że Hałcnów posiadał silne wpływy niemieckie, z uwagi na swoją przynależność do bielsko-bialskiej wyspy językowej. W historii miejscowości wyróżnia się okres wiejskiej szlachty, kiedy to do końca XVII wieku była w rękach Hałcnowskich herbu Nowina. Następnie zarządzała nią rodzina Żydowskich herbu Doliwa, a od połowy XVIII wieku Pruszyńskich herbu Rawicz, których historia łączy się z powstaniem klasycystycznego dworu istniejącego do dzisiaj.

W XIX wieku, dobra hałcnowskie przeszły w ręce rodziny Czeczów z Kóz, a w 1891 roku sprzedano dwór zakonnicom z klasztoru sióstr serafitek. W czasach reformacji, Hałcnów rozwinął się jako kluczowy ośrodek kalwinizmu. Mimo zamknięcia zbioru kalwińskiego w 1658 roku, wierni kontynuowali potajemne nabożeństwa w lesie znanym dziś jako Księży Las. Ten teren został w 1781 roku podarowany przez Pruszyńskich jako uposażenie dla nowo powstającej parafii katolickiej.

Początkowo Hałcnów nie miał własnego kościoła, będąc podległym parafii w Komorowicach. Świątynię wzniesiono w latach 1777-1784 jako wyraz kultu figury maryjnej, która na dębie przy dworze znalazła swe miejsce. Wzmianki o tym kulcie sięgają 1764 roku, a odpusty corocznie organizowane od 1844 roku przyczyniły się do zwiększenia popularności Hałcnowa jako miejsca pielgrzymkowego.

Według spisu ludności austriackiej z 1900 roku, Hałcnów miał 288 budynków na obszarze 1011 hektarów, w którym mieszkało 2669 osób. Z tego 99,4% stanowiły katolicy, 0,4% wyznawcy judaizmu oraz niewielka część innego wyznania. Na uwagę zasługuje fakt, że korzystając z racji etnicznych, pośród mieszkańców 74,4% posługiwało się językiem niemieckim, a 25,4% – polskim. Mniejszość polska miała charakter napływowy, a od drugiej połowy XIX wieku w życiu politycznym występowały napięcia narodowościowe, manifestowane np. w polskich protestach przeciwko ekskluzywnemu używaniu niemieckiej nazwy miejscowości przez lokalne władze. Przesunięcia polityczne, w tym zakuski do przyłączenia Hałcnowa do Śląska Austriackiego, również pojawiały się przed I wojną światową.

W 1921 roku pierwszy polski spis powszechny wykazał, że językiem niemieckim posługiwało się 67% mieszkańców, a w spisie policyjnym z grudnia 1939 roku z 3801 mieszkańców 59,5% stanowili Niemcy, 40,4% Polacy, a jedynie dwóch Ślązaków.

Podczas przełomu stycznia i lutego 1945 roku, Hałcnów został dotknięty dramatem wojennym, gdyż jego zabudowa mocno ucierpiała w ходе walki. Szacuje się, że zniszczonych lub uszkodzonych zostało aż 80% budynków. Po zakończeniu działań wojennych miały miejsce liczne przypadki terroru wobec niemieckiej ludności. W wyniku tych tragicznych wydarzeń, przez pierwsze lata po wojnie zniknęło przynajmniej sto osób z Hałcnowa, co pozostawiło trwały ślad w lokalnej społeczności oraz w strukturze etnicznej tej miejscowości.

Jednocześnie pamięć o niemieckiej przeszłości Hałcnowa, pomimo tragicznych wydarzeń, była pielęgnowana wśród środowisk Wypędzonych. W tym kontekście, značną rolę odegrał Karl Olma (1914-2001), autor poezji w regionalnym dialekcie hałcnowskim, a także powieści Pflüger im Nebel (Oracz we mgle), który starał się oddać lokalną świadomość historyczną. W 1958 roku, miasto Alzenau nawiązało szczególną więź z Hałcnówem, popularyzując legendy związane z pierwotnymi osadnikami.

Hałcnów przeszedł istotne zmiany administracyjne – w 1934 roku włączono go w skład gminy Biała-wieś, a w 1954 roku stał się samodzielną gromadą. Od 1 stycznia 1977 roku Hałcnów wszedł w skład Bielska-Białej jako przedmieście, które rozpoczęło rozwój w kierunku zabudowy jednorodzinnej, z wyjątkiem niewielkiego osiedla na Kępie Hałcnowskiej. W latach 2008-2011 zrealizowano budowę północno-wschodniej obwodnicy Bielska-Białej, co doprowadziło do dużych zmian infrastrukturalnych w regionie, zwłaszcza że planowane są dalsze inwestycje w XXI wieku w kierunku Krakowa, co może wpłynąć na dalszą transformację lokalnego krajobrazu.

W 2017 roku w nowo utworzonej jednostce pomocniczej gminy Hałcnów, która obejmuje także Krzemionki oraz fragmenty Kępy Hałcnowskiej, mieszkało 8549 osób na obszarze 1350,91 ha, co daje gęstość zaludnienia wynoszącą 632,8 os./km².

Przypisy

  1. Tymoteusz Król, Joanna Maryniak. Vilamovian and Alznovian narratives of post-war persecutions and the novel Pflüger im Nebel by Karl Olma / Michael Zöllner. „Zeszyty Łużyckie”. 53, s. 43–68, 2019 r. ISSN 0867-6364.
  2. Grzegorz Wnętrzak: Stosunki polityczne i narodowościowe na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Galicji Zachodniej w latach 1897–1920. Toruń: adam marszałek, 2014 r., s. 187–189. ISBN 978-83-7780-882-5.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 09.12.1976 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach bielskim, częstochowskim, kaliskim, przemyskim, skierniewickim i szczecińskim. Dz.U. 1976 nr 41 poz. 245. [dostęp 10.07.2022 r.]
  4. Bielsko-Biała. Plan miasta CARTOMEDIA. Zielona Góra – Bielsko-Biała: Wydawnictwo Kartograficzne Polkart, 2007 r. ISBN 978-83-87873-94-3.
  5. Plany miast COPERNICUS. Bielsko-Biała. Czechowice-Dziedzice. Skoczów. Żywiec. Warszawa: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E. Romera, 2008 r. ISBN 978-83-7539-295-1.
  6. Okolice Bielska-Białej. Mapa turystyczna. Kraków: Wydawnictwo Compass, 2006 r. ISBN 978-83-6024-026-7.
  7. Powiat bielski. Mapa turystyczna. Katowice: Wydawnictwo Witański, 2006 r. ISBN 83-87502-97-9.
  8. Historia kościoła. Parafia rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej. [dostęp 10.07.2022 r.]
  9. Księży Las w Hałcnowie przestanie istnieć. Czy pamięć o nim zostanie zachowana?. bbfan.pl. [dostęp 10.07.2022 r.]
  10. Mapa w serwisie OpenStreetMap [dostęp 10.07.2022 r.]
  11. a b c d e f Hałcnowski i bielsko-bialska wyspa językowa. Dziedzictwo językowe Rzeczypospolitej. [dostęp 10.07.2022 r.]
  12. Jerzy Polak: Przewodnik po Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, 2000 r., s. 128–130. ISBN 83-9020079-0-7.
  13. Monografia, tom I ↓, s. 213.
  14. Monografia, tom II ↓, s. 364.
  15. Monografia, tom IV ↓, s. 161.
  16. Monografia, tom IV ↓, s. 376.
  17. Monografia, tom IV ↓, s. 495.
  18. Monografia, tom IV ↓, s. 214.
  19. Monografia, tom IV ↓, s. 408.
  20. Monografia, tom I ↓, s. 76.
  21. Monografia, tom I ↓, s. 78.
  22. Monografia, tom I ↓, s. 81.
  23. Kępa Hałcnowska z lotu ptaka. bielsko.info.pl, 26.07.2015 r. [dostęp 10.07.2022 r.]
  24. Gemeindelexikon der im Reichsrate vertretenen Königreiche und Länder, bearbeitet auf Grund der Ergebnisse der Volkszählung vom 31.12.1900, XII. Galizien. Wien: 1907 r.

Oceń: Hałcnów

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:24