UWAGA! Dołącz do nowej grupy Bielsko-Biała - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej


III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej jest publiczną placówką edukacyjną, która rozpoczęła swoją działalność w roku 1951.

Szkoła ta od momentu swojego powstania, pełni ważną rolę w kształceniu młodzieży w regionie, oferując różnorodne programy nauczania oraz bogatą ofertę dodatkowych zajęć.

Historia

W październiku 1948 roku Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło działania zmierzające do budowy nowej placówki edukacyjnej na terenie miasta. W lutym 1949 roku zrealizowano zakup parceli zlokalizowanej pomiędzy ulicami Bohaterów Warszawy, Wilsona, oraz Grota-Roweckiego. W maju 1950 roku miała miejsce uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, co było ważnym krokiem w procesie tworzenia szkoły. Z kolei 1 września 1951 roku zainaugurowano rok szkolny w budynku Liceum Żeńskiego znajdującym się przy ul. Schodowej, a 18 września placówkę przeniesiono do nowo wybudowanego gmachu przy ul. Bohaterów Warszawy. Początkowo szkoła nosiła nazwę „Szkoła Ogólnokształcąca TPD stopnia podstawowego i licealnego”.

W latach 1956-1957, z inicjatywy profesora oraz podharcmistrza Kazimierza Wójtowicza, w placówce zorganizowano pierwszą otwartą zbiórkę harcerską, która nawiązywała do tradycji skautingu. Szkoła była już wówczas wyposażona w pracownie do nauki fizyki, biologii, chemii oraz geografii, a także dostęp do nowoczesnych jak na tamte czasy urządzeń, w tym telewizora, dwóch magnetofonów oraz radiowęzła.

W sierpniu 1958 roku Ministerstwo Oświaty zaakceptowało wniosek rady pedagogicznej o nadanie szkole imienia Stefana Żeromskiego. Spośród proponowanych patronów, takich jak Bolesław Chrobry, Cyprian Norwid i Marii Skłodowskiej-Curie, wybrano postać Żeromskiego, uznając jego wkład w kulturę polską. W 1960 roku, we wrześniu, otwarto boisko szkolne, które obejmowało boisko lekkoatletyczne z bieżnią, skoczniami oraz płyty asfaltowe, na których zorganizowano dwa boiska do koszykówki i jedno do siatkówki.

W dniu 29 marca 1977 roku liceum wzięło udział w ruchu Szkół Stowarzyszonych UNESCO, a 18 stycznia 1979 roku uzyskało pełnoprawne członkostwo. W 1978 roku rozpoczęto pierwsze eksperymentalne lekcje informatyki, które prowadziła mgr Stefania Kocurkiewicz, a wtedy szkoła dysponowała jeszcze tylko jednym komputerem. 20 listopada 1987 roku mgr Grzegorz Pysz objął pieczę nad pierwszą pracownią komputerową, wyposażoną w komputery ZX Spectrum, a w październiku 1991 roku zmodernizowano ją, wprowadzając nowoczesne komputery IBM PC AT286.

Remont szkoły rozpoczął się w październiku 1997 roku i trwał przez trzy lata, podczas których odnowiono klasy, korytarze, łazienki oraz salę gimnastyczną. Z kolei we wrześniu 1998 roku, w miejsce zlikwidowanej kuchni oraz jadalni, utworzono nowoczesną bibliotekę z dużą czytelnią. Rok później zainicjowano komputeryzację zbiorów bibliotecznych.

W ciągu roku organizowane są różnorodne obozy, w tym narciarskie w zimie oraz żeglarskie i językowe w Londynie w sezonie letnim. Na uwagę zasługuje kurs Sieciowej Akademii CISCO. Uczniowie liceum odnotowują znaczące sukcesy w olimpiadach z zakresu geografii, biologii (w tym na poziomie międzynarodowym), informatyki, historii sztuki, oraz w języku łacińskim i niemieckim, a także w zawodach sportowych.

Znani absolwenci

Wśród znanych absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej można wymienić kilku wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin. Wśród nich znajduje się Krzysztof Jonkisz, utalentowany polski inżynier, który ukończył klasę „c” w roku 1965.

Również w tym samym roku, swoimi osiągnięciami wyróżnił się Jerzy Stuhr, znany polski aktor, którego kariera teatralna oraz filmowa przyniosła mu wiele nagród i wyróżnień.

W historii szkoły należy również wspomnieć o Franciszku Piperze, znanym polskim historyku, który kończył klasę „a” w roku 1959. Jego badania miały znaczący wpływ na rozwój polskiej historiografii.

Wiesław Dymny, poeta, absolwent klasy „a” z roku 1953, również pozostawił trwały ślad w polskiej literaturze, a jego twórczość inspiruje wielu współczesnych autorów.

Również Wincenty Faber, kolejny z absolwentów tej samej klasy z 1953 roku, ze swoją poezją zdobył uznanie i przyczynił się do wzbogacenia polskiej kultury literackiej. Więcej na jego temat można znaleźć pod tym linkiem: Wincenty Faber.

Przypisy

  1. spis absolwentów na stronie liceum. [dostęp 26.08.2006 r.]
  2. kalendarium opracowane przez nauczycieli i uczniów III LO im. S. Żeromskiego w BB. [dostęp 22.06.2006 r.]

Oceń: III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:14