Wincenty Faber


Wincenty Faber, który przyszedł na świat 7 czerwca 1936 roku w Bielsku, jest postacią znaczącą w polskiej literaturze. Jego twórczość rozwijała się do momentu, gdy odszedł na zawsze 27 maja 1980 roku w Krakowie. Faber był nie tylko poetą, ale również autorem tekstów piosenek, które zdobyły uznanie w szerokim kręgu odbiorców.

Wśród jego najpopularniejszych utworów znajduje się między innymi „Wędrówki”, którą wykonywał Marek Grechuta. Innym znanym tekstem jest „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”, wykonywany przez utalentowaną Ewę Demarczyk. Faber pisał także piękne utwory dla dzieci, które cieszyły się dużą popularnością oraz lirykę refleksyjną, wyróżniającą się prostotą formy i głębią przekazu.

Życiorys

Wincenty Faber to postać niezwykle ciekawa i utalentowana, który w swoim życiu osiągnął wiele znaczących sukcesów. Ukończył filologię słowiańską na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie już na początku kariery zaangażował się w różnorodne projekty artystyczne.

Był jednym z współtwórców teatru studenckiego, co pozwoliło mu rozwijać swoje umiejętności literackie i aktorskie. Tworzył teksty kabaretowe, piosenki oraz pełnił funkcję kierownika literackiego w Teatrzyku Piosenki „Sowizdrzał”, gdzie jego wkład miał duży wpływ na atmosferę artystyczną tego miejsca.

Oprócz pracy w teatrze, Faber był związany z redakcją tygodnika „Wieści”, gdzie jego teksty znajdowały szerokie grono odbiorców. Debiutował w 1955 roku w renomowanym „Życiu Literackim”, co otworzyło mu drzwi do dalszej kariery twórczej.

W dorobku literackim Fabera znajduje się również pięć tomów wierszy oraz kilka znakomitych zbiorów skierowanych do dzieci, które rozweselają i uczą młode pokolenia. Oto lista jego wydanych tomików:

  • Otwieranie liści,
  • Rzeczowniki,
  • Przyjmowanie,
  • W cieniu ognia,
  • Jakiekolwiek zdarzenie.

Wyjątkowym hołdem dla jego twórczości jest wiersz „Wicek Faber”, który napisał Adam Zagajewski. Znalazł się on w tomiku „Prawdziwe życie” w 2019 roku, co podkreśla trwały wpływ Fabera na polską literaturę.

Faber w piosenkach

Wincenty Faber jest postacią, której twórczość była inspiracją dla wielu artystów muzycznych. W jego dziele możemy dostrzec echa talentu, które przekłada się na różne gatunki muzyczne.

Przypisy

  1. Adam Zagajewski, Prawdziwe życie, Kraków 2019 r., s. 15.
  2. Barbara Tylicka: Faber Wincenty. W: Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 2002 r., s. 111. ISBN 83-04-04606-7.

Oceń: Wincenty Faber

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:10