UWAGA! Dołącz do nowej grupy Bielsko-Biała - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jacek Lech


Jacek Lech, znany również jako Leszek Zerhau, to postać, która pozostaje w pamięci wielu miłośników polskiej muzyki. Urodził się 15 kwietnia 1947 roku w Mikuszowicach, a jego życie zakończyło się tragicznie 25 marca 2007 roku w Katowicach.

Był on nie tylko piosenkarzem, ale również wokalistą znanego zespołu Czerwono-Czarni, który przyczynił się do rozwoju polskiej sceny muzycznej. Współpraca z tym zespołem pozwoliła mu na osiągnięcie popularności i uznania wśród fanów.

Życiorys

W młodzieńczych latach Jacek Lech zakładał zespół amatorski, w którym nie tylko śpiewał, ale również grał na skrzypcach. Już w wieku 17 lat odniósł sukces, zdobywając pierwsze miejsce w jazzowym konkursie pod nazwą „Mikrofon dla wszystkich”. W 1966 roku dołączył do zespołu Czerwono-Czarni, gdzie jego debiutancka piosenka „Bądź dziewczyną moich marzeń” stała się wielkim hitem.

W 1967 roku na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, za utwór „Pozwólcie śpiewać ptakom” otrzymał wyjątkowe wyróżnienie. W ciągu swojej kariery brał udział w wielu znaczących wydarzeniach, w tym w koncertach z tak legendarnymi grupami jak The Rolling Stones, oraz wystawieniu mszy beatowej pt. „Pan przyjacielem moim”. Po zakończeniu współpracy z Czerwono-Czarnymi w 1972 roku, artysta w 1973 roku założył własny zespół. Niestety, jego kariera na krótko została przerwana przez wypadek samochodowy.

Jacek powrócił na scenę w 1974 roku z solowym albumem „Bądź szczęśliwa”. Występował na licznych festiwalach muzycznych, m.in. na KFPP Opole w 1976 roku oraz podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie w 1983 roku otrzymał honorowy Złoty Pierścień, a w 1986 Srebrny Pierścień. Artysta koncertował także za granicą, m.in. w dawnej Jugosławii, na Węgrzech, a także w polonijnych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2005 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

W 2006 roku lekarze postawili mu diagnozę złośliwego nowotworu przełyku. W toku leczenia przeszedł chemioterapię, naświetlania, a także skomplikowaną operację. Po operacji, musiał spędzić czas w śpiączce farmakologicznej, pod stałą opieką medyczną. 27 lutego 2007 roku odbył się charytatywny koncert w Bielsku-Białej, organizowany przez Fundację Kultury i Edukacji Europejskiej „Alfa i Omega”, w którym wzięli udział znani artyści, w tym Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski oraz Bogusław Mec. Całkowity dochód z koncertu został przeznaczony na dalsze leczenie oraz rehabilitację Jacka Lecha. To wydarzenie miało na celu również uhonorowanie artysty nagrodą od ministra kultury za jego całokształt osiągnięć.

Artysta zmarł w katowickim szpitalu, a jego pogrzeb odbył się 28 marca 2007 roku po mszy w kościele pw. św. Barbary w Bielsku-Białej, gdzie został pochowany na cmentarzu przylegającym do świątyni.

Jacek Lech zostanie zapamiętany jako wielki artysta i osobowość muzyczna, a jego osiągnięcia zostały upamiętnione w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Dodatkowo, na jego cześć nazwano Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich w Bielsku-Białej.

Dyskografia

Jacek Lech to artysta, którego twórczość muzyczna zasługuje na szczególną uwagę. Jego dyskografia zawiera szereg znakomitych albumów, które wpisały się w historię polskiej muzyki.

  • 1970 – Bądź dziewczyną moich marzeń,
  • 1974 – Bądź szczęśliwa,
  • 1977 – Latawce porwał wiatr,
  • 1998 – Kolędy.

Przypisy

  1. Jacek Lech [online], Urząd Miasta Opola [dostęp 18.12.2023 r.]
  2. KL, Bielsko-Biała. Imię artysty Jacka Lecha przyjął Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich [online], naszemiasto.pl, 29.11.2022 r. [dostęp 18.12.2023 r.]
  3. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 21.01.2017 r.]
  4. Tłumy pożegnały Jacka Lecha. wiadomosci.gazeta.pl, 28.03.2007 r. [dostęp 09.11.2010 r.]
  5. Zmarł Jacek Lech. muzyka.interia.pl, 26.03.2007 r. [dostęp 09.11.2010 r.]

Oceń: Jacek Lech

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:15