Antoni Wippel


Antoni Tadeusz Wippel, osoba niezwykle utalentowana w dziedzinie sztuki, żył w latach 1882-1969. Urodził się 13 marca 1882 roku w Mikuszowicach, gdzie spędził swoje dzieciństwo, a później zyskał uznanie jako akwarelista, pejzażysta oraz artysta realistyczny.

Jego twórczość charakteryzowała się przekonującym oddaniem natury oraz umiejętnością uchwycenia ulotnych chwil, co sprawiało, że jego dzieła nie tylko cieszyły oko, ale i skłaniały do refleksji nad pięknem otaczającego świata. Wippel pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, który jest do dzisiaj źródłem inspiracji dla wielu miłośników sztuki.

Życiorys

W wieku 16 lat Antoni Wippel rozpoczął naukę w krakowskiej Wyższej Szkole Przemysłu Artystycznego. Jego talent oraz dojrzałość artystyczna zwróciły uwagę Stanisława Wyspiańskiego, który zdecydował się powierzyć mu pomoc przy malowaniu polichromii w kościele oo. Franciszkanów.

Wippel spędził lata 1903–1908 na służbie wojskowej w armii austriacko-węgierskiej, przebywając na froncie włoskim. Po zakończeniu służby postanowił dalej kształcić się w Wiedniu na studiach malarskich. W latach 1909–1914 kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczęszczając do pracowni Wojciecha Weissa oraz Juliana Fałata. W tym okresie intensywnie współpracował z Wyspiańskim i Antonim Gramatyką, malując polichromie w różnych kościołach.

Po ukończeniu nauki, przez kilka lat Wippel współpracował z Weissem, jednak jego drogi prowadziły również do Włoch. W 1925 roku osiedlił się w Łodzi, gdzie założył swoją pracownię przy ulicy Zielonej 14/2. Dodatkowo, przez długie lata uczył rysunku w szkołach średnich, w tym m.in. w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika oraz w Suwałkach. Wśród jego uczniów znalazł się także Zdzisław Głowacki.

Wippel był również aktywny jako darczyńca – wspierał Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, przyczyniając się do znaczącego wzrostu jego archiwum przez ofiarowanie zbioru znaczków i nalepek z okresu I wojny światowej. Warto również zaznaczyć, że przez lata dochody z jego wystaw były przeznaczane na cele społeczne, w tym na działania Łódzkiego Towarzystwa Zwalczania Raka.

Po zakończeniu życia, Antoni Wippel znalazł swój ostatni spoczynek na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. Jego żona, Maria z domu Kulisz, zmarła 17 IV 1965 roku i została pochowana w tym samym grobie co mąż.

Twórczość

Antoni Wippel to artysta, który zasłynął jako malarz realistyczny. Jego twórczość obejmowała przede wszystkim różnorodne pejzaże, portrety oraz martwe natury, w których wykorzystywał techniki malarskie takie jak olej i akwarela. Warto zauważyć, że znacząca część jego dzieł zaginęła lub uległa zniszczeniu w wyniku wydarzeń II wojny światowej.

Wśród najważniejszych prac Wippela z pewnością znajdują się motywy związane z Łodzią. Malarz często przedstawiał różne obiekty architektoniczne tego miasta, w tym pałac Izraela Poznańskiego, park im. ks. J. Poniatowskiego, katedrę łódzką oraz plac Wolności.

Oprócz tematów miejskich, Wippel tworzył także dzieła o charakterze marynistycznym, w których możemy odnaleźć przedwojenne obrazy takie jak: „Widok na port w Gdyni”, „Statek harcerski”, „Dar Pomorza”, „U przystani”, „Motława”. Mistrz malował również pejzaże w tak malowniczych miejscach jak Tatry, Capri, a nawet Mekka. Dodatkowo, artysta był autorem dzieł religijnych, w tym „Kościółek w Beskidach” oraz „Katedra Łódzka”.

Wippel w swoich pracach często powracał do niektórych obiektów, malując je wielokrotnie. Jego twórczość jest obecnie prezentowana w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w licznych zbiorach prywatnych. Artysta miał również okazję zaprezentować swoje prace w różnorodnych miejscach, w tym w Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie wystawiał od 1928 roku. Uczestniczył także w wystawach grupy Start oraz eksponował swoje dzieła w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, a także w Krakowie i Łodzi.

Wyróżnienia

Antoni Wippel, znany ze swojego wkładu w sztukę, posiada na swoim koncie szereg zaszczytnych wyróżnień. Był pierwszym honorowym prezesem Oddziału ŁódzkiegoZPAP, organizacji, która wspiera artystów plastyków w Polsce.

Dodatkowo, Wippel otrzymał Honorową Odznakę Miasta Łodzi, co stanowi wyjątkowe uznanie jego osiągnięć artystycznych oraz wpływu, jaki wywarł na lokalną społeczność.

Przypisy

  1. Antoni Wippel – DESA Unicum [online], desa.pl [dostęp 03.12.2022 r.]
  2. GrzegorzG. Niewiadomy GrzegorzG., WIPPEL Antoni (1882 Mikuszowice -1969), [w:] artinfo.pl [online]
  3. MieczysławM. Jagoszewski MieczysławM., Nie tylko o malarstwie Zdzisława Głowackiego, „Dziennik Popularny”, 23.02.1980 r.
  4. Zmarł Antoni Wippel, „Dziennik Łódzki.” (166), 15.07.1969 r.
  5. M., Powiększają się zbiory „archiwum” TPŁ, „Dziennik Łódzki” (231), 30.09.1961 r.
  6. MieczysławM. Jagoszewski MieczysławM., Pół haremu za las..., „Dziennik Łódzki” (62), 13.03.1962 r.
  7. M., Jubileusz Antoniego Wippla, „Dziennik Łódzki” (121), 23.05.1957 r.
  8. Prace F. Ebinowej i A. Wippla. Wystawa zbiorowa przy ul. Piotrkowskiej 135, „Ilustrowana Republika” (304), 04.11.1934 r.
  9. Malarz piękna przyrody. Wystawa obrazów Antoniego Wippla., „Ilustrowana Republika” (308), 05.11.1933 r.

Oceń: Antoni Wippel

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:14