Aleksander Glondys


Aleksander Glondys, urodzony 30 stycznia 1957 roku w Bielsku-Białej, to postać o wyjątkowym dorobku w polskim świecie muzyki. Jest znanym perkusistą jazzowym oraz rockowym, którego talent i kreatywność znalazły swoje odzwierciedlenie w wielu projektach muzycznych.

Jako lider zespołu Al'Mad, Glondys wniósł istotny wkład w rozwój polskiej muzyki jazzowej, tworząc charakterystyczne brzmienia, które zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Oprócz kariery muzycznej, Aleksander Glondys jest także tłumaczem literatury angielskiej, specjalizującym się w tłumaczeniach dotyczących jazzu. Jego pasja do muzyki i literatury łączą się w wysiłkach na rzecz popularyzacji tej formy sztuki.

Warto również wspomnieć o projekcie Facinations/Fascynacje, który jest dowodem jego twórczej wszechstronności i zaangażowania w różnorodne projekty artystyczne.

Kariera

Aleksander Glondys rozpoczął swoją karierę muzyczną około roku 1969, debiutując w zespole Dynastie, a później w Genesis. W swoim zespole współpracował z bratem, Krzysztofem, oraz Romanem Nehrebeckim, który był inspiracją dla postaci Lolka z popularnej kreskówki Bolek i Lolek.

W 1979 roku był współzałożycielem Kwartetu Jacka Kasza, który później zmienił nazwę na Support. Oba zespoły zdobyły liczne nagrody podczas festiwali Jazz Juniors w Krakowie oraz Jazz nad Odrą we Wrocławiu, gdzie były doceniane w latach 1979 i 1980.

W miarę upływu czasu, od połowy lat osiemdziesiątych, Glondys łączył działalność artystyczną z pracą jako tłumacz literatury angielskiej, ograniczając swoje występy głównie do Krakowa i jego okolic.

W 1993 roku stworzył zespół Al’Mad, w skład którego weszli Adam Kawończyk, Marek Piatek oraz Marian Pawlik. Po pewnym czasie projekt przekształcił się w Kwartet Aleksandra Glondysa, który przyciągnął wielu znanych polskich muzyków jazzowych, takich jak Leszek Szczerba i Janusz Witko. Muzyk brał również udział w zespole Homo Twist, którego założycielem był Maciej Maleńczuk.

Na koniec lat dziewięćdziesiątych zrealizował projekt pt. „koncert Ellington po krakowsku”, w ramach którego kompozycje Duke’a Ellingtona były aranżowane przez czołowych twórców Piwnicy Pod Baranami. Byli to m.in. Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Raj oraz Grzegorz Turnau. Występ w 25-osobowej orkiestrze zaowocował koncertami m.in. w Kijowie oraz Sztokholmie. W styczniu 2000 roku czasopismo Przekrój określiło ten występ mianem „genialnie śmiałego i prostego pomysłu”.

Jako tłumacz literatury angielskiej, Aleksander Glondys współpracował z wieloma wydawnictwami, takimi jak Amber, Książnica, Rebis, Wydawnictwo Literackie i Znak. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych specjalistów w Polsce w dziedzinie tłumaczeń dotyczących jazzu, obejmujących m.in. dzieła Duke’a Ellingtona, Encyklopedię Jazzową Guinnessa, Jazz na CD oraz Style jazzowe.

Wybrana dyskografia

W dorobku artystycznym Aleksandra Glondysa znajdują się różnorodne nagrania, które odzwierciedlają jego twórczość w zakresie muzyki jazzowej oraz współczesnej. Oto wybrane pozycje, które zasługują na szczególną uwagę:

  • Ellington po krakowsku,
  • Leszek Długosz – Leszek Długosz (Polskie Nagrania – Muza),
  • Ano! – Brathanki (Sony) (Glondys wystąpił tu w Chórze Wujów),
  • Lotne Wystawy Dźwięków.

Wybrane tłumaczenia z dziedziny jazzu

W obszarze jazzu istotne jest posiadanie dostępu do wartościowych źródeł, które naświetlają różnorodne aspekty tego gatunku muzycznego. Poniżej przedstawiamy wybrane tłumaczenia, które mogą stanowić nieocenioną pomoc dla miłośników i badaczy jazzu.

  • Duke Ellington – Jamesa Lincolna Colliera,
  • Jazz. Encyklopedia,
  • Jazz na CD – Johna Fordhama,
  • Style jazzowe – Marka C. Gridleya – w przygotowaniu.

Wybrane tłumaczenia – beletrystyka

Oto zbiór wybranych tłumaczeń beletrystyki, które zasługują na szczególną uwagę.

  • Księżyc jest balonem – David Niven – jest to autobiografia znanego aktora Davida Nivena, w której odkrywa on nie tylko swoje zawodowe życie, ale także osobiste przemyślenia,
  • Sezon turystyczny – Carl Hiaasen – ta książka została uznana przez czasopismo The Times za jedną z 60 najlepszych powieści, jakie powstały od 1949 roku,
  • Naga sprawiedliwość – William Bernhardt – powieść, która przyciąga uwagę czytelników swoją intrygującą fabułą,
  • Opiekun – Philip Shelby – historia, która łączy napięcie z głębokim zrozumieniem relacji międzyludzkich,
  • Dom Thurstonów – Danielle Steel – powieść, która wciąga w życie i zawirowania rodziny Thurstonów.

Przypisy

  1. Home Page – The TLS [online], entertainment.timesonline.co.uk [dostęp 21.11.2017 r.]
  2. a b Radosław Rabiański – Krakowska scena jazzowa. Encyklopedia. Musica Iagellonica, 2006 r.
  3. Homo Twist - Skład.

Oceń: Aleksander Glondys

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:10