Fannie Bloomfield-Zeisler


Fannie Bloomfield-Zeisler, urodzona 16 lipca 1863 roku w Bielsku, była uznaną pianistką, która na stale wpisała się w historię muzyki. Zmarła 20 sierpnia 1927 roku w Chicago, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny.

Była przedstawicielką kultury żydowskiej, co dodawało jej działalności artystycznej unikalnego charakteru w amerykańskim środowisku muzycznym.

Biografia

Fannie Bloomfield-Zeisler, znana na całym świecie pianistka, przyszła na świat w Bielsku na Śląsku Austriackim (dzisiejsze Bielsko-Biała), jako Franziska Blumenfeld. Była córką Salomona oraz Berthy z domu Jäger. Gdy miała cztery lata, jej rodzina podjęła decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Chicago. W tym właśnie czasie zmienili swoje nazwisko na anglojęzyczne Bloomfield, a Franziska zaczęła posługiwać się imieniem Fannie.

Już asze sześciu lat zaczęła przejawiać pierwsze oznaki talentu muzycznego i zainteresowała się grą na fortepianie. Jej pierwszymi nauczycielami byli Carl Wolfsohn, który uczył ją gry na fortepianie oraz Bernhard Ziehn, który zajmował się teorią muzyki i harmonią. W lutym 1875 roku, w wieku 11 lat, Bloomfield miała swój debiut publiczny.

Dwa lata później, przebywająca w USA Anna Jesipowa, po wysłuchaniu jej gry, zarekomendowała ją swojemu nauczycielowi, Teodorowi Leszetyckiemu. W latach 1878-1883 była jedną z jego uczennic w Wiedniu. Po zakończeniu nauki wróciła do Chicago, gdzie rozpoczęła swoją karierę artystyczną.

W kwietniu 1884 roku miała miejsce premiera jej pierwszego wielkiego koncertu w Chicago. Z kolei w styczniu następnego roku, zadebiutowała także w Nowym Jorku. W 1888 roku ponownie udała się do Wiednia, aby kontynuować współpracę z Leszetyckim. Koncertowała nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych, występując w recitalach oraz na scenie z Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną.

Jej bogaty repertuar obejmował utwory takich kompozytorów jak Chopin, Grieg, Mendelssohn, Moszkowski, Reger, Rubinstein, Schubert, Schumann, Scharwenka, Sibelius, Strauss czy Weber. W latach 1905-1915 kilka jej wykonania zostało uwiecznionych na rolkach pianolowych Welte-Mignon. Ostatni występ Fannie odbył się w lutym 1925 roku w Chicago. Dwa lata później odeszła z tego świata w tym samym mieście.

W 1885 roku Fannie poślubiła adwokata Sigmunda Zeislera, który również pochodził z Bielska. Po tym wydarzeniu przyjęła drugie nazwisko. Para doczekała się trzech synów: Leonarda, Paula oraz Ernesta. Fannie była także siostrą Maurice’a Bloomfielda, znanego językoznawcy i indologa oraz ciotką Leonarda Bloomfielda, który również zasłynął jako językoznawca.

Przypisy

  1. a b Bloomfield-Zeisler Fannie | שטעטל וירטואלית [online], sztetl.org.pl [dostęp 11.07.2019 r.]
  2. a b c Macleod, BethB. Abelson BethB., 1945-, Fannie Bloomfield-Zeisler : the life and times of a piano virtuoso, Urbana, ISBN 978-0-252-09739-3, OCLC 910662644 [dostęp 11.07.2019 r.]

Oceń: Fannie Bloomfield-Zeisler

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:22