Spółdzielczy Dom Handlowy „Klimczok” to wyjątkowe miejsce, które od lat cieszy się popularnością w Bielsku-Białej. Ten dom handlowy znajduje się w samym sercu historycznego centrum niegdyś odrębnego miasta Biała, w pobliżu wielu malowniczych lokalizacji. Usytuowany jest pomiędzyplacem Wojska Polskiego, ulicą Łukową, ulicą Cyniarską oraz w bliskim sąsiedztwie rzeki Białej.
Budowa tego obiektu trwała od 1976 do 1988 roku. Dziś „Klimczok” jest integralną częścią oferty handlowej miasta, jako że należny do Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Od momentu otwarcia, spełnia wszystkie oczekiwania mieszkańców, oferując bogaty asortyment oraz przyjazną atmosferę zakupów.
Historia
Decyzja o powstaniu nowoczesnego, wielkopowierzchniowego domu handlowego zapadła w pierwszych latach 70. XX wieku. Wtedy to miasto Biała dynamicznie się rozwijało, co było związane z otwarciem Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Po dokonaniu analizy kilku możliwych lokalizacji, wybrano teren w historycznym centrum Białej, który wcześniej zajmowały zabudowania przemysłowe dawnej farbiarni Roberta Kergera. W celu realizacji przedsięwzięcia, obiekty te zostały zdemontowane, a przygotowania do budowy obiektu handlowego, znanego początkowo pod nazwą „Szyndzielnia”, rozpoczęto w 1976 roku.
Roboty ziemne wystartowały w 1977 roku, jeszcze przed uzyskaniem wszystkich koniecznych zezwoleń, które zarejestrowano dopiero 2 września 1978. Generalnym wykonawcą budowy było Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Pierwotnie planowano otwarcie obiektu na rok 1983, jednak z powodu niekorzystnej sytuacji gospodarczej i braków materiałowych, prace zostały wstrzymane na dwa lata. Realizacja projektu wznowiona została dopiero w 1985 roku.
W maju 1988 roku, w trakcie finalizacji prac wykończeniowych, podjęto decyzję o przebudowie otoczenia budynku. Zlikwidowano całą zachodnią pierzeję ulicy Cyniarskiej (z wyjątkiem kontrowersyjnie zniszczonej w 2022 roku kamienicy nr 13), co pozwoliło na otwarcie obiektu „Klimczok” na plac Wojska Polskiego. Oficjalne rozpoczęcie działalności miało miejsce 19 grudnia 1988 roku. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 18 243 m² (z czego 7 400 m² przypadało na powierzchnię handlową oraz 701 m² na gastronomię) zatrudniał ponad 600 osób, stając się jednym z największych domów handlowych w Polsce.
Na terenie „Klimczoka” wprowadzono szereg innowacji, takich jak pierwsze w mieście ruchome schody oraz parking na dachu, do którego wjazd zapewniała zewnętrzna konstrukcja w formie ślimacznicy. Otwarciu towarzyszyły wielotysięczne tłumy, co prowadziło do chaotycznych sytuacji wymagających interwencji milicji. Relacje z tego wydarzenia obiegły prasę i telewizję, w tym Dziennik Telewizyjny, opisując „szturm”, „oblężenie” czy wręcz „apokaliptyczny obraz” sytuacji.
W 1990 roku otwarto lokale usługowe, w tym księgarnię i kwiaciarnię, które znajdowały się w zadaszonym pasażu łączącym plac Wojska Polskiego z nabrzeżem rzeki Białej. Niedługo później oddano do użytku nowy pawilon gastronomiczny, zlokalizowany od strony ulicy Cyniarskiej, który od połowy lat 90. był wykorzystywany przez bar szybkiej obsługi KFC. Na przełomie lat 1999 i 2000 nastąpiła rozbudowa bocznej galerii od strony ulicy Łukowej, która zyskała przeszkloną nadbudowę.
Przypisy
- „Ludzki dramat pod Klimczokiem”. Ludzie tratowali się, by tam wejść – FILM. bielsko.biala.pl, 20.12.2018 r. [dostęp 06.12.2023 r.]
- Dziubek i Kominiak 2023 ↓, s. 181.
- Dziubek i Kominiak 2023 ↓, s. 172.
- Dziubek i Kominiak 2023 ↓, s. 162.
- Dziubek i Kominiak 2023 ↓, s. 159.
- Anna Syska: Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim. Warszawa: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 27.01.2020 r. ISBN 978-83-956466-1-4.
- Dziubek i Kominiak 2023 ↓, s. 158.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Sarni Stok (centrum handlowe) | Gemini Park Bielsko-Biała | Galeria SferaOceń: Spółdzielczy Dom Handlowy „Klimczok”