UWAGA! Dołącz do nowej grupy Bielsko-Biała - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Andrzej Krzanowski


Andrzej Krzanowski, urodzony 9 kwietnia 1951 roku w Bielsku-Białej, to postać, która znacząco wpisała się w historię polskiej muzyki. Jego życie zakończyło się 1 października 1990 roku w Pszczynie.

Był nie tylko utalentowanym kompozytorem, ale także akordeonistą oraz pedagogiem, który inspirował wielu młodych muzyków. Jego prace i osiągnięcia w dziedzinie muzyki mają trwały wpływ na polską scenę artystyczną.

Życiorys

Andrzej Krzanowski był utalentowanym muzykiem oraz kompozytorem, który swoją edukację rozpoczął pod czujnym okiem Joachima Pichury, ucząc się gry na akordeonie. Kształcił się także w zakresie kompozycji, studiując u Henryka Mikołaja Góreckiego w latach 1971-75 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie później sam dzielił się swoją wiedzą jako wykładowca.

Jego kariera kompozytorska zyskała na znaczeniu dzięki cyklowi „Audycji I-IV”, który zaprezentował po raz pierwszy w Stalowej Woli w 1975 roku oraz w Baranowie Sandomierskim w 1976 roku. Krzanowski był laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich w 1976 roku oraz konkursów w Digne-les-Bains (1981, 1987) i Międzynarodowego Konkursu w Ankonie w 1986 roku.

Oprócz działalności kompozytorskiej, Krzanowski aktywnie uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W latach 1987-1989 pełnił funkcję prezesa Oddziału Związku Kompozytorów Polskich w Katowicach, znacznie przyczyniając się do promocji muzyki współczesnej w regionie.

Był ściśle związany z Czechowicami-Dziedzicami, gdzie od 1991 roku odbywa się Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”, upamiętniający jego twórczość. W jego honorze nazwano także Towarzystwo Przyjaciół Muzyki w Katowicach, Salę kameralną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz Państwową Szkołę Muzyczną w Mławie.

Twórczość

Krzanowski był twórcą utworów instrumentalnych, zarówno symfonicznych, jak i kameralnych oraz akordeonowych. Jego twórczość obejmowała także kompozycje wokalno-instrumentalne, w których sięgał do tekstów literackich znanych autorów, takich jak Jacek Bierezin, Zbigniew Dolecki, Mieczysław Stanclik oraz Sławomir Mrożek. W swych dziełach Krzanowski kładł duży nacisk na tekst, co stanowiło polemikę z wcześniejszymi osiągnięciami awangardy.

Akordeon odgrywał niezwykle ważną rolę w jego twórczości. Kompozytor stworzył wiele utworów solowych na ten instrument, z których najważniejsze to „7 Ksiąg na akordeon”. Również kompozycje kameralne, jak „Alkagran, czyli jedno miejsce na prawym brzegu Wisły”, były pełne nowoczesnego języka dźwiękowego, co pozwalało na wydobycie pełni możliwości akordeonu.

Krzanowski umiejętnie łączył osiągnięcia sonoryzmu z elementami tonalności. Jako przedstawiciel nowego pokolenia kompozytorów, inspirował się awangardą, ale także odnosił się do tradycji muzycznej, tworząc w ten sposób nietuzinkowe dzieła, które wpływały na rozwój polskiej muzyki współczesnej.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Krzanowski, Andrzej [online], Polska Biblioteka Muzyczna [dostęp 10.10.2024 r.]
  2. Adrian Thomas: Krzanowski, Andrzej. [w:] Oxford Music Online. Grove Music Online [on-line]. 20.01.2001 r. [dostęp 20.04.2018 r.]

Oceń: Andrzej Krzanowski

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:17