Zbigniew Preisner


Zbigniew Antoni Preisner, znany również jako Kowalski, urodził się 20 maja 1955 roku w Bielsku-Białej. Jest to postać, która znacznie wpłynęła na polską muzykę filmową oraz teatralną. Jego twórczość zdobyła uznanie w kraju i za granicą, a jego kompozycje są często uznawane za niezapomniane dzieła sztuki.

Preisner jest szczególnie znany z bliskiej współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, co zaowocowało wieloma znakomitymi ścieżkami dźwiękowymi, które do dziś zachwycają miłośników kina na całym świecie. Jako producent muzyczny, Preisner stworzył również zróżnicowane dzieła, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie.

Właściciel Preisner Studio, a także zasłużony członek Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, kontynuuje swoją pasję twórczą, nieustannie wzbogacając świat muzyki filmowej i teatralnej.

Życiorys

Zbigniew Preisner to postać niezwykle ważna w polskiej muzyce filmowej. Urodził się 20 maja 1955 roku w Bielsku-Białej. W wieku dziesięciu lat przeprowadził się z rodziną do niewielkiej miejscowości Brzana, usytuowanej w pobliżu Bobowej, gdzie rozpoczął naukę w szkole podstawowej. To tam zaczął rozwijać swoje umiejętności muzyczne, ucząc się gry na fortepianie oraz gitarze.

W czasach licealnych Preisner zainicjował swoje pierwsze próby kompozycyjne, nie kończąc jednak formalnego wykształcenia muzycznego. Samodzielnie opanował sztukę gry na instrumentach, bazując na słuchu i odtwarzając utwory, które usłyszał. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Bobowej, a po zdaniu matury w 1974 roku podjął studia z zakresu historii i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Rok 1977 był początkiem jego współpracy z kabaretem literackim „Piwnica pod Baranami” w Krakowie. Na twórczość Preisnera znaczący wpływ miał Zygmunt Konieczny, który zmotywował go do pisania utworów dla „piosenek artystycznych”. Po zdobyciu uznania w Piwnicy, Preisner rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem w Krakowie, co otworzyło przed nim nowe możliwości, w tym komponowanie muzyki do filmów.

W okresie 1982 roku współpracował z Antonim Krauzem, co przyczyniło się do spotkania z Krzysztofem Kieślowskim. Po sukcesach ich wspólnej produkcji filmowej „Bez końca” zawiązała się ich długotrwała współpraca. Razem z Krzysztofem Piesiewiczem stworzył tak znakomite dzieła, jak telewizyjny cykl „Dekalog” (1988), film „Podwójne życie Weroniki” (1991) oraz trylogię „Trzy kolory” (1993–1994). W dziełach tych można usłyszeć również wspólne występy z Elżbietą Towarnicką, której sopran można odnaleźć na 12 płytach Preisnera.

Śmierć Kieślowskiego w 1996 roku pokrzyżowała plany związane z realizacją drugiego tryptyku, którego tytuły: „Niebo, Czyściec, Piekło” pozostały jedynie w sferze zamysłów. Zaskakujący fakt, że dwukrotnie Preisner pod pseudonimem fikcyjnego holenderskiego kompozytora Van den Budenmayera sygnował część swoich kompozycji do filmów reżysera.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku nastąpił okres międzynarodowej popularności Preisnera. Wtedy to skomponował muzykę do wielu filmów realizowanych przez różnych reżyserów, takich jak Domena władzy Johna Irvina, czy Zabawa w Boga, dzieło brazylijskiego reżysera Héctora Babenco. Komponował także dla utwórów Agnieszki Holland, do Skazy Louisa Malle’a oraz filmu Kiedy mężczyzna kocha kobietę Luisa Mandokiego. W ciągu swojej kariery Preisner stworzył muzykę do ponad 80 filmów.

Wieloma prestiżowymi nagrodami uhonorowano jego prace. Dwukrotnie zdobywał Césara: w 1994 roku za muzykę do „Trzech kolorów: Czerwony”, oraz w 1995 roku za kompozycję do „Élisa” w reżyserii Jeana Beckera. W 1997 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlińskim za film „Wyspa przy ulicy Ptasiej”. Był także trzykrotnie wyróżniany tytułem Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles w latach 1991, 1992 oraz 1993. Otrzymywał nominacje do Złotego Globu, m.in. w 1992 roku za muzykę do „Zabawy w Boga” oraz w 1994 roku za „Trzy kolory: Niebieski”. W 2016 roku Prezoner odebrał nagrodę Cinema Brazil Grande Prize za muzykę do filmu „The History of Eternity”, a w 2018 roku podczas międzynarodowego festiwalu filmowego w Hajfie otrzymał nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie muzyki filmowej. W 2022 roku odebrał honorową nagrodę za całokształt osiągnięć na międzynarodowym festiwalu w Izmirze.

Prapremiera „Requiem dla mojego przyjaciela” odbyła się 1 października 1998 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, z udziałem Elżbiety Towarnickiej. Choć początkowo miał być narracją do scenariusza Piesiewicza, po stracie Kieślowskiego utwór przeszedł w dzieło upamiętniające przyjaciela. Niedługo potem wydano album, który był pierwszą niefilmową płytą Preisnera. W 1999 roku Preisner zainspirowany, stworzył 10 łatwych utworów na fortepian, które były wykonywane przez Leszka Możdżera. W tym samym roku powstał album „Moje kolędy na koniec wieku”, który zawierał m.in. znaną „Kolędę dla nieobecnych” napisaną przez Szymona Muchę.

W roku 2001 Preisner prowadził program „Historia muzyki popularnej” w radiu RMF FM. W 2006 roku wystąpił na koncercie w Gdańsku z orkiestrą, razem z Davidem Gilmourem, a dziesięć lat później stworzył niezapomniane wspomnienia znów współpracując z Gilmourem we Wrocławiu.

Preisner aktywnie angażował się w życie społeczne i polityczne, zasiadając w komitecie poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i 2015 roku. W 2012 roku, „za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury oraz osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej”, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, podczas specjalnej uroczystości 3 maja 2012 roku.

W 2006 roku Preisner zasiadał w jury sekcji „Cinéfondation” na 59. MFF w Cannes. Natomiast 31 maja 2023 roku, na mocy uchwały Rady Miejskiej w Bobowej, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Bobowa, który przyjął podczas uroczystej gali 25 czerwca 2023 roku.

Życie prywatne

Zbigniew Preisner był żonaty z Ewą Preisner, artystką malarką z Krakowa, która miała znaczący wpływ na jego życie i twórczość, a także wniosła swoje nazwisko do jego biografii.

Siostrą Preisnera jest Tamara Kalinowska, znana artystka z krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, która również związana jest z polskim życiem kulturalnym.

Dyskografia

Zbigniew Preisner to znacząca postać polskiej muzyki filmowej, której prace zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W jego dorobku artystycznym znajdują się celebrowane ścieżki dźwiękowe do wielu filmów, które do dziś cieszą się ogromnym uznaniem.

RokTytułPolski tytułUwagi
1988Le ComplotZabić księdzaVirgin
1990Europa, EuropaDRG, ścieżka dźwiękowa wydana w 1993 roku z muzyką do filmu Olivier, Olivier
1991Les Dix Commandements. Le DécalogueDekalog (1989)Amplitude
La Double Vie De Véronique (The Double Life of Veronika)Podwójne życie WeronikiVirgin
1992At Play in the Fields of the Lord (Original Soundtrack Recording)Zabawa w BogaFantasy
Olivier, OlivierDRG, ścieżka dźwiękowa wydana w 1993 roku z muzyką do filmu Europa, Europa
Damage (Original Motion Picture Soundtrack)Skaza (film)Varèse Sarabande
1993The Secret Garden (Original Motion Picture Soundtrack)Tajemniczy ogródVarèse Sarabande
Trois Couleurs: Bleu (Bande Originale Du Film)Trzy kolory. NiebieskiVirgin, ZPAV: platynowa płyta
1994Trois Couleurs: Blanc (Bande Originale Du Film)Trzy kolory. BiałyVirgin, ZPAV: złota płyta
Trois Couleurs: Rouge (Bande Originale Du Film)Trzy kolory. CzerwonyVirgin, ZPAV: złota płyta
Quartet in 4 Movements (Original Motion Picture Soundtrack)Columbia Records, oraz Manolis Lidakis i Elżbieta Towarnicka
When A Man Loves A Woman (Music From The Original Motion Picture Soundtrack)Kiedy mężczyzna kocha kobietęHollywood Records
1995Élisa (Bande Originale Du Film De Jean Becker)ElizaPhilips
1997FairyTale: A True Story (Music From the Motion Picture)Elfy z ogrodu czarówIcon Records
Mouvements Du Désir (Bande Originale Du Film)Sergent Major Company
2000The Last September (Original Film Soundtrack)Ostatni wrzesień (1999)Silva Screen
Aberdeen (Original Film Soundtrack)Silva Screen
Weiser (Original Film Soundtrack)Silva Screen/Koch Poland
2002Between strangers_Justin Time Records
2003Effroyables jardins_Warner Music France
2004It’s all about love_First Name Soundtracks
2005The Beautiful Country (Original Soundtrack)Kraina szczęścia (2004)Mellowdrama Records
2008Anonyma – Eine Frau in Berlin (Original Soundtrack)Kobieta w BerlinieKönigskinder Schallplatten GmbH
2013Aglaja (Original Soundtrack)Quartet Records
2013Secret/Menachem and Fred_Quartet Records
2016Queen of SpainKrólowa HiszpaniiQuartet Records/ Atresmedia Música
2018Valley of Shadows_Caldera Records
2019The History of Eternity_Caldera Records
2019Lost and Love_Caldera Records
2020Angelica_Caldera Records
2020Mother didn’t know_wydanie cyfrowe
2021La double vie de Véronique (Remastered) LP_Preisner Productions
2021Forgotten we’ll beZostaniemy zapomnianiCaldera Records
2021Man of God_Caldera Records

Warto także zwrócić uwagę na inne jego projekty, które pokazują wszechstronność artysty i jego zainteresowania.

RokTytułUwagi
1995Muzyka PreisneraVirgin, ZPAV: 2x platynowa płyta
1998Requiem dla przyjacielaChester Music Ltd./Erato, POL #36, ZPAV: platynowa płyta
199910 łatwych utworów na fortepianPomaton EMI, oraz Leszek Możdżer, ZPAV: złota płyta
1999Moje Kolędy na Koniec WiekuPlus GSM/Gazeta Wyborcza
2001GłosyPlus GSM/Gazeta Wyborcza
2003KieślowskiMK2 Music
2006David Gilmour – Na wyspieEMI/Columbia Records
2007Cisza, Noc i MarzeniaWarner Classics, oraz Teresa Salgueiro, POL #12, ZPAV: złota płyta
2008David Gilmour – Na żywo w GdańskuEMI/Columbia Records
2010Głosy PreisneraSony Music, POL #23, ZPAV: 3x platynowa płyta
2011Tides From Nebula – EarthshineMystic Production
2012Skrzek, SBB, PreisnerSony Music Entertainment, oraz Józef Skrzek i SBB
2013Dzienniki NadzieiMystic Production, oraz Lisa Gerrard i Archie Buchanan, POL #24
2015David Gilmour – Rattle that LockColumbia
2015W poszukiwaniu dróg. Nowe i stare kolędyPreisner Productions / Universal Music Polska, ZPAV: platynowa płyta
2017Dokąd 2016?Universal Music Polska
2019ZmierzchDominik Wania – solo piano; Universal Music Polska/Supertrain Records
2019Melodie mojej młodościZbigniew Preisner, Lisa Gerrard, Dominik Wania, Universal Music Polska/Supertrain Records
2020Najlepsze z Zbigniewa Preisnerawydanie cyfrowe
2020Psalmwydanie cyfrowe
2021Psalm Wiecznie ZapamiętanyRadosław Pujanek – skrzypce solo; wydanie cyfrowe
2022Nie jest za późnoZbigniew Preisner & Lisa Gerrard; Preisner Productions
2022Stare i nowe kolędy, Live Wrocław 2020Zbigniew Preisner i Przyjaciele; Preisner Productions
2023Nie jest za późno (edycja LP)Zbigniew Preisner & Lisa Gerrard; Preisner Productions

Przypisy

  1. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie [online], fmf.fm [dostęp 13.11.2023 r.]
  2. From Poland to Haifa, Preisner performs his music [online], The Jerusalem Post | JPost.com, 29.09.2018 r. [dostęp 13.11.2023 r.] (ang.).
  3. İzmir to host Int’l Film and Music Festival [online], Hürriyet Daily News, 07.06.2022 r. [dostęp 13.11.2023 r.] (ang.).
  4. Zbigniew Preisner przyjął tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bobowa. Uroczysta gala odbyła się w sali widowiskowej Koronka [online], Gorlice Nasze Miasto, 26.06.2023 r. [dostęp 29.06.2023 r.] (pol.).
  5. CK.bk, Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Bobowa wybitnemu artyście Zbigniewowi Preisnerowi [online], 27.06.2023 r. [dostęp 29.06.2023 r.] (pol.).
  6. PISF - Zbigniew Preisner kończy 60 lat [online] [dostęp 29.06.2023 r.] (pol.).
  7. a b "Preisner, czyli... z Bobowej w świat i z powrotem". [dostęp 29.06.2023 r.]
  8. David Gilmour zagrał we Wrocławiu! [online], www.tuwroclaw.com [dostęp 13.11.2023 r.] (pol.).
  9. Złote płyty CD przyznane w 2008 roku [online], ZPAV [dostęp 20.01.2021 r.]
  10. Złote płyty CD przyznane w 2000 roku [online], ZPAV [dostęp 20.01.2021 r.]
  11. Platynowe płyty CD przyznane w 2011 roku [online], ZPAV [dostęp 20.01.2021 r.]
  12. Złote płyty CD przyznane w 1997 roku [online], ZPAV [dostęp 20.01.2021 r.]
  13. Złote płyty CD przyznane w 1996 roku [online], ZPAV [dostęp 20.01.2021 r.]
  14. Platynowe płyty CD przyznane w 1996 roku [online], ZPAV [dostęp 20.01.2021 r.]
  15. Platynowe płyty CD przyznane w 1998 roku [online], ZPAV [dostęp 20.01.2021 r.]
  16. Zbigniew Preisner – „W poszukiwaniu dróg. Nowe i stare kolędy” [online], Discogs [dostęp 20.01.2021 r.] (ang.).
  17. Płyta Silence, Night & Dreams – Zbigniew Preisner. muzyka.onet.pl. [dostęp 15.11.2013 r.] (pol.).
  18. ZZbigniew Preisner – Music From The Original Motion Picture Soundtrack „When A Man Loves A Woman”. discogs.com. [dostęp 15.11.2013 r.] (ang.).
  19. Zbigniew Preisner – At Play In The Fields Of The Lord Original Soundtrack. discogs.com. [dostęp 15.11.2013 r.] (ang.).
  20. Zbigniew Preisner – Damage (Original Motion Picture Soundtrack). discogs.com. [dostęp 15.11.2013 r.] (ang.).
  21. Zbigniew Preisner – The Secret Garden (Original Motion Picture Soundtrack). discogs.com. [dostęp 15.11.2013 r.] (ang.).
  22. OLiS – sprzedaż w okresie 14.10.2013 – 20.10.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 15.11.2013 r.] (pol.).
  23. OLiS – sprzedaż w okresie 27.12.2010 – 02.01.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 15.11.2013 r.] (pol.).

Oceń: Zbigniew Preisner

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:9