Maria Theresia May, znana również jako A. Wichodil, to postać niezwykle interesująca, której życie i twórczość zasługują na szczegółowe zainteresowanie. Urodziła się 9 stycznia 1851 roku w Bielsku, a swoją podróż przez życie zakończyła 22 września 1927 roku w Opawie.
Jako austriacka dziennikarka i pisarka, May wprowadziła wiele cennych treści do literatury i mediów swojego czasu, zostawiając po sobie niezatarte ślady w kulturze. W artykule przyjrzymy się jej dokonaniom oraz wpływowi, jaki miała na rozwój prasy i literatury w Austrii.
Życiorys
Maria Theresia May, urodzona w Bielsku na Śląsku Austriackim, w 1866 roku zdecydowała się przeprowadzić do Opawy wraz ze swoją matką. Wykształcenie zdobywała w sposób prywatny, ucząc się pod okiem guwernantki, a następnie kontynuowała naukę w seminarium nauczycielskim. To właśnie tam jeden z jej profesorów dostrzegł jej niezwykły talent literacki.
Wkrótce po pomyślnym zdaniu egzaminów z wyróżnieniem, May stworzyła swoją pierwszą nowelę zatytułowaną „Irena”. Przez pewien czas pracowała jako nauczycielka szkolnictwa ludowego w Karlowych Warach, jednak ze względu na problemy zdrowotne musiała zrezygnować z tej posady. Powróciwszy do Opawy, zaczęła prowadzić zajęcia jako prywatna nauczycielka oraz utrzymywała się z pisania.
W swojej twórczości Maria Theresia May skupiała się na tematyce emancypacji kobiet i zagadnieniach pedagogicznych, z szczególnym uwzględnieniem literatury młodzieżowej. Pracowała nad późniejszymi edycjami „Kalendarza Młodzieży” (Jugendkalender). Była także publicystką, pisującą dla kilku śląskich czasopism fachowych, oraz raportującą z obszaru szkolnictwa i gospodarki lokalnej. Oprócz tego, wydawała własne pismo pedagogiczne „Die Mädchenschule” (Szkoła dla dziewcząt) i tworzyła krytyki sztuk prezentowanych w opawskim teatrze.
Twórczość
Twórczość Marii Teresy May obejmuje różnorodne formy literackie, które zyskały uznanie wśród czytelników. Wśród jej powieści, które z pewnością zasługują na wyróżnienie, znajdują się:
- Unter der Königstanne,
- Wie es endete,
- Der Nazarener,
- Die Sonne,
- Rolf Siegfried.
Oprócz tego, autorka stworzyła również szereg nowel, które przyciągają uwagę swoją głębią i złożonością. Oto niektóre z nich:
- Irene,
- Ein Räthsel,
- Fräulein Doctor,
- Mimosa,
- Gudruns Schwester,
- Ein Klostergeheimnis,
- Schweigen ist Gold,
- Baronesse Xanthippe,
- Die Studentin.
W dziedzinie komedii, May zasłynęła dzięki utworom takim jak:
- Polychrom,
- Der Doppelgänger.
Dodatkowo, autorka stworzyła także opowiadania dla dzieci, w tym:
- Kleines Volk.
Warto również zauważyć, że Maria Teresa May jest autorką licznych artykułów, które publikowane były w czasopismach „Die Mädchenschule” oraz „Der Lehrerinnen-Wart”.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Michał Kempa | Wojciech Cegielski | Karl Rudolf Chowanetz | Barbara Wiśniewska (radiowiec) | Rafał Stec | Ryszard Łabędź | Piotr Świerczek | Roman Frister | Leszek Błażyński (dziennikarz) | Paulina Malinowska-Kowalczyk | Grzegorz Markowski (dziennikarz) | Uri HuppertOceń: Maria Theresia May