Piotr Świerczek, urodzony 3 kwietnia 1977 roku w Bielsku-Białej, to znany w Polsce dziennikarz telewizyjny, którego osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa śledczego zapisały się na stałe w historii mediów.
Warto zaznaczyć, że zdobył dwie z rzędu statuetki Grand Press, co stanowi potwierdzenie jego wysokiej jakości pracy oraz zaangażowania w odkrywanie ważnych tematów społecznych.
Jest on silnie związany z telewizją TVN24, gdzie kontynuuje swoją pasję dziennikarską, dostarczając widzom rzetelnych informacji i dociekliwych analiz.
Życiorys
Piotr Świerczek to wybitny dziennikarz z bogatym stażem zawodowym. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej oraz Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Już w czasach licealnych aktywnie uczestniczył w życiu medialnym, współprowadząc młodzieżowy program w lokalnym Radiu Delta w Bielsku-Białej.
W trakcie studiów rozpoczął pracę jako reporter w Radiu Bielsko, a w wieku zaledwie dziewiętnastu lat zyskał prestiżowe stanowisko korespondenta w Radiu Zet na Śląsku. Od 2003 roku rozwijał swoją karierę w telewizji, początkowo jako reporter TVN24 w Katowicach, a później jako Reporter Faktów TVN w Krakowie. W 2008 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie zajął się programami „na żywo” oraz magazynem „Polska i Świat” w TVN24.
Piotr Świerczek przez pewien czas pełnił rolę korespondenta wojennego, z zaangażowaniem uczestnicząc w polskich misjach wojskowych, które miały miejsce w takich krajach jak Irak, Afganistan, Czad oraz Kosowo. Jednak po tragicznych wydarzeniach kijowskiego Euromajdanu, kiedy życie straciło kilkuset protestujących, podjął decyzję o rezygnacji z wyjazdów do stref konfliktów zbrojnych.
Obecnie związany jest z magazynem „Czarno na Białym” w TVN24, gdzie zrealizował wiele ważnych materiałów, które przyniosły mu uznanie w branży. Otrzymał kilka nagród dziennikarskich, w tym dwie z rzędu statuetki Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze. Dodatkowo, jego osiągnięcia zostały uhonorowane Medalem Wolności Słowa.
Kontrowersje
W grudniu 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego dotyczącego nadawcy TVN S.A. Reakcja ta miała miejsce w kontekście emisji reportażu „Siła kłamstwa”, który stworzył Piotr Świerczek. Reportaż ten odsłonił manipulacje związane z tzw. podkomisją smoleńską, kierowaną przez Antoniego Macierewicza, oraz stał w sprzeczności z narracją dominującą w ówczesnej polityce rządzącej, która lansowała tezę o zamachu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w trakcie lądowania samolotu Tu-154 w Smoleńsku, opartą na rzekomej eksplozji dwóch bomb.
W geście dziennikarskiej solidarności oraz sprzeciwu wobec narastającej cenzury, prawie 100 polskich redakcji opublikowało reportaż „Siła kłamstwa” na swoich stronach internetowych. W wyniku tych wydarzeń, Piotr Świerczek został uhonorowany Medalem Wolności Słowa w sierpniu 2023 roku.
Dodatkowo, w lutym 2023 roku portal tvn24.pl ujawnił materiały źródłowe, z których korzystał Świerczek w swoim reportażu. Wśród tych dokumentów znajdowało się streszczenie raportu amerykańskiego instytutu NIAR, który przeanalizował katastrofę sprzed lat, przeprowadzając własne badania i symulacje komputerowe. Co istotne, raport ten nie potwierdzał teorii zamachu ani wybuchu bomb. Przed tym ujawnieniem, Antoni Macierewicz konsekwentnie zaprzeczał istnieniu takiego dokumentu.
W kwietniu 2023 roku miało miejsce pierwsze wręczenie Nagrody im. Jarosława Ziętary za wkład w dziennikarstwo śledcze przez Press Club Polska. Piotr Świerczek, jako laureat tej nagrody, wywołał kontrowersję – Krzysztof M. Kaźmierczak, członek jury, zrezygnował z dalszego uczestnictwa w nim, stwierdzając, że werdykt może być postrzegany jako element w toczącej się wojnie polsko-polskiej.
Życie prywatne
Pasjonuje się zarówno lotnictwem, jak i żeglarstwem, co w pełni odzwierciedla jego pasje zawodowe oraz prywatne. W 2001 roku zaangażował się w ambitny projekt związany ze startem polskiego jachtu w prestiżowym Pucharze Ameryki. To doświadczenie znacząco wzbogaciło jego życiową perspektywę. Dodatkowo, jest aktywnym członkiem zespołu regatowego TVN24 Racing Team, gdzie może łączyć swoje zainteresowania z drużynową rywalizacją.
W życiu rodzinnym Piotr jest szczęśliwym mężem Kamilą oraz dumnym ojcem dwojga dzieci, Wiktorii i Igora. Ta bliska więź rodzinna stanowi oparcie w jego aktywnym stylu życia i pasjach.
Nagrody i nominacje
Piotr Świerczek, znany dziennikarz, ma na swoim koncie liczne osiągnięcia oraz uznania w branży medialnej. Jego prace i zaangażowanie zostały docenione przez różne organizacje i instytucje, o czym świadczy kilka prestiżowych nagród.
- Grand Press (2023) w kategorii dziennikarstwo śledcze, przyznana wspólnie z Robertem Zielińskim,
- Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego (2023) – honorowe wyróżnienie jako jeden z trzech finalistów nagrody,
- Medal Wolności Słowa (2023) w kategorii Media, obok Obywatela i Instytucji,
- Nagroda im. Jarosława Ziętary (2023) za najlepszy śledczy materiał roku,
- Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2023) za najlepszy „materiał dziennikarski medialny” w roku 2022,
- Dobry Dziennikarz (2022) – nagroda główna w kategorii dziennikarstwo śledcze,
- Grand Press (2022) w kategorii dziennikarstwo śledcze,
- Błękitne Skrzydła (2018) – nagroda przyznana w Święto Lotnictwa Polskiego przez miesięcznik Skrzydlata Polska,
- Nominacja do Grand Press (2014) w kategorii reportaż telewizyjny.
Te wyróżnienia nie tylko podkreślają jego talent oraz zaangażowanie w dziedzinie dziennikarstwa, ale również wskazują na znaczący wkład, jaki wnosi w rozwój mediów w Polsce.
Przypisy
- Wojciech Czuchnowski Dziennikarzem Roku 2023. Nagrody Grand Press rozdano w Warszawie [dostęp 19.02.2024 r.]
- Szymon Jadczak Dziennikarzem Roku 2022. Nagrody Grand Press rozdane [dostęp 19.02.2024 r.]
- Medal Wolności Słowa 2023: Ewa Łętowska, Piotr Świerczek, Owsiakowie i Lech Wałęsa [dostęp 19.02.2024 r.]
- Szef KRRiT chce ukarania TVN za emisję reportażu „Siła kłamstwa” [dostęp 19.02.2024 r.]
- Lista redakcji, które opublikowały "Siłę kłamstwa". Rozumieją wagę wolnych mediów [dostęp 19.02.2024 r.]
- TVN szczegółowo odpowiada na zarzuty Macierewicza ws. reportażu o podkomisji smoleńskiej [dostęp 19.02.2024 r.]
- "Nie istnieje taki dokument". Jak zmieniała się narracja Macierewicza w sprawie ustaleń NIAR? [dostęp 19.02.2024 r.]
- Nagroda im. Jarosława Ziętary dla reportażu „Siła kłamstwa”. Krzysztof M. Kaźmierczak rezygnuje z jury” [dostęp 19.02.2024 r.]
- Znamy laureatów Nagrody Woyciechowskiego 2023 [dostęp 19.02.2024 r.]
- "Mam nadzieję, że przewodniczący Krajowej Rady w końcu obejrzał »Siłę kłamstwa«" [dostęp 19.02.2024 r.]
- Piotr Świerczek zwycięzcą w kategorii Dziennikarstwo śledcze podczas Gali Dobrego Dziennikarstwa 2022 [dostęp 19.02.2024 r.]
- Piotr Świerczek z nagrodą Błękitne Skrzydła 2018 [dostęp 19.02.2024 r.]
- Gala finałowa Grand Press 2014 [dostęp 19.02.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Roman Frister | Leszek Błażyński (dziennikarz) | Paulina Malinowska-Kowalczyk | Uri Huppert | Grzegorz Markowski (dziennikarz) | Maria Theresia May | Michał Kempa | Wojciech Cegielski | Karl Rudolf Chowanetz | Barbara Wiśniewska (radiowiec) | Ryszard Łabędź | Rafał StecOceń: Piotr Świerczek