Uri Jerzy Huppert, znany w języku hebrajskim jako אורי הופרט, urodził się 17 lipca 1932 roku w Bielsku-Białej. Jego życie zakończyło się 5 listopada 2023 roku w Jerozolimie. Był to wybitny prawnik, adwokat oraz osobistość związana z literaturą i dziennikarstwem.
Uri Huppert nie tylko angażował się w sprawy prawa, ale również był znanym działaczem politycznym. Posiadał tytuł doktora nauk humanistycznych, co potwierdza jego głęboką wiedzę i zaangażowanie w różnorodne dziedziny.
Życiorys
Uri Huppert przyszedł na świat w Bielsku-Białej, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Był synem dr. Ignacego Wincentego Hupperta, adwokata oraz kapitana Wojska Polskiego, który zginął z rąk Niemców w 1942 roku. Jego matka, Teresa Huppert z domu Seliger, również odegrała istotną rolę w jego życiu. W trakcie II wojny światowej musieli ukrywać się pod fałszywym nazwiskiem Jerzy Halecki.
W wyniku pomocy Mariana Gołębiowskiego, przez pewien czas mieszkał z matką w willi Zamek w Rytrze, koło Nowego Sącza. W tym okresie Teresa, aby zapewnić byt rodzinie, pracowała jako tłumaczka języka niemieckiego dla Organisation Todt, a równocześnie współpracując z Armią Krajową. Niestety, została aresztowana przez Gestapo w Nowym Sączu, ale dzięki interwencji Jadwigi Wolskiej, która pośmiertnie otrzymała odznaczenie Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, Teresa odzyskała wolność.
Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, Uri Huppert osiedlił się we Wrocławiu, gdzie w 1950 roku zdał maturę. Wkrótce potem, wspólnie z matką, podjął decyzję o emigracji do Izraela. W tym kraju ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i zajął się pracą w izraelskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie zajmował ważne stanowiska.
W 1973 roku Uri Huppert został radnym miasta Jerozolimy. W roku 2007 uzyskał doktorat nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego rozprawa doktorska, napisana pod kierunkiem Leonarda Łukaszuka, nosiła tytuł Współczesne Państwo Izraela a problemy ortodoksji religijnej.
Jako prezes Ligi do Walki z Przymusem Religijnym, będąc specjalistą w tematyce nietolerancji religijnej, brał udział w licznych procesach związanych z tym zagadnieniem. Huppert prowadził także wykłady na Uniwersytecie Stanowym w Cleveland, w Ohio, a jako komentator BBC w języku polskim komentował wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Poza tym, prowadził własną kancelarię adwokacką w Jerozolimie.
Od 1989 roku regularnie przyjeżdżał do Polski, gdzie publikował swoje teksty między innymi w „Gazecie Wyborczej” oraz „Midraszu”.
Wybrane publikacje
Uri Huppert, jako autor, ma na swoim koncie szereg istotnych publikacji, które analizują złożone aspekty społeczne i kulturowe Izraela. Wśród jego prac można wymienić:
- Izrael. Rabini i heretycy (1992),
- Izrael na rozdrożu (2001),
- Podróż do źródeł pamięci (2004),
- Izrael w cieniu fundamentalizmów (2007) – poprawione i zmienione wydanie książki Izrael na rozdrożu.
Przypisy
- Nie żyje Uri Huppert. 08.11.2023 r. [dostęp 08.11.2023 r.]
- Gołębiowski Marian. [dostęp 08.01.2019 r.]
- Jadwiga Wolska – Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci [online], www.sprawiedliwi.org.pl [dostęp 13.03.2016 r.]
- Dr Uri Jerzy Huppert, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.07.2016 r.]
- a b c d Podróż do źródeł pamięci. [dostęp 15.01.2009 r.]
- a b c d Karolina Famulska-Ciesielska, Sławomir Żurek Literatura polska w Izraelu. Leksykon, wyd. Austeria, Kraków-Budapeszt 2012, s. 74.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Grzegorz Markowski (dziennikarz) | Maria Theresia May | Michał Kempa | Wojciech Cegielski | Karl Rudolf Chowanetz | Barbara Wiśniewska (radiowiec) | Rafał Stec | Ryszard Łabędź | Piotr Świerczek | Roman Frister | Paulina Malinowska-Kowalczyk | Leszek Błażyński (dziennikarz)Oceń: Uri Huppert