Alois Scholz to postać, która zdecydowanie wpisała się w historię przemysłu górniczego i hutniczego w regionie Śląska Austriackiego. Urodził się 9 czerwca 1821 roku w Bielsku, a swoją karierę zakończył 30 lipca 1883 roku w Sobotínie.
Jako austriacki przedsiębiorca, Scholz odegrał kluczową rolę w rozwoju lokalnych gałęzi przemysłu, wpływając na dynamikę gospodarczą tego regionu.
Życiorys
Alois Scholz urodził się w Bielsku, które obecnie znane jest jako Bielsko-Biała. Był synem sędziego Emanuela Josefa Scholza, który pełnił obowiązki na terenie Cieszyna. Po zakończeniu nauki w szkołach średnich, które zlokalizowane były w Karniowie, Opawie oraz Ołomuńcu, młody Scholz podjął pracę w urzędzie katastralnym w Karniowie. W 1836 roku przeniósł się do kancelarii biskupiej we Wrocławiu, gdzie kontynuował swoją karierę zawodową.
Równocześnie z pracą zawodową, Scholz poświęcał czas na samodzielną edukację w obszarze górnictwa oraz hutnictwa. Jego samodzielne kształcenie umożliwiło mu objęcie roli nadzorcy hutniczego w miejscowości Železná, usytuowanej w pobliżu Wrbna pod Pradziadem. W 1845 roku, po ukończeniu studiów na Akademii Górniczej w Bańskiej Szczawnicy, oraz wizytach w licznych kopalniach w środkowej Europie, stał się mistrzem hutniczym w Rejhoticach.
W 1852 roku objął stanowisko dyrektora hut żelaza w Sobotínie oraz w Štěpánovie, a cztery lata później, w 1856 roku, awansował na dyrektora generalnego tych zakładów. Dodatkowo zarządzał majątkiem rodziny Klein, którzy byli znanymi budowniczymi kolei w Sobotínie. Po przejściu na emeryturę w latach 1873-1876, pełnił funkcję dyrektora Huty Witkowice.
Alois Scholz był również zaangażowany w proces modernizacji wielu hut funkcjonujących w obrębie monarchii austro-węgierskiej. Jako aktywny przedsiębiorca, posiadał udziały w przędzalni lnu z siedzibą w Loučnej nad Desną, a także w fabryce grafitu zlokalizowanej w Starym Mieście pod Śnieżnikiem. Dodatkowo inwestował w cukrownię w Kelčanach oraz papiernię w Olšanach.
W życiu osobistym, Scholz był teściem znanej pisarki Marii Stony, która żyła w latach 1861-1944, oraz dziadkiem rzeźbiarki Helene Scholz-Zelezny, żyjącej w latach 1882-1974.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Gustaw Josephy | Marek Wójcicki (ekonomista) | Gustaw Adolf Sennewald | Krzysztof Dzierżawski | Mieczysław Tarnawa | Moritz Piesch | Franciszek Strzygowski | Tomasz KolbuszOceń: Alois Scholz