UWAGA! Dołącz do nowej grupy Bielsko-Biała - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marek Wójcicki (ekonomista)


Marek Stefan Wójcicki to z pewnością postać o wielu talentach i osiągnięciach. Urodził się 4 marca 1960 roku w Bielsku-Białej, gdzie rozpoczął swoją fascynującą drogę zawodową jako ekonomista, informatyk oraz przedsiębiorca. Jest również zaangażowany w działalność harcerską jako harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP).

Wójcicki pełni funkcję komendanta XXI Szczepu Kadrowego „OMEGA” w hufcu ZHP Katowice, a także współtworzył Porozumienie Kręgów Instruktorskich im. Andrzeja Małkowskiego. Jego aktywność nie ogranicza się wyłącznie do harcerstwa. Marek Wójcicki był także jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizacji, która miała znaczący wpływ na walkę o prawa studentów w Polsce.

W czasie swojej studenckiej kariery, Wójcicki wyróżnił się jako lider podczas strajków okupacyjnych studentów na wydziale prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, co podkreśla jego aktywność w obszarze praw obywatelskich i edukacji. Dodatkowo, był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej, co świadczy o jego zaangażowaniu w dążenie do demokracji i niezależności Polski.

Wszystkie te osiągnięcia czynią z Marka Wójcickiego niezwykle inspirującą postać, której działalność miała i ma znaczący wpływ na społeczność akademicką oraz harcerską w Polsce.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Marek Wójcicki to postać, która swoją edukację zaczynała w Szkoły Podstawowej nr 5 z siedzibą w Katowicach. Następnie kontynuował naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Katowicach, gdzie równolegle zdobywał umiejętności muzyczne w Szkole Muzycznej. Po zakończeniu nauki w liceum, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim, jednak jego droga akademicka nie zakończyła się na prawie. Po przeprowadzce do Niemiec postanowił kształcić się w zakresie informatyki ekonomicznej na Uniwersytecie w Norymberdze, a następnie poszerzył swoje wykształcenie o zarządzanie przedsiębiorstwami.

Działalność harcerska

W okresie liceum, Marek aktywnie zaangażował się w działalność harcerską, przystępując do 17 Drużyny Harcerskiej Służby Polsce Socjalistycznej, będącej częścią IX Szczepu Śląskich Orląt, gdzie z czasem objął stanowisko drużynowego. Dążył również do przyjęcia do XXI Kadrowego Szczepu „Omega”, co udało mu się zrealizować wraz z kolegami z drużyny. Wkrótce potem został drużynowym drużyny Beta w „Omedze”, a przed maturą przejął odpowiedzialność za komendanta szczepu. W 1980 roku współtworzył porozumienie Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego oraz był jednym z założycieli Kręgu Instruktorów Harcerskich w Katowicach, gdzie pełnił rolę zastępcy Wojciecha Jerzego Poczachowskiego. Nie można również pominąć jego wkładu w katowickie pismo KIHAM-owe pod nazwą „Harcerz Śląski”, które podpisał jako współzałożyciel.

Działalność polityczna

W czasie studiów Marek Wójcicki stał się aktywnym członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, początkowo na Uniwersytecie Śląskim, a później w ogólnopolskim środowisku. Po decyzjach ogólnokrajowych dotyczących strajków okupacyjnych, w 1980 roku, objął przewodnictwo strajku na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego, gdzie pełnił także rolę redaktora pisma strajkowego kolportowanego na wielu uczelniach w regionie. Strajki zakończyły się 12 grudnia 1980 roku, jednak po ogłoszeniu stanu wojennego Marek angażował się w organizowanie struktur konspiracyjnych związanych z niezależnym harcerstwem. Niestety, w wyniku aresztowania 17 lutego 1982 roku, został internowany na wiele miesięcy, aby w grudniu tego samego roku udać się na emigrację do RFN. Jego działalność nie zakończyła się na tej przerwie, gdyż w latach 2009–2013 piastował stanowisko prezesa Związku Polaków w Niemczech i brał udział w rozmowach dotyczących realizacji traktatu o dobrym sąsiedztwie. To doprowadziło do uznania i rehabilitacji byłych działaczy, a w Domu Polskim w Bochum zaplanowano stworzenie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech.

Działalność zawodowa

Uczestnicząc w studiach informatyki ekonomicznej w Norymberdze, Marek rozpoczął swoją karierę zawodową jako programista, a później zajął się pracą w centrum obliczeniowym jednego z niemieckich koncernów, gdzie specjalizował się w sieciach przesyłowych. Z biegiem czasu zdecydował się na działalność jako doradca w zakresie ekonomii i informatyki, co rozwija do dziś. Pracował dla wielu renomowanych firm, a w 1992 roku przyjął ofertę w Price Waterhouse, zostając szybko członkiem zarządu. W 1997 roku jego kariery w Arthur Andersen nabrała tempa, a w 2000 roku zyskał amerykańskie wyróżnienie „Who is Who of Professionals”. Na początku lat 90. był odpowiedzialny za obszar new economy. W międzyczasie stworzył własną spółkę doradczą Heaven 21, która jednak zakończyła działalność, przenosząc kluczowe projekty do Accont Management Consulting GmbH, gdzie działa mieszkań dziś.

Publikacje

Wśród licznych osiągnięć Marka Wójcickiego można wymienić jego publikacje, które stanowią cenne źródło wiedzy w dziedzinach, w których się specjalizuje. Poniżej przedstawiamy zestawienie jego wybranych prac:

  • Wójcicki M., Sichere Netze. Analysen, Maßnahmen, Koordination, Monachium, Carl Hanser Verlag, 1991, ISBN 3-446-16315-8,
  • Wójcicki M., Client/Server, Computerwoche Verlag, 1993, ISBN 3-9803373-2-4, ISBN 978-3-9803373-2-8,
  • Wójcicki M., Świat należał do nas: portrety wychowanków XXI-go Kadrowego Szczepu Omega, Katowice, Stapis, 2018, ISBN 83-7967-069-8, ISBN 978-83-7967-069-7.

Przypisy

  1. Polen in Deutschland: Geschichte und Kultur. LWL-Industriemuseum, Westfälisches Landesmuseum für Industriekultur. [dostęp 19.11.2019 r.]
  2. Bund der Polen in Deutschland e.V. Geschichte / Związek Polaków w Niemczech ZPwN. Historia. Magazyn Polonia nr 10/11, 2017. [dostęp 05.09.2018 r.]
  3. Dynamika niemieckiej opinii publicznej. Wizerunek Polski i Polaków w Niemczech, IZ Policy Papers nr 8(I), Instytut Zachodni, ISBN 978-83-61736-39-4.
  4. Wir wollen eine symmetrische Erfüllung des Nachbarschaftsvertrags. Die Welt. [dostęp 27.09.2018 r.]
  5. Bundestag uczcił dawną polską mniejszość. [dostęp 27.09.2018 r.]
  6. Wir sind vollständig integriert. Die Welt. [dostęp 27.09.2018 r.]
  7. Historia Polaków w Niemczech. Będzie specjalna placówka. Deutsche Welle, 16.07.2012 r. [dostęp 27.09.2018 r.]
  8. Jarosław Neja, Tomasz Kurpierz: NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski, w: Solidarność 1980-1989. Tom 6. Polska południowa, wyd. IPN, Warszawa 2010 r. s. 218.
  9. Tomasz Kurpierz Zbuntowani. Niezależne Zrzeszenie Studentów w województwie katowickim 1980 – 1989, wyd. IPN Katowice 2012 r. s. 230.
  10. Plik:1980-10-26 Warszawa informacja o powołaniu Porozumienia KIHAM i podpisy.pdf – Archiwum NWH [online], archiwumnwh.pl [dostęp 23.08.2018 r.]
  11. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 16.07.2018 r.]

Oceń: Marek Wójcicki (ekonomista)

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:24