Krzysztof Dzierżawski


Krzysztof Witold Dzierżawski, którego życie uzmysławia, jak pasja i determinacja mogą przewodzić do sukcesu, przyszedł na świat 16 czerwca 1948 roku w Bielsku. Jako osoba, która odegrała znaczącą rolę w polskiej gospodarce i przemyśle, Dzierżawski zasłynął nie tylko jako inżynier, ale także jako przedsiębiorca oraz ekonomista.

W ciągu swojego życia przyczynił się do wielu innowacyjnych projektów, które wpłynęły na rozwój branży technologicznej. Niestety, zmarł 28 stycznia 2004 roku w Warszawie, pozostawiając za sobą dziedzictwo, które do dziś inspiruje kolejnych pokoleń profesjonalistów.

Życiorys

Krzysztof Dzierżawski, czwarty z sześciorga potomstwa Anieli i Janusza Dzierżawskich, rozpoczął swoje życie w Cieszynie, gdzie również rozpoczął edukację. W 1960 roku przeprowadził się do Brwinowa niedaleko Warszawy, gdzie zdał maturę w liceum lokalnym. W kolejnych latach jego droga zawodowa doprowadziła go na Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, który ukończył w 1971 roku.

W swoim życiu zawodowym był zaangażowany w wiele istotnych projektów budowlanych, m.in. Wisłostrady, oraz Trasy Łazienkowskiej, a także investycji związanych z budową warszawskiego metra. W okresie od 1976 do 1982 roku brał udział w projektach związanych z budową górnego zbiornika w Elektrowni Szczytowo-Pompowej „Żarnowiec”, gdzie pełnił funkcję kierownika budowy. Choć w 1982 roku otrzymał ofertę pracy na budowie w Abu Ghurajb od firmy Budimex, zdecydował się pozostać w Polsce.

Rozpoczęcie własnej działalności budowlanej w 1986 roku zaowocowało wieloma sukcesami, jednak Dzierżawski był także aktywnym uczestnikiem życia społeczno-politycznego. Po wprowadzeniu stanu wojennego zdecydował się na działanie w podziemnych strukturach opozycji, a w 1990 roku przystąpił do Unii Polityki Realnej. Jego decyzja o kandydowaniu do Sejmu w latach 1991 i 1993 z ramienia tej partii potwierdza jego zaangażowanie w życie polityczne kraju.

W 1991 roku Dzierżawski nawiązał współpracę z Centrum im. Adama Smitha, gdzie szybko stał się jednym z kluczowych ekspertów. W ciągu kilkunastu lat napisał setki tekstów i udzielił many wywiadów, poruszając istotne kwestie dotyczące polskiej gospodarki, w tym krytykując reformę emerytalną ZUS z 1999 roku jako służącą jedynie międzynarodowym rynkom kapitałowym. Razem z zespołem z Centrum, pracował nad projektem ustawy, mającej na celu likwidację przyczyn bezrobocia w Polsce oraz bronił idei wolnego rynku.

Dzierżawski był również zwolennikiem ordoliberalizmu, a jego myśli społeczno-ekonomiczne wpłynęły na niektóre partie polityczne, takie jak Polska Razem Jarosława Gowina w jej wczesnych latach działania. W latach 2008–2018 przyznawano Nagrodę im. Krzysztofa Dzierżawskiego, honorującą osoby promujące wolność i rozsądek, jaka była przyznawana przez Centrum im. Adama Smitha.

Jego życie zakończyło się, gdy został pochowany na cmentarzu w Wilanowie, nieopodal pałacu, który jest symbolem polskiej kultury.

Rodzina

W 1975 roku ożenił się z Grażyną Budzałek, z którą doczekał się dwóch synów – Lecha Mikołaja oraz Krzysztofa Patryka, urodzonych w latach 1976 i 1977. Warto dodać, że jego bratem jest Mariusz Dzierżawski.

Publikacje

Wśród publikacji Krzysztofa Dzierżawskiego wyróżnia się „Krótki kurs ekonomii praktycznej”, której wydanie miało miejsce w 2006 roku. Ta cenną pozycję opublikowało wydawnictwo Zysk i S-ka, a jej numer ISBN to 83-7298-956-7.

Przypisy

  1. a b Nagroda im. Krzysztofa Dzierżawskiego | Centrum im. Adama Smitha [online], smith.pl [dostęp 19.07.2021 r.]
  2. https://web.archive.org/web/20140416174708/http://kazmierczak.tocowazne.pl/n/program-gowina Cezary Kaźmierczak: Program Gowina.
  3. Liberał ze smakiem – Piotr Dardziński, www.rp.pl [dostęp 28.01.2014 r.]
  4. Robert Gwiazdowski: ZUS na rynku finansowym. 01.10.2008 r.
  5. a b c Krzysztof Dzierżawski na www.impactor.pl.

Oceń: Krzysztof Dzierżawski

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:20