Piotr Fijas


Piotr Władysław Fijas, urodzony 27 czerwca 1958 roku w Bielsku-Białej, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego sportu, szczególnie w dziedzinie skoków narciarskich. Jako brązowy medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich z 1979 roku, zdobył duże uznanie i szacunek wśród miłośników tej dyscypliny.

Fijas był nie tylko sportowcem, ale także rekordzistą – w 1987 roku ustanowił światowy rekord w długości skoku. Jego osiągnięcia obejmują również trzykrotne zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, zdobycie Pucharu Beskidów w 1984 roku oraz siedem wygranych w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Maruszarówny. Jako trzykrotny olimpijczyk oraz czterokrotny uczestnik mistrzostw świata w narciarstwie, a także sześciokrotny zawodnik mistrzostw świata w lotach, Fijas zasługuje na szczególne miejsce wśród polskich skoczków narciarskich.

Jego kariera w Pucharze Świata rozpoczęła się 30 grudnia 1979 roku w Oberstdorfie, gdzie zajął 27. miejsce. Wielki sukces przyszedł już następnego dnia, kiedy zdobył pierwsze punkty, zajmując 14. miejsce w Garmisch-Partenkirchen. W kolejnych dniach zaczęły się jego regularne występy na podium; 6 stycznia 1980 roku w Bischofshofen zajął 3. miejsce, a już 27 stycznia odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Zakopanem. Łącznie dziesięciokrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata, w tym trzykrotnie na najwyższym stopniu, ustępując w tej klasyfikacji jedynie takim zawodnikom jak Adam Małysz, Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki, co tylko potwierdza jego talent i determinację.

Jako zawodnik, Fijas zdobył aż dziewiętnaście medali na zimowych mistrzostwach Polski, z czego czternaście to krążki złote. Po zakończeniu kariery sportowej, z powodzeniem pełnił rolę trenera, a od 10 stycznia do 30 kwietnia 1999 roku był pierwszym trenerem reprezentacji Polski. Od sezonu 2014/2015 współpracował z kadrą juniorów.

W życiu osobistym Fijas jest mężem Heleny z domu Marek, z którą wziął ślub 25 lipca 1981 roku. Para ma dwoje dzieci i mieszka w Szczyrku. Zawodowo piastuje też zawód elektromontera. Jego osiągnięcia doceniono, przyznając mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2002 roku, co jest potwierdzeniem jego zasług dla sportu i kraju.

Przebieg kariery zawodniczej

Początki

Piotr Fijas, urodzony w Buczkowicach, jest synem Adama i Genowefy z domu Waluś. Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej, rozpoczął swoją sportową przygodę z nartami, ucząc się od swojego brata Tadeusza. Wkrótce obaj trafili do klubu BBTS Bielsko-Biała, gdzie ich trenerami byli znani w środowisku Jakub Węgrzynkiewicz oraz Józef Przybyła. W Szczyrku, gdzie znajdowała się sekcja klubu, chłopcy zaczynali swoją przygodę z nartami skokowymi. Skoki Fijasa, mimo dynamicznego stylu, często kończyły się problematycznymi lądowaniami.

„Zaczynałem skakać na skoczniach małych, 20–30 metrowych. W kategorii juniorów nie miałem jakiś spektakularnych sukcesów. Reprezentowałem wówczas jeszcze przeciętny poziom, czego dowodem jest fakt, że jako junior nie zdobyłem nawet tytułu mistrza Polski w skokach. Moja kariera zaczęła się więc bardzo spokojnie.”

Piotr Fijas

W lutym 1970 roku Piotr zadebiutował na młodzieżowych mistrzostwach Polski w Nowym Targu, uzyskując 22. miejsce. W następnym sezonie uplasował się na miejscu niżej, natomiast zawodach dla chłopców w Szczyrku zajął dziewiątą lokatę. Rok 1972 przyniósł debiut w mistrzostwach Polski juniorów w Zakopanem, kończąc go na szóstej pozycji w kategorii Junior A. Niestety, w kolejnych startach plasował się w dość niekorzystnych miejscach: 16. w Wiśle w 1974 roku, a następnie 18. w 1975 roku w tym samym miejscu. Na Młodzieżowych Zawodach Przyjaźni Krajów Socjalistycznych zajął 13. i 10. lokatę. Dodatkowo, rywalizując w skokach w kombinacji norweskiej, wskoczył na podium, zdobywając ich trzecie miejsce, gdy mistrzowski tytuł przypadł Janowi Szturcowi.

W 1975 roku, na początku przygotowań do igrzysk olimpijskich w Innsbrucku, Fijas został zauważony przez Lecha Nadarkiewicza, asystenta trenera Janusza Forteckiego, co zaowocowało dołączeniem do kadry narodowej. Niemniej jednak, silna konkurencja w zespole, na czele z Wojciechem Fortuną i innymi, skasowała jego marzenia o udziale w olimpiadzie. Na Pucharze Przyjaźni w Zakopanem zajął 7 miejsce w kategorii juniorów i 26 wśród seniorów. W kolejnych zawodach w 1976 roku, zakończył rywalizację na 47. pozycji, natomiast na mistrzostwach Europy juniorów w Libercu uplasował się na 15. miejscu.

W 1977 roku przeszedł przez trudny okres, gdy zdiagnozowano u niego żółtaczkę, co zmusiło go do rocznej przerwy w treningach, chociaż przed zachorowaniem jeszcze wziął udział w kilku konkursach, osiągając 9. i 7. miejsce w Zakopanem. W lutym 1977 roku zajmował 14. miejsce w zawodach o Puchar Trybuny Robotniczej, a w marcu piątą i czwartą lokatę podczas MP juniorów.

1977/1978

W 1977 roku Piotr Fijas otrzymał wezwanie do służby wojskowej, gdzie trafił do kompanii reprezentacyjnej. Po wznowieniu treningów w styczniu 1978 roku w WKS Legia Zakopane, pod okiem trenera Jana Furmana, jego forma zaczęła się poprawiać.

Wyniki Fijasa w tym sezonie były obiecujące: 11. i 16. pozycja w Pucharze Beskidów, brązowy medal mistrzostw Beskidów. Uczestniczył również w mistrzostwach kraju, zajmując 12. i 7. miejsce oraz rywalizując w Pucharze Trybuny Robotniczej, gdzie zajął 3. miejsce. W kolejnych miesiącach pracował z Tadeuszem Kołderem w przygotowaniach do mistrzostw świata w Lahti, które odbyły się w Finlandii. Przybył tam na ostatnią chwilę, co ograniczyło jego możliwości, przez co w konkursie na normalnej skoczni zajął 47. miejsce, a na dużej był 18., co było najlepszym miejscem dla Polaków.

1978/1979

W sierpniu 1978 roku w towarzyskich zawodach na Średniej Krokwi uplasował się na 14. i 2. pozycji. Jak w poprzednich sezonach, zajął najpierw 10. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Dalsze lokaty, na których uplasował się to: 38. w Oberstdorfie, 17. w Garmisch-Partenkirchen, 12. w Innsbrucku, a na Bischofshofen zdobył 3. miejsce po skokach na 104 m.

Pomiędzy występami w międzynarodowych zawodach Fijas odnosił sukcesy w kraju, w tym w prestiżowym Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.

1979/1980

W tej części kariery wydarzenia nabierają tempa, ponieważ Fijas w Pucharze Świata osiąga miejsce na podium, w Bischofshofen staje na najniższym stopniu, uzyskując odległości 98,5 m i 101,5 m. Biorąc pod uwagę Turniej Czeskiego, znalazł się w czwartej pozycji.

W zimie 1980 roku w lake Placid rozpoczął olimpijską rywalizację na czterech obiektach, gdzie uzyskał odpowiednio 47. i 14. miejsce w skokach. Sporadyczne kontuzje utrudniały mu kontynuowanie kariery, co zakończyło się zerwaniem więzadeł w Vikersundzie. Po przeprowadzeniu operacji Fijas powrócił do treningów jesienią.

1980/1981

Sezon zimowy 1980/1981 rozpoczął z nie najlepszymi wynikami, m.in. zdobył 38. w Innsbrucku. W rywalizacjach w Sankt Moritz i Gstaad rezultaty były niekorzystne. W Rokitnicy zdobył 44 miejsce podczas Pucharu Świata. Jednak w kolejnych turniejach wracał do formy, osiągając miejsca w czołowej piętnastce, w tym czternaste miejsce w Lahti.

1981/1982

Fijas nie uczestniczył w Turnieju Czterech Skoczni z powodu stanu wojennego w Polskim, ale pod koniec roku zaimponował wynikiem na memoriale Czecha i Marusarzówny, stając na podium w zawodach krajowych w mistrzostwach Polski.

Wyniki mistrzostw świata w Oslo wyniosły 19. i 29. miejsce indywidualnie oraz 14. drużynowo. W zawodach Pucharu Świata w Lahti uplasował się na 22. miejscu. W ostatecznym rozrachunku, rocznik ten zamknął na 26. pozycji w klasyfikacji, zdobywając 31 punktów.

1982/1983

Latem Fijas próbował swoich sił na torach zagranicznych, zdobywając 12. miejsce na Grand Prix Frenštátu. Poziom rywalizacji był wysoki, co potwierdzało zdobyte miejsca w Turnieju Czterech Skoczni: 9. w Oberstdorfie, 14. w Innsbrucku. Sezon zakończył na 43. pozycji w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, raportując zdobycie 12 punktów w rywalizacji.

1983/1984

Po sezonie, w wyniku zwiększonej pracy, Fijas zaczął odnosić sukcesy, m.in. zdobył 12 miejsce podczas pucharowych zawodów. Udało mu się zdobyć olimpijską kwalifikację, jednak wyniki poprawiły się na obiektach polskich. Fijas konkursy na Pucharze Świata kończył powtarzalnie w trzeciej dziesiątce, ale zyskał cenne doświadczenie.

1984/1985

Fijas na początku sezonu uzysk ał pierwsze punkty w Pucharze Świata. Był stawiany jako jeden z liderów polskiej ekipy w Turnieju Czterech Skoczni, kończąc na 7. miejscu. W rezultacie utworzył świetny transfer do drużyny narodowej w skokach.

1985/1986

Sezon był okraszony również zawodami na najwyższym poziomie, gdzie Fijas plasował się w przednich lokatach w zawodach odbywających się za oceanem. Przechował wysoką formę przez cały sezon, udowadniając swoje umiejętności sportowe, co finalnie zaowocowało 15. miejscem w rankingu generalnym.

1986/1987

Fijas w kolejnym sezonie powtarzał realizację niekorzystnych wyników na trasach Pucharu Świata, doświadczając kontuzji oraz zwiększonej rywalizacji a jednocześnie spróbował nowych metod treningowych.

1987/1988

Po serii wyzwań, w tym kontuzji, Fijas podjął odważne decyzje, które pozwoliły mu wrócić do rywalizacji na poziomie krajowym, gdzie udanie zaprezentował się w zawodach. Jednak w momencie, gdy osiągnął formę doskonałą, jego sylwetka ponownie znalazła się pod znakiem zapytania z powodu zerwania więzadeł we wrześniu.

Po operacjach i intensywnym leczeniu, Piotr wrócił do treningu na przełomie nowego sezonu, jednak kontuzje nie pozwoliły mu na powrót do pełnej formy do momentu zakończenia kariery.

1988/1989

Przygotowując się do nowego sezonu, Fijas miał na celu występ na mistrzostwach. Niestety, dalsze problemy zdrowotne nie pozwoliły mu na nic więcej. Kontuzja na treningu w Kanderstegu, gdzie doznał poważnych urazów kolana, stawała się powoli końcem kariery.

„Na tej skoczni bardzo często wiało. Tym razem jednak wiatr był z różnych kierunków. Skoczyłem daleko, ale miałem problemy w powietrzu. Wylądowałem do przysiadu mocno z tyłu. Czułem i słyszałem jak wszystko w kolanie mi strzela. Pozrywałem wszystkie więzadła. Ból był straszny.”

Piotr Fijas

Miejsca w klasyfikacji poszczególnych turniejów

Rodzaj Turnieju1988198719861985198419831982198119801979197819771976
Puchar Świata553115141743263116XXXX
Turniej Czterech Skoczni2911467291338810
Turniej Szwajcarski37X2512X?26X
Turniej CzeskiX7210151964
Puchar Beskidów431XX1047
Puchar Europy?20?XXXXX

Po zakończeniu kariery zawodniczej

17 stycznia 1990 roku, po zakończeniu zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, miała miejsce ceremonia, w której skoczek został pożegnany z wyczynowym sportem. W tym szczególnym momencie otrzymał odznakę Zasłużonego Mistrza Sportu, wręczoną mu przez Stefana Paszczyka, zastępcę przewodniczącego Komitetu ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej. Dodatkowo, Fijas został uhonorowany pamiątkowym pucharem od Polskiego Związku Narciarskiego (PZN).

Po zakończeniu kariery sportowej stał się rencistą, a PZN przedłużył mu stypendium o kolejny rok. Wkrótce podjął pracę w brygadzie remontowo-budowlanej oraz w BBTS Bielsko-Biała. Swoje umiejętności sportowe postanowił rozwijać poprzez ukończenie kursu instruktora skoków narciarskich oraz kursu obsługi maszyn do ubijania śniegu. Fijas pracował również na wyciągu narciarskim, a przez pewien czas prowadził własną firmę budowlaną.

W pamiętnym dniu otwarcia IX Zimowego Europejskiego Festiwalu Młodzieży Śląsk-Beskidy w 2009 roku, miał zaszczyt zapalić znicz olimpijski.

Cytat:

„Skoczkami są wszyscy. Zawodnikiem jest ten, kto potrafi wykorzystać swoje umiejętności na zawodach. A skakać dobrze na treningu można dobrze, ale to trzeba potwierdzić na zawodach. Mieliśmy kilku dobrych skoczków, z czego Bobaka można zaliczyć do grona zawodników. (…) Ale przez 10 lat kręciłem się w światowej czołówce. Czasami jednak swoich możliwości nie umiałem w pełni wykorzystać. Dlatego twierdzę, że rzadziej byłem „zawodnikiem”, częściej „skoczkiem”.”

Piotr Fijas

Przebieg kariery trenerskiej

1994–1999

W roku 1994, za namową Marka Siderka, szefa wyszkolenia w PZN, Piotr Fijas rozpoczął współpracę z Pavlem Mikeską, czeskim trenerem polskich skoczków. Ta współpraca miała miejsce w ramach tzw. grupy olimpijskiej, której celem było podniesienie poziomu występów reprezentacji Polski. W skład tej grupy wchodzili Robert Mateja, Wojciech Skupień, Adam Małysz oraz Łukasz Kruczek. W trakcie tej współpracy Małysz trzykrotnie sięgnął po zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, a wraz z Mateją uplasowali się w pierwszej dziesiątce mistrzostw świata (Mateja zajął piątą pozycję, a Małysz dziesiątą). Na Igrzyskach w Nagano Skupień uzyskał jedenastą lokatę. Po zakończeniu współpracy z Mikeską, od 10 stycznia do 30 kwietnia 1999 Fijas przejął obowiązki głównego trenera.

1999–2004

Od 1 czerwca 1999 do 30 kwietnia 2004 Piotr Fijas był związany z Apoloniuszem Tajnerem jako drugi trener reprezentacji narodowej. Równocześnie pełnił rolę operatora filmowego, dokumentując skoki polskich zawodników i ich przeciwników dla celów szkoleniowych. Ten okres w karierze Fijasa zbiegł się z największymi sukcesami Adama Małysza, który zdobył trzy Puchary Świata oraz medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Pomimo tych osiągnięć, inni zawodnicy z Polski mieli trudności z osiągnięciem takich samych sukcesów.

„Można było zawsze do niego przyjść – wysłuchał, pomógł i doradził. To bardzo dobry człowiek.”
Adam Małysz

2004–2006

W sezonie 2004/2005 Fijas został trenerem kadry C, szkoląc zawodników, w tym Piotra Żyłę oraz Rafała Śliża. W następnym sezonie kadra zmieniła nazwę na „młodzieżowa”, gdzie obaj zawodnicy odnieśli sukcesy, wygrywając swoje konkursy w Pucharze Kontynentalnym. Fijas pełnił też rolę trenera na Mistrzostwach Świata Juniorów 2006 w Kranju. Najwyżej z jego podopiecznych uplasował się Łukasz Rutkowski, który zajął czwarte miejsce na skoczni Bauhenk. W konkursie drużynowym Polska w składzie: Dawid Kubacki, Sebastian Toczek, Dawid Kowal i Łukasz Rutkowski, uplasowała się na siódmym miejscu.

2006–2012

W sezonie 2006/2007 Fijas był pierwszym trenerem kadry B (przemianowanej na młodzieżową od sezonu 2008/09) i od 2007 roku asystentem Adama Celeja. Jego podopieczni zazwyczaj startowali w Pucharze Kontynentalnym, rzadko zdobywając miejsca w pierwszej dziesiątce, ale jako jedyni na podium PK stanęli, wygrywając, Grzegorz Miętus i Wojciech Skupień. W latach 2009/2010 do 2011/2012 Fijas sprawował funkcję asystenta Łukasza Kruczka, który był pierwszym trenerem reprezentacji A. W tym czasie Kamil Stoch odniósł pięć zwycięstw w Pucharze Świata, a sezon 2010/11 zakończył się dla Polski trzecim miejscem w Pucharze Narodów.

Od 2012

W sezonie 2012/2013 Piotr Fijas objął rolę szkoleniowca trzeciej podgrupy kadry A. W tej grupie, która miała trenować w Polsce, znajdowali się Jan Ziobro, Andrzej Zapotoczny, Jakub Kota oraz Łukasz Rutkowski. Największe osiągnięcia w tej podgrupie miał Ziobro, który trzykrotnie znalazł się na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego i zdobył punkty w Pucharze Świata w Zakopanem. W sezonie 2013/2014 Fijas był asystentem Roberta Matei w podgrupie młodzieżowej, choć wielu zawodników miało już status seniora. W tym składzie znaleźli się Klemens Murańka, Stefan Hula, Jan Ziobro, Bartłomiej Kłusek, Grzegorz Miętus oraz Łukasz Rutkowski. W tym sezonie Murańka i Hula również znalazł się na podium konkursów PK. Od sezonu 2014/2015 Fijas oraz Mateja zajmowali się kadrą juniorów, gdzie ich podopieczny Andrzej Stękała zdobył podium w Niżnym Tagile oraz wygrał klasyfikację Pucharu FIS. Od sezonu 2015/2016 Piotr Fijas kontynuuje pracę jako asystent trenera w kadrze juniorów.

Igrzyska olimpijskie

Indywidualnie

W trakcie swojej kariery sportowej, Piotr Fijas brał udział w trzech edycjach igrzysk olimpijskich, pokazując naprawdę duże umiejętności skoczków narciarskich. Oto zestawienie jego osiągnięć.

Lake Placid 198047. pozycja (K-86), 14. pozycja (K-114)
Sarajewo 19847. pozycja (K-90), 17. pozycja (K-112)
Calgary 198810. pozycja (K-89), 13. pozycja (K-114)

Starty P. Fijasa na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo

W poniższej tabeli przedstawione są szczegółowe wyniki Piotra Fijasa na igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w różnych latach oraz ich lokalizacjach. Można zauważyć, jak różnorodne były jego występy w każdej z edycji olimpijskiej, przykładając uwagę do dystansów oraz osiągniętych not.

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
47.17 lutego1980Lake PlacidMacKenzie IntervaleK-86indywid.79,5 m59,0 m144,0 pkt122,3 pktToni Innauer
14.23 lutego1980Lake PlacidMacKenzie IntervaleK-114indywid.107,0 m101,0 m226,1 pkt44,9 pktJouko Törmänen
7.12 lutego1984SarajewoIgmanK-90indywid.87,0 m88,0 m204,5 pkt10,7 pktJens Weißflog
17.18 lutego1984SarajewoIgmanK-112indywid.103,0 m95,0 m180,6 pkt50,6 pktMatti Nykänen
10.15 lutego1988CalgaryOlimpijskaK-89indywid.84,5 m80,0 m195,4 pkt33,7 pktMatti Nykänen
13.18 lutego1988CalgaryOlimpijskaK-114indywid.107,5 m102,0 m192,6 pkt31,4 pktMatti Nykänen

Mistrzostwa świata

Indywidualnie

Wyniki osiągnięte przez Piotra Fijasa podczas Mistrzostw Świata, rozdzielone według lat, obrazują jego zmagania na różnych skoczniach. Oto szczegóły:

Lahti 197847. pozycja (K-85), 18. pozycja (K-110)
Oslo 198219. pozycja (K-85), 29. pozycja (K-105)
Seefeld 198522. pozycja (K-90), 19. pozycja (K-109)
Oberstdorf 198712. pozycja (K-115), 33. pozycja (K-90)

Drużynowo

Wyniki drużynowe Piotra Fijasa również dostarczają cennych informacji na temat jego kariery. Analiza poniższych danych pokazuje jego wkład w zespołowe rywalizacje:

Oslo 198214. pozycja (K-105)
Engelberg 198414. pozycja (K-120)
Oberstdorf 198713. pozycja (K-115)

Starty P. Fijasa na mistrzostwach świata – szczegółowo

Aby dokładniej przyjrzeć się startom Piotra Fijasa, zebrano obszerne dane dotyczące każdego z jego występów na mistrzostwach. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przegląd wyników:

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
47.18 lutego1978LahtiSalpausselkäK-?indywid.71,0 m71,0 m182,9 pkt70,3 pktMatthias Buse
18.26 lutego1978LahtiSalpausselkäK-?indywid.101,0 m104,0 m218,8 pkt37,8 pktTapio Räisänen
19.21 lutego1982OsloMidstuenK-85indywid.77,5 m81,5 m227,6 pkt21,7 pktArmin Kogler
14.26 lutego1982OsloHolmenkollenK-105drużynowy90,5 m92,5 m539,4 pkt (202,2 pkt)179,1 pktNorwegia
29.28 lutego1982OsloHolmenkollenK-105indywid.104,5 m96,0 m205,2 pkt52,7 pktMatti Nykänen
14.26 lutego1984EngelbergGross-TitlisK-120drużynowy110,0 m104,5 m438,4 pkt (180,3 pkt)179,9 pktFinlandia
22.20 stycznia1985Seefeld in TirolOlimpijska Toniego SeelosaK-90indywid.96,0 m99,0 m181,8 pkt42,4 pktPer Bergerud
19.26 stycznia1985Seefeld in TirolBergiselK-109indywid.83,0 m82,0 m192,5 pkt32,8 pktJens Weißflog
12.15 lutego1987OberstdorfSchattenbergK-115indywid.103,5 m113,5 m196,8 pkt19,2 pktAndreas Felder
13.17 lutego1987OberstdorfSchattenbergK-115drużynowy107,0 m97,0 m508,2 pkt (175,1 pkt)125,9 pktFinlandia
33.20 lutego1987OberstdorfSchattenbergK-90indywid.82,0 m85,5 m194,0 pkt30,4 pktJiří Parma

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich

Indywidualnie

P. Fijas, znany skoczek narciarski, zdobył wiele osiągnięć w swojej karierze. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące jego startów na mistrzostwach świata w lotach narciarskich, które udowadniają jego umiejętności i determinację w tym wymagającym sporcie.

Planica 1979medal brązowy
Oberstdorf 198117. pozycja
Harrachov 198312. pozycja
Planica 198514. pozycja
Tauplitz 198610. pozycja
Oberstdorf 19887. pozycja

Starty P. Fijasa na mistrzostwach świata w lotach – szczegółowo

W tej sekcji znajdują się szczegółowe wyniki dotyczące poszczególnych startów, które obrazują jego osiągnięcia w kolejnych latach zawodów. Analiza tych danych może ukazać rozwój jego kariery oraz zmieniające się osiągi na przestrzeni lat.

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KSkok 1Skok 2Skok 3Skok 4Skok 5Skok 6Skok 7Skok 8Skok 9NotaStrataZwycięzca
3.17-18 marca1979PlanicaVelikankaK-185149,0 m131,0 m166,0 m149,0 m152,0 m162,0 m704,5 pkt37,0 pktArmin Kogler
17.25 lutego-1 marca1981OberstdorfHeiniego KlopferaK-182110,0 m134,0 m121,0 m123,0 m120,0 m102,0 m136,0 m132,0 m877,5 pkt323,5 pktJari Puikkonen
12.18-20 marca1983HarrachovČerťákK-180158,0 m154,0 m164,0 m163,0 m154,0 m158,0 m168,0 m163,0 m160,0 m995,5 pkt55,5 pktKlaus Ostwald
14.16-17 lutego1985PlanicaVelikankaK-185159,0 m165,0 m152,0 m133,0 m151,0 m477,0 pkt103,5 pktMatti Nykänen
10.8-9 marca1986TauplitzKulmK-185136,0 m150,0 m117,0 m171,0 m167,0 m172,0 m656,5 pkt88,5 pktAndreas Felder
7.13 marca1988OberstdorfHeiniego KlopferaK-182146,0 m169,0 m163,0 m334,0 pkt30,0 pktOle Gunnar Fidjestøl

Mistrzostwa Europy juniorów

Indywidualnie

W mistrzostwach Europy juniorów Piotr Fijas osiągnął znaczące wyniki, które zasługują na szczegółowe omówienie. Jego występ w Libercu w 1976 roku zapisał się na kartach historii sportu.

Liberec 1976Miejsce 15

Starty P. Fijasa na mistrzostwach Europy juniorów – szczegółowo

Analiza występów Fijasa na mistrzostwach ujawnia nie tylko jego osiągnięcia, ale także walkę o najlepsze lokaty. Każdy z tych startów jest ważnym krokiem w kierunku jego kariery.

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
15.29 lutego1976LiberecJeštědK-?indywidualny77,5 m66,5 m183,1 pkt63,6 pktToni Innauer

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
1979/198016
1980/198131
1981/198226
1982/198343
1983/198417
1984/198514
1985/198615
1986/198731
1987/198855

Zwycięstwa w konkursach Pucharu Świata

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KSkok 1Skok 2NotaPrzypisy
1.27 stycznia1980ZakopaneWielka KrokiewK-115113,0 m113,5 m254,6 pkt
2.9 lutego1980Saint-NizierDauphinéK-11299,0 m101,0 m222,2 pkt
3.12 stycznia1986LiberecJeštědK-115114,0 m110,1 pkt* TC 1986

Miejsca na podium

Sezon Pucharu Świata1. lokata2. lokata3. lokatałącznie
1979/1980213
1980/1981
1981/198211
1982/1983
1983/198411
1984/198511
1985/1986123
1986/198711
1987/1988
razem31610

Miejsca na podium w konkursach Pucharu Świata

NumerDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KSkok 1Skok 2Skok 3NotaPozycjaStrataZwycięzca
16 stycznia1980BischofshofenPaula AusserleitneraK-10698,5 m101,5 m226,8 pkt33,6 pktMartin Weber
227 stycznia1980ZakopaneWielka KrokiewK-115113,0 m113,5 m254,6 pkt1
39 lutego1980Saint-NizierDauphinéK-11299,0 m101,0 m222,2 pkt1
419 marca1982Szczyrbskie JezioroMS 1970 AK-110109,0 m106,0 m244,5 pkt23,7 pktOle Bremseth
525 marca1984PlanicaBloudkova velikankaK-130113,0 m107,0 m162,5 pkt340,5 pktPavel Ploc
66 stycznia1985BischofshofenPaula AusserleitneraK-111111,0 m106,0 m214,0 pkt37,5 pktHroar Stjernen
730 grudnia1985OberstdorfSchattenbergK-115110,0 m114,0 m208,1 pkt34,7 pktPekka Suorsa
812 stycznia1986LiberecJeštědK-115114,0 m110,1 pkt1
915 lutego1986VikersundVikersundK-155140,0 m163,0 m144,0 m354,0 pkt36,0 pktAndreas Felder
1015 marca1987PlanicaVelikankaK-185185,0 m180,5 pkt35,5 pktOle Gunnar Fidjestøl

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata

Sezon 1979/1980
_________________________punkty
27141531111?2773
Sezon 1980/1981
________________________punkty
40571948172244271414112018949824
Sezon 1981/1982
______________________punkty
1929222531
Sezon 1982/1983
_________________________punkty
917143215142524222527175212
Sezon 1983/1984
________________________punkty
13261018954331722471711357
Sezon 1984/1985
_____________________punkty
9714330612411321169
Sezon 1985/1986
_________________________punkty
7911839289121434318403222501684
Sezon 1986/1987
______________________punkty
2823444674108465773362524
Sezon 1987/1988
____________________punkty
5428828205926252127238
Legenda
1234-1011-15poniżej 15

– – zawodnik nie wystartował

Turniej Czterech Skoczni

27. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
381712310
28. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
27141538
29. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
4057194838
31. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
917143213
32. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
954331729
33. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
971437
34. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
392897
35. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
74108114
36. Turniej Czterech Skoczni
____klas.
542882829

Turniej Szwajcarski

Miejsca w klasyfikacji generalnej

RokPozycja
198126.
1983?.
198512.
198625.
198837.

Turniej Czeski

Miejsca w klasyfikacji generalnej

RokLokalizacja
19794.
19806.
198119.
198315.
198410.
19852.
19867.

Puchar Beskidów

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Rok SezonuPozycja
197647
197810
19841
19863
19874

Puchar Europy

Miejsca w klasyfikacji generalnej

W poniższej tabeli przedstawiono dane dotyczące pozycji Piotra Fijasa w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy w wybranych latach. Wartości te są kluczowe dla oceny jego osiągnięć w sezonach 1980/1981, 1984/1985 oraz 1987/1988.

RokPozycja
1980/1981?
1984/198520.
1987/1988?

Miejsca na podium w konkursach Pucharu Europy

Tabela poniżej zawiera szczegółowe informacje na temat miejsc zajmowanych przez Piotra Fijasa na podium w różnych konkursach Pucharu Europy. Znajdują się tam daty, miejsca zawodów, a także wyniki.

LpDataRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KPrzeskok 1Przeskok 2OcenaPozycjaRóżnicaZwycięzca
112 stycznia1985LiberecJeštědK-?110 m101,5 m192,6 pkt213,5 pktPavel Ploc
213 stycznia1985HarrachovČerťákK-?120 m108 m208,2 pkt212,9 pktPavel Ploc

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Europy

W tej sekcji skupiamy się na osiągnięciach Piotra Fijasa w wybranych konkursach Pucharu Europy. Tabela ilustruje szczegóły dotyczące sezonów i zdobywanych punktów w trakcie rywalizacji.

Sezon 1980/1981
_______________punkty
511
Sezon 1984/1985
________________________punkty
2240
Sezon 1987/1988
________________________punkty
463097
Legenda
1234-1011-15poniżej 15

– – zawodnik nie wystartował lub brak danych

Mistrzostwa Polski

Piotr Fijas jest jednym z najwybitniejszych zawodników w polskich skokach narciarskich. Osiągnął 13 indywidualnych tytułów mistrza Polski, co czyni go jednym z najczęściej nagradzanych skoczków w historii tej dyscypliny. Zasłynął zdobywając medal na skoczni normalnej pięć razy oraz osiem medali na dużej skoczni. Również ma na swoim koncie trzy wicemistrzostwa – jedno na skoczni normalnej oraz dwa na dużej. Dodatkowo, zdobył brązowy medal, co podkreśla jego wielki talent i determinację w osiąganiu najwyższych celów.

Od roku 1982 Fijas reprezentował klub BBTS Włókniarz Bielsko-Biała, biorąc udział w zawodach drużynowych. W tych rozgrywkach zdobył dwa medale: złoty i brązowy, które zdobył zarówno na skoczni dużej. Warto zaznaczyć, że poniższa tabela szczegółowo przedstawia występy Fijasa w indywidualnych zawodach, nie uwzględniając jednak wyników w rywalizacji drużynowej, które były gorsze od trzeciego miejsca.

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
13.20 lutego1976ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny65,5 m65,0 m187,4 pkt48,4 pktStanisław Bobak
11.21 lutego1976ZakopaneWielka KrokiewK-115indywidualny95,0 m90,0 m185,0 pkt48,3 pktMarek Pach
12.2 lutego1978ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny64,0 m70,0 m195,0 pkt54,5 pktStanisław Bobak
7.4 lutego1978ZakopaneWielka KrokiewK-115indywidualny99,0 m99,5 m208,4 pkt35,1 pktKazimierz Długopolski
24.24 stycznia1979ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny74,5 m57,5 m183,3 pkt75,0 pktStanisław Bobak
1.6 marca1979ZakopaneWielka KrokiewK-115indywidualny117,0 m109,5 m255,6 pkt
1.2 lutego1980SzczyrkSkaliteK-?indywidualny86,0 m81,0 m244,6 pkt
2.3 lutego1980WisłaMalinkaK-105indywidualny90,0 m89,0 m226,4 pkt3,5 pktStanisław Pawlusiak
5.7 lutego1981ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny75,0 m75,5 m226,4 pkt18,9 pktStanisław Bobak
2.8 lutego1981ZakopaneWielka KrokiewK-115indywidualny103,0 m109,0 m233,3 pkt11,4 pktStanisław Bobak
4.12 lutego1982ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny77,5 m75,0 m230,5 pkt21,3 pktJan Łoniewski
1.14 lutego1982ZakopaneWielka KrokiewK-115indywidualny121,5 m102,5 m248,6 pkt
1.3 lutego1983WisłaMalinkaK-105indywidualny98,5 m96,0 m249,1 pkt
2.5 lutego1983ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny76,5 m76,0 m242,9 pkt1,9 pktJanusz Duda
1.16 marca1983ZakopaneWielka KrokiewK-115drużynowy? m? m? pktBBTS Włókniarz Bielsko-Biała
1.22 marca1984ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny75,5 m76,5 m211,4 pkt
1.23 marca1984ZakopaneWielka KrokiewK-115indywidualny108,0 m111,0 m204,1 pkt
1.31 stycznia1985SzczyrkSkaliteK-?indywidualny82,0 m79,5 m204,6 pkt
1.7 lutego1985WisłaMalinkaK-105indywidualny101,5 m98,0 m236,1 pkt
1.5 lutego1986ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny79,5 m73,5 m216,2 pkt
1.9 lutego1986ZakopaneWielka KrokiewK-115indywidualny116,5 m112,5 m222,8 pkt
1.6 marca1987WisłaMalinkaK-105indywidualny96,5 m100,0 m219,6 pkt
1.8 marca1987SzczyrkSkaliteK-?indywidualny81,5 m85,5 m225,0 pkt
1.5 marca1988ZakopaneWielka KrokiewK-115indywidualny106,5 m105,5 m189,0 pkt
3.7 marca1988ZakopaneŚrednia KrokiewK-82indywidualny80,5 m75,0 m219,2 pkt11,3 pktJan Kowal
3.8 marca1988ZakopaneWielka KrokiewK-115drużynowy? m? m? pkt? pktWKS Zakopane

Inne

  • mistrzostwa Polski juniorów w kombinacji norweskiej – 3. miejsce,
  • mistrzostwa Beskidów 1978 – 3. miejsce,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1979 – 1. miejsce,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1980 (PŚ) – 1. miejsce,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1981 – 3. miejsce,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1982 – 1. miejsce,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1984 – 1. miejsce,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1985 – 1. miejsce i 2. miejsce,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1986 – 1. miejsce i 2. miejsce,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1988 – 1. miejsce i 2. miejsce,
  • Puchar Tatr 1979 – 1. miejsce,
  • Grand Prix Frenštátu 1984 – 3. miejsce,
  • Międzynarodowy Konkurs Skoków o Memoriał Zdzisława Hryniewieckiego 1987 – 1. miejsce.

Przypisy

  1. Paweł Stawowczyk: FIS Cup: Klimov wygrywa finał sezonu. Skokinarciarskie.pl, 22.02.2015 r. [dostęp 19.04.2015 r.]
  2. MIĘTUS Grzegorz (Polska) Analiza Występów w Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2009/2010. skijumping.pl, 04.01.2015 r.
  3. Organizacyjny sukces, sportowa klapa - Zakopane 1990. skijumping.pl, 13.11.2014 r.
  4. O dwóch takich... – Sarajewo 1984. skijumping.pl, 14.01.2014 r.
  5. Kamil Kołsut: Polak przez 7 lat był rekordzistą świata. Piotr Fijas zatrzymał rewolucję. sportowefakty.wp.pl, 19.01.2018 r. [dostęp 22.11.2020 r.]
  6. Tadeusz Mieczyński: Zmiany w strukturze kadr polskich skoczków!. Skijumping.pl, 24.04.2012 r. [dostęp 26.04.2012 r.]
  7. Polscy skoczkowie na igrzyskach olimpijskich, część 2. skijumping.pl, 16.08.2012 r.
  8. Dziennik Telewizyjny, 08.03.1988 r.
  9. Nowy trener: Fijas czy Kruczek?. skijumping.pl, 19.06.2011 r.
  10. Piotr Fijas: „Łukasz Rutkowski ma duże szanse na starty w Pucharze Świata”. skijumping.pl, 19.06.2011 r.
  11. Historia występów polskich skoczków w konkursach drużynowych. Skijumping.pl, 27.11.2011 r.
  12. Wyniki Mistrzostw Polski - 1920-2002. Skijumping.pl, 31.05.2011 r.
  13. Marek Zając: Polacy w Pucharze Świata - statystyki. Skokinarciarskie.pl, 21.11.2007 r.
  14. Piotr Fijas - 194.0 m - Planica K185, 1987 (video). YouTube, 25.07.2012 r. [dostęp 17.01.2015 r.]
  15. Kranj, Mistrzostwa Świata Juniorów 2006. Skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  16. Garmisch-Partenkirchen, Turniej Czterech Skoczni 1985/1986. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  17. Oberstdorf, Turniej Czterech Skoczni 1985/1986. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  18. Bischofshofen, Turniej Czterech Skoczni 1984/1985. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  19. Garmisch-Partenkirchen, Turniej Czterech Skoczni 1984/1985. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  20. Mistrzostwa Świata w lotach 1988. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  21. Oberstdorf, Turniej Czterech Skoczni 1987/1988. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  22. Innsbruck, Turniej Czterech Skoczni 1987/1988. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  23. Bischofshofen, Turniej Czterech Skoczni 1987/1988. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.
  24. Turniej Czterech Skoczni 1987/1988. skokinarciarskie.pl, 18.06.2011 r.

Oceń: Piotr Fijas

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:11