Ryszard Rudolf Borski, urodzony 26 maja 1960 roku w Bielsku-Białej, to postać o bogatym dorobku, która znacząco wpłynęła na polski luteranizm. Jako duchowny luterański, pełnił ważną rolę w strukturach religijnych w Polsce.
W latach 1999–2009 piastował urząd Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, a także zdobył tytuł generała brygady Wojska Polskiego, co czyni go jednym z bardziej wpływowych duchownych w wojskowym środowisku.
Życiorys
Ryszard Borski to osoba o bogatej biografii. W latach 1979-1981 studiował elektronikę, a potem fizykę techniczną w Wojskowej Akademii Technicznej. Już na drugim roku zdecydował się na rezygnację z dalszych studiów, jednak uczelnia nie uwzględniła jego prośby, w związku z czym został wydalony z uczelni. Ta decyzja wiązała się ze skierowaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Po tym wydarzeniu podjął studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz odbył stypendium na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn.
Po powrocie, 3 lipca 1988, Ryszard Borski został ordynowany na duchownego przez biskupa Janusza Narzyńskiego. Podczas ceremonii odmówił złożenia ślubowania na wierność rządowi PRL. Zamiast tego złożył przysięgę na wierność Narodowi Polskiemu wspólnie z innym duchownym, ks. Janem Byrtem, który był proboszczem w Salmopolu.
Ryszard Borski przez kilka lat pracował akademicko, a następnie jako wikariusz diecezjalny pełnił posługę duszpasterską na Dolnym Śląsku, koncentrując się na niemieckojęzycznych zborach. W 1995 roku został mianowany ewangelickim kapelanem okręgowym, a później także dziekanem Śląskiego Okręgu Wojskowego. Z kolei 28 lutego 1999 roku wybrano go Naczelnym Kapelanem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.
27 czerwca tego samego roku Ryszard Borski został konsekrowany na Ewangelickiego Biskupa Wojskowego przez ks. Jana Szarka, biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Wraz z nim współkonsekratorami byli ks. Zdzisław Tranda z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ks. Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, a także biskupi diecezjalni ks. bp Ryszard Bogusz oraz ks. bp Mieczysław Cieślar. Istotnym aspektem działalności Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego jest objęcie opieką duchowną także wyznawców innych Kościołów protestanckich, takich jak Kościół Baptystów czy Adwentystów Dnia Siódmego.
15 sierpnia 2005 roku Ryszard Borski otrzymał nominację na generała brygady, wręczoną przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Jego kariera nie była jednak wolna od kontrowersji. W kwietniu 2009 roku, w trakcie obrad Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, złożył wniosek o przeniesienie w stan spoczynku biskupa Janusza Jaguckiego, uznanego za winnego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Choć wniosek nie został rozpatrzony z powodu uchwały synodu o skróceniu kadencji Jaguckiego, sprawa ta odbiła się szerokim echem. W związku z nadchodzącą kadencją Ewangelickiego Biskupa Wojskowego w czerwcu 2009, Ryszard Borski był jedynym kandydatem do objęcia stanowiska, jednak nie uzyskał odpowiedniej liczby głosów, co skłoniło go do skierowania protestu wyborczego do Synodu. Ostatecznie nie został on rozpatrzony. Dziennikarz Cezary Gmyz sugerował, że nieprzedłużenie kadencji Borskiego mogło być konsekwencją jego żądań dotyczących lustracji oraz wyjaśnienia spraw związanych z finansami Kościoła.
Po zakończeniu służby, 17 listopada 2009 roku Ryszard Borski wszedł w rezerwę kadrową MON, a 31 stycznia 2012 zakończył 19-letnią służbę wojskową. W swoim życiu prywatnym jest mężem Janiny z domu Wałach i ojcem trzech córek: Kariny, Kornelii oraz Dominiki.
Odznaczenia i odznaczenia
Ryszard Borski został odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, które odzwierciedlają jego znaczący wkład w służbę ojczyźnie oraz działania na rzecz obronności kraju. Poniżej przedstawiamy listę jego najważniejszych odznaczeń:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) – 2009,
- Złoty Krzyż Zasługi – 2007,
- Srebrny Krzyż Zasługi – 2002,
- Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (2) – 2006, 2009,
- Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju – 2007,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” – 1998,
- Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec – 2002,
- Medal Zasługi „Za Sojusz” Republiki Węgierskiej – 2009,
- Złoty pierścień absolwenta WAT – 2000,
- „Medal 50-lecia” Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT – 2009.
Przypisy
- :: Ministerstwo Obrony Narodowej - serwis internetowy :: Brak Strony :: [online], archiwalny.mon.gov.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- Cezary Gmyz: „Księciunio”. rp.pl, 23.04.2010 r. [dostęp 18.06.2010 r.]
- Ks. Borski nie będzie już biskupem wojskowym. Ekumeniczna Agencja Informacyjna, 29.05.2009 r. [dostęp 29.05.2009 r.]
- Synod skrócił kadencję biskupowi Jaguckiemu. Ekumeniczna Agencja Informacyjna, 18.04.2009 r. [dostęp 29.05.2009 r.]
- M.P. z 2010 r. nr 13, poz. 132
- M.P. z 2007 r. nr 43, poz. 504
- M.P. z 2005 r. nr 51, poz. 697
- M.P. z 2003 r. nr 3, poz. 20
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Hermann Fritsche | Ryszard Bogusz (duchowny) | Tadeusz Borutka | Viktor Glondys | Adam Żak | Hans von Keler | Jakub Strzelecki | Marek Fiałkowski | Herwig Karzel | Rudolf Komorek | Izak SternOceń: Ryszard Borski