Tadeusz Borutka, urodzony 22 stycznia 1953 roku w Bielsku-Białej, to znany polski duchowny katolicki oraz kapłan diecezji bielsko-żywieckiej. Jako profesor nauk teologicznych, specjalizuje się w dziedzinie katolickiej nauki społecznej, która stanowi ważny element współczesnego nauczania Kościoła.
W latach 1994–2016 pełnił odpowiedzialną rolę dyrektora w nieistniejącym już Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, który był oddziałem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jednocześnie prowadził specjalizację z teologii praktycznej tejże uczelni. Jako wykładowca, angażuje się w kształcenie przyszłych specjalistów w zakresie katolickiej nauki społecznej oraz teologii.
W 2010 roku, jego praca naukowa została doceniona, a Borutka otrzymał Nagrodę im. Karola Miarki, co stanowi wyraz uznania dla jego osiągnięć w dziedzinie teologii. Dodatkowo, miał zaszczyt pełnić funkcję rektora seminarium diecezji sosnowieckiej w Krakowie, co dowodzi jego zaangażowania w życie Kościoła oraz dydaktykę.
Publikacje
Tadeusz Borutka jest autorem wielu znaczących publikacji, które obejmują różnorodne tematy dotyczące nauczania i ducha katolickiego. Poniżej przedstawiamy listę jego najważniejszych dzieł z lat 1991-2008:
- 1991: Pokój w nauczaniu Jana Pawła II 1978–1988,
- 1994: Cywilizacja miłości,
- 1995: Dziecko w nauczaniu papieża Jana Pawła II,
- 1999: Katolicka nauka społeczna (wspólnie z Janem Mazurem, Andrzejem Zwolińskim),
- 2000: Chrześcijańskie wychowanie do pokoju (wraz z Barbarą Żemłą),
- 2000: Mieć serce, uczucia i zainteresowania skupione na Jezusie: konferencje i rozważania dla kapłanów i kleryków,
- 2004: Społeczne nauczanie Kościoła: teoria i zastosowanie: podręcznik do katolickiej nauki społecznej,
- 2006: Spowiednik wobec problemów społecznych,
- 2006: Być dzisiaj kapłanem na wzór Jezusa Najwyższego Kapłana: rozważania rekolekcyjne dla kapłanów,
- 2008: Akcjo Katolicka, nie lękaj się: należysz do kościoła i mieszkasz w sercu Boga: homilie, artykuły i wywiady,
- 2008: Gdy u Panienki zegniesz kolana: dzieje kultu Matki Bożej Różańcowej w Kozach.
Przypisy
- Początki seminarium sosnowieckiego. seminarium.sosnowiec.opoka.org.pl [dostęp 13.05.2019 r.]
- Urząd Marszałkowski WojewództwaU.M.W. Śląskiego Urząd Marszałkowski WojewództwaU.M.W., Wyróżnieni Nagrodą im. Karola Miarki [online] [dostęp 01.11.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Viktor Glondys | Adam Żak | Hans von Keler | Jakub Strzelecki | Marek Fiałkowski | Herwig Karzel | Rudolf Komorek | Izak Stern | Ryszard Borski | Hermann Fritsche | Ryszard Bogusz (duchowny)Oceń: Tadeusz Borutka