Osiedle Mieszka I w Bielsku-Białej to niezwykle interesująca część miasta, zlokalizowana w północnej strefie Górnego Przedmieścia. Jego kontur wytyczają ulice Bolesława Krzywoustego, Mieszka I, Piastowska oraz Wita Stwosza. Osiedle to, które powstało w latach 1957–1961, jest określane jako czwarty powojenny zespół mieszkaniowy w Bielsku-Białej, noszący dawniej imię Aleksandra Zawadzkiego aż do roku 1990.
W skład zabudowy blokowej Osiedla Mieszka I wchodzą również domy jednorodzinne, które znajdują się w rejonie ulicy Wita Stwosza oraz w zachodniej części ulicy Mieszka I. Niektóre z tych domów były wzniesione przed II wojną światową. W obrębie osiedla znajduje się szereg istotnych obiektów, takich jak:
- szkoła tysiąclecia – niegdyś znana jako Szkoła Podstawowa nr 16, później funkcjonowała jako Gimnazjum nr 16, obecnie jest to oddział Szkoły Podstawowej nr 3,
- gmach starostwa powiatowego powiatu bielskiego oraz delegatura Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – pierwotnie siedziba władz województwa bielskiego,
- budynek administracyjny przy ulicy Piastowskiej 44, który w dniu dzisiejszym (stan na 2022) mieści delegaturę Kuratorium Oświaty, oddział Urzędu Statystycznego, Polubowny Sąd Konsumencki, jak i filię Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Komunikację w tym rejonie zapewnia ulica Piastowska oraz przystanek oznaczony jako Piastowska Starostwo Powiatowe, który obsługiwany jest przez siedemnaście linii MZK Bielsko-Biała (stan na 2022). Warto również wspomnieć о dostępnych połączeniach obsługiwanych przez autobusy Komunikacji Beskidzkiej oraz prywatnych przewoźników, kierujących się w stronę Jaworza, Jasienicy, Strumienia czy Cieszyna. W niedalekiej odległości od osiedla znajduje się także przystanek kolejowy Bielsko-Biała Górne, który na trasie Bielsko-Biała – Cieszyn od 2009 roku nie jest już wykorzystywany do ruchu pasażerskiego.
Od 2002 roku ustanowiono jednostkę pomocniczą gminy, funkcjonującą pod nazwą Osiedle Mieszka I, która obejmuje zarówno samo osiedle, jak i przyległe tereny. Granice tej jednostki są wyznaczane przez:
- na północy – ulice Sierpniowa i Pod Grodziskiem,
- na wschodzie – ulica Listopadowa,
- na południu – ulica Piastowska,
- na zachodzie – linia, która biegnie pomiędzy parcelami przynależnymi do ulicy Mieszka I i Spokojnej, a przynależnymi do ulicy Żółkiewskiego.
Warto zauważyć, że z tego drugiego punktu widzenia, do obszaru osiedla wlicza się także kwartały zabudowy jednorodzinnej w rejonie ulic Karłowicza, Spokojnej oraz Tarninowej, jak i zespół bloków deweloperskich Zielony Zakątek, który znajduje się przy ulicy Asnyka oraz siedziba Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” (Asnyka 19).
Przypisy
- Jacek Kachel: Od szlaków handlowych po autostrady. Zarys dziejów drogownictwa w Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej, 2020 r., s. 123. ISBN 978-83-956843-0-2.
- a b Alan Jakman: Przykład osiedla idealnego. bielskobiala.pl, 14.08.2017 r. [dostęp 14.02.2022 r.]
- Kontakt. Kuratorium Oświaty w Katowicach. [dostęp 20.02.2022 r.]
- Oddziały. Urząd Statystyczny w Katowicach. [dostęp 20.02.2022 r.]
- Instytucje konsumenckie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. [dostęp 20.02.2022 r.]
- Kontakt. Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czechowicach-Dziedzicach. [dostęp 20.02.2022 r.]
- Bielsko-Biała Górne. Koleje Śląska Cieszyńskiego. [dostęp 20.02.2022 r.]
- Portal mapowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej z warstwą jednostek pomocniczych gminy.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Karpackie | Osiedle Wojska Polskiego (Bielsko-Biała) | Osiedle Słoneczne (Bielsko-Biała) | Osiedle Śródmiejskie (Bielsko-Biała) | Osiedle Langiewicza | Olszówka (Bielsko-Biała) | Osiedle Beskidzkie (Bielsko-Biała) | Osiedle Grunwaldzkie (Bielsko-Biała) | Osiedle Kopernika (Bielsko-Biała) | Osiedle Złote Łany (Bielsko-Biała) | Sarni StokOceń: Osiedle Mieszka I (Bielsko-Biała)