Osiedle Wojska Polskiego to mieszkaniowa dzielnica, znajdująca się w Bielsku-Białej, w rejonie Aleksandrowic. Budowa osiedla odbyła się w latach 1976–1980, wykorzystując technologię wielkopłytową, a jego projektantem był Jerzy Skulimowski. Granice tego terenu są zgodne z granicami jednostki pomocniczej gminy, noszącej tę samą nazwę. Na rok 2017 osiedle zamieszkiwało 4975 osób.
Cała jednostka składa się z 21 bloków, w tym dziewięciu 11-kondygnacyjnych oraz dwanaście 5-kondygnacyjnych. Budowle te umiejscowione są pomiędzy ważnymi punktami, takimi jak linia kolejowa nr 190 na północy, ulica Stawowa na wschodzie, ulica Cieszyńska na południu oraz końcowy odcinek ulicy Spółdzielców na zachodzie. W pobliżu znajdują się również pawilony handlowo-usługowe, przedszkole nr 51 oraz szkoła podstawowa nr 1, które stanowią istotne miejsca w życiu mieszkańców. Dodatkowo, w rejonie ulicy Dywizji Kościuszkowskiej można napotkać starszą zabudowę jednorodzinną, a pośrodku osiedla leży cmentarz wojskowy, założony dla potrzeb garnizonu Bielsko w 1921 roku. Obok tego miejsca w 1999 roku utworzono Centrum Rehabilitacyjno-Readaptacyjne „Nadzieja”.
Osiedle jest komunikacyjnie dobrze zorganizowane, z dwanaście linii autobusowych obsługiwanych przez MZK Bielsko-Biała, gdzie sześć z tych linii przejeżdża przez ulicę Spółdzielców, a drugie sześć przez ulicę Cieszyńską. Co ważne, ulica Cieszyńska stanowi drogę wylotową z miasta w kierunku zachodnim. W tym miejscu zatrzymują się również autobusy Komunikacji Beskidzkiej oraz prywatne przewozy, kierujące się do odleglejszych miejscowości, takich jak Jaworz, Jasienica, Cieszyn i Strumień. Na terenie osiedla znajduje się również niewykorzystywany od 2009 roku przystanek kolejowy Bielsko-Biała Aleksandrowice, położony na trasie Bielsko-Biała – Cieszyn.
Interesującym aspektem są nazwy ulic w osiedlu, które w przeważającej części odnoszą się do historycznych koncepcji związanych z Wojskiem Polskim, takich jak ulice nazwane 1 Armii Wojska Polskiego, Czwartaków, Dywizji Kościuszkowskiej, Podchorążych oraz Saperów.
Przypisy
- Liczba mieszkańców Bielska-Białej z podziałem na 30 osiedli według stanu na 31 grudnia 2017. Budżet obywatelski Bielska-Białej. [dostęp 16.02.2022 r.]
- Historia. Centrum Rehabilitacyjno-Readaptacyjne „Nadzieja”. [dostęp 25.02.2022 r.]
- Bielsko-Biała. Monografia miasta. Tom IV – Bielsko-Biała w latach 1918–2009. Ryszard Kaczmarek (red.), Idzi Panic (red.). Bielsko-Biała: Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, 2010.
- Portal mapowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej z warstwą jednostek pomocniczych gminy.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Słoneczne (Bielsko-Biała) | Osiedle Śródmiejskie (Bielsko-Biała) | Osiedle Langiewicza | Olszówka (Bielsko-Biała) | Osiedle Beskidzkie (Bielsko-Biała) | Osiedle Grunwaldzkie (Bielsko-Biała) | Osiedle Kopernika (Bielsko-Biała) | Osiedle Złote Łany (Bielsko-Biała) | Sarni Stok | Osiedle Mieszka I (Bielsko-Biała) | Osiedle KarpackieOceń: Osiedle Wojska Polskiego (Bielsko-Biała)