Walter König


Walter Jan König, uważany za znaczącą postać w historii Bielska, urodził się 25 czerwca 1903 roku w tym mieście, a zmarł tamże 26 lutego 1966 roku. Był nie tylko wynalazcą, ale również bielskim przemysłowcem, który przyczynił się do rozwoju lokalnego przemysłu.

König pełnił również rolę żołnierza w 1. Armii Wojska Polskiego, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy narodowe oraz wolność ojczyzny. Jego wkład w różne dziedziny życia społecznego i gospodarczego pozostawił trwały ślad w regionie.

Życiorys

Walter König przyszedł na świat 25 czerwca 1903 roku w Bielsku, w rodzinie żydowskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, stał się obywatelem polskim.

Młodzieńcze lata spędził w Bielsku, gdzie kształcił się. Po ukończeniu szkoły średniej udał się do Wiednia, aby podjąć studia. W związku z tym, że Austria nie akceptowała podwójnego obywatelstwa, był zmuszony zrezygnować z obywatelstwa polskiego, co było konieczne, aby uzyskać dostęp do bezpłatnej edukacji na uczelni. W 1925 roku opatentował produkcję wyrobów z mączki celuloidowej, mączki rogowej oraz podobnych mas plastycznych. Już w 1930 roku, jako inżynier, założył w Bielsku firmę „Rogolith”, która specjalizowała się w produkcji guzików z tych materiałów. W zakładzie zatrudniano około 60 pracowników.

W 1938 roku przeszedł na chrześcijaństwo. Pod koniec lat 30. złożył wniosek o przywrócenie polskiego obywatelstwa, co okazało się skomplikowane, mimo iż ożenił się z Polką. Jego starania przerwała II wojna światowa. Gdy wielu Niemców zamieszkujących Bielsk współpracowało z Wehrmachtem oraz brało udział w sabotażu przeciwko polskiej armii, Walter König zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego. Po przegranej kampanii wrześniowej znalazł się w Związku Radzieckim.

Z powodów związanych z jego wykształceniem, trafił na Syberię, gdzie uczestniczył w rozbudowie infrastruktury. Mimo to, cały czas pragnął walczyć za Polskę. Pomimo wysiłków, nie udało mu się dołączyć do armii generała Andersa. Dopiero 7 listopada 1943 roku został szeregowcem w 5. Brygadzie Artylerii Ciężkiej w Sielcach nad Oką.

„Brał udział w pierwszym wielkim boju Artylerii Ciężkiej przy forsowaniu Buga w walce o wyzwolenie Lublina aż do Warszawy. 15 listopada 1944 roku przyjęty do 11. samodzielnej kompanii Kablowo-Tyczkowej przy Stabie Armii, brał udział we wszystkich bojach tej jednostki od Warszawy przez Bydgoszcz, Kołobrzeg, przy forsowaniu rzeki Odry aż do rzeki Łaby. Tak samo w Artylerii, jak i w Łączności podczas budowy linii telefonicznych na froncie wykazał się dużym męstwem i odwagą, starannie wykonując wszelkie rozkazy swoich dowódców. Jako prawdziwy żołnierz sławnej I Armii spełnił w pełni swój obowiązek – wyzwolenie ojczyzny. 22 września 1945 roku zdemobilizowany (…)”

Po powrocie do Bielska odkryto, że nie ma już polskiego obywatelstwa. Nowa, komunistyczna władza sugerowała mu emigrowanie do Niemiec. Przeszłość Königa jako fabrykanta także działała na jego niekorzyść. W 1946 roku udało mu się sprowadzić żonę z ZSRR, a rok później otrzymał wezwanie do odbioru polskiego obywatelstwa. Jego fabryka guzików została mu odebrana, a on sam rozpoczął pracę w składzie budowlanym. Przez następne lata był poddawany inwigilacji, a nawet aresztowano go w związku z fałszywym zarzutem o kradzież materiałów budowlanych. Pod koniec swojego życia zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, ale nie chciał wyjeżdżać na leczenie do Szwecji, obawiając się, że władze komunistyczne nie pozwolą mu na powrót do ojczyzny.

Walter Jan König zmarł 26 lutego 1966 roku. Został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Białej.


Oceń: Walter König

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:11