UWAGA! Dołącz do nowej grupy Bielsko-Biała - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Galeria Bielska BWA


Galeria Bielska BWA to instytucja kultury o znaczeniu regionalnym, która z dumą prezentuje sztukę współczesną. Znajduje się ona w sercu Bielska-Białej i pełni istotną rolę w życiu artystycznym tego miasta.

W ramach swojej działalności, galeria angażuje się w różnorodne inicjatywy, w tym:

  • organizowanie wystaw artystycznych,
  • wydawanie publikacji związanych z sztuką,
  • prowadzenie działań dokumentacyjnych dotyczących wydarzeń artystycznych,
  • realizację programów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych.

Warto również wspomnieć, że Galeria Bielska BWA jest organizatorem prestiżowych wydarzeń takich jak Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, które przyciągają uwagę zarówno lokalnej społeczności, jak i gości z innych regionów.

Historia

Główną siedzibą galerii Bielsko BWA jest budynek przy ulicy 3 Maja 11. Jego budowa rozpoczęła się w 1960 roku, kiedy to zrealizowano projekt parterowego Pawilonu Plastyków, który powstał w miejscu przedtem istniejącej synagogi w Bielsku. Projekt budynku stworzyli Mieczysław Szymuś oraz współpracujący z nim Władysław Szostak, który odpowiadał za opracowanie plastyczne, w tym sgraffita na przyległej ścianie Teatru Lalek Banialuka, natomiast Tadeusz Bajwoluk zajmował się aranżacją wnętrz.

W obiekcie tym przez długie lata organizowano wystawy, zainicjowane przez lokalny oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1970-1975 odbywała się tam również działalność filii katowickiego Biura Wystaw Artystycznych, która po utworzeniu województwa bielskiego przekształciła się w odrębną placówkę.

W 1989 roku galeria została rozbudowana do aktualnej formy. Wówczas to zrealizowano projekt, który objął stworzenie drugiego piętra z nową salą ekspozycyjną. Dziś budynek dysponuje dwiema salami o łącznej powierzchni 400 m², oraz kawiarnią z dużą przeszkloną narożną elewacją, która obecnie funkcjonuje jako klubokawiarnia Aquarium. Autorem tego rozbudowanego projektu był Tadeusz Wąsik.

W 1994 roku placówka była przejęta przez samorząd miasta Bielska-Białej, co skutkowało nadaniem jej obecnej nazwy. Od roku 2020 galeria korzysta także z przestrzeni w zabytkowej willi Theodora Sixta, gdzie prezentowane są wybrane dzieła z kolekcji stałej, która liczy obecnie 1073 prace według stanu na styczeń 2022.

Przypisy

  1. Biennale Malarstwa Bielska Jesień. [dostęp 11.05.2023 r.]
  2. 5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2022. Galeria Bielska BWA. [dostęp 11.05.2023 r.]
  3. a b Anna Syska: Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim. Warszawa: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2020.
  4. a b c Historia galerii. Galeria Bielska BWA. [dostęp 11.05.2023 r.]

Oceń: Galeria Bielska BWA

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:20