Aleksander Zawadzki (przyrodnik)


Aleksander Zawadzki to postać wyjątkowa w polskiej nauce, szczególnie w dziedzinie biologii. Urodził się 6 maja 1798 roku w Bielsku, gdzie rozpoczął swoją podróż ku wielkim osiągnięciom naukowym. Zmarł 5 czerwca 1868 roku w Brnie, pozostawiając po sobie znaczące ślady w historii polskiej biologii.

Był on profesorem na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie rozwijał swoją pasję do nauki oraz kształcił kolejne pokolenia specjalistów. Jego prace i naukowe osiągnięcia przyczyniły się do rozwoju biologii w Polsce, a sam Zawadzki stał się ważną postacią w świecie akademickim.

Życiorys

Aleksander Zawadzki był wybitnym dziekanem wydziału filozoficznego Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie wykładał takie przedmioty jak botanikę oraz fizykę. Jego badania koncentrowały się na flory okolic Lwowa, co przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy o tym regionie. W latach 1854–1868 poświęcił się studiowaniu ewolucji, a po burzliwych wydarzeniach Wiosny Ludów udał się do Brna, gdzie stał się mentorem dla Gregora Mendla, kierując jego talent w stronę ewolucji i przyczyniając się do formowania podstaw genetyki.

Zawadzki był aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych oraz pełnił funkcję redaktora w lwowskich czasopismach, takich jak Rozmaitości oraz Mnemozyna. W 1868 roku został wybrany na członka korespondenta Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarskiego. Warto również podkreślić, że jako pierwszy zdołał udokumentować zdobycie szczytu Giewontu, co miało miejsce w towarzystwie Franciszka Herbicha.

W rodzinie Zawadzkich kontynuowano tradycje intelektualne; jego syn, Ryszard Zawadzki, zrobił karierę prawniczą, działając jako sędzia oraz poseł do Sejmu Krajowego Galicji, a także członek Rady Państwa w Wiedniu.

Upamiętnienie

W 2012 roku, w ramach modernizacji nazewnictwa ulic, ulica w Warce została nazwana imieniem Aleksandra Zawadzkiego. Choć wydawałoby się, że jego nazwisko związane jest z tym miastem, w rzeczywistości nie miał on żadnych powiązań z tym miejscem. Zmiana patrona ulicy miała miejsce z zupełnie innego powodu.

Wcześniej istniejąca ulica nosiła imię komunistycznego polityka, co budziło kontrowersje i niechęć mieszkańców. Główna organizacja lokalna, Towarzystwo Miłośników Miasta Warki, podjęła decyzję o zaprzestaniu honorowania polityka związanego z reżimem komunistycznym. W ramach tego postanowienia, patrona ulicy zastąpiono osobą przyrodnika, Aleksandra Zawadzkiego, który był profesorem na Uniwersytecie Lwowskim.

Takie rozwiązania wprowadzono również w innych miejscowościach, takich jak Rudołtowice oraz Ćwiklice, co świadczy o szerszym trendzie nawiązywania do pozytywnych postaci historycznych i naukowych zamiast kontrowersyjnych postaci politycznych.

Przypisy

  1. PawełP. Glugla PawełP., Ryszard Zawadzki (1829-1887) – prawnik, poseł do Sejmu Krajowego [online], Moje Miasto Tarnów, 07.09.2016 r. [dostęp 10.10.2019 r.]
  2. W Ćwiklicach i Rudołtowicach zostaje ul. Zawadzkiego [online], www.pszczynska.pl [dostęp 20.03.2019 r.]
  3. Uchwała Rady Miejskiej w Warce w sprawie: nadania nazwy ulicy w mieście Warka
  4. Galizisches Provinzial-Hanbuch für das Jahr 1868, s. 808;

Oceń: Aleksander Zawadzki (przyrodnik)

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:6