Lech Bałaban


Lech Bałaban to postać, która na długo pozostanie w pamięci polskiej sceny muzycznej. Urodził się 8 lutego 1964 roku w Bielsku-Białej, a jego kariera jako altowiolisty oraz pedagoga jest naprawdę imponująca. Jest profesorem sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Poza tym, Lech Bałaban pełni także rolę pedagoga w poznańskiej Szkole Talentów, gdzie kształci młodych muzyków, przekazując im swoją wiedzę i doświadczenie muzyczne. Jest on również Koncertmistrzem w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, co potwierdza jego znaczenie w tej dziedzinie. Jego wkład w rozwój muzyki w Polsce z pewnością zasługuje na szczególne uznanie.

Życiorys

Lech Bałaban rozpoczął swoją muzyczną przygodę w rodzinie, gdzie dźwięki były obecne od najmłodszych lat. Już w wieku pięciu lat podjął naukę gry na skrzypcach pod okiem swojego ojca, Henryka Bałabana, w Państwowej Szkole Muzycznej (PSM) I stopnia w Gliwicach. W 1973 roku, w poszukiwaniu lepszych możliwości rozwoju, cała rodzina przeniosła się do Częstochowy. Tam, w 1976 roku, Lech ukończył PSM I stopnia z wyróżnieniem, a jego rozwijające się talenty pozwoliły mu rozpocząć naukę w PSM II stopnia.

Po ukończeniu IV klasy tej szkoły w Częstochowie, w 1981 roku, Bałaban przeniósł się do Bydgoszczy. Osiągając sukcesy, w 1982 roku, w klasie swojego ojca, uzyskał z wyróżnieniem dyplom Państwowego Liceum Muzycznego w Bydgoszczy. W tym samym roku Lech rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie do końca drugiego roku jego nauczycielem był ojciec. Po tym czasie, rozwijając swoje umiejętności, uczył się przez rok pod kierunkiem prof. Pawła Radzińskiego.

W sezonie 1984/85 artysta współpracował z Operetką Śląską w Gliwicach, a następnie od 1985 roku kontynuował studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu u prof. Jadwigi Kaliszewskiej. To właśnie tam zdobył dyplom ukończenia studiów w 1988 roku. Po osiągnięciu tego celu, 1 kwietnia 1988 roku, Lech rozpoczął pracę w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, pełniąc funkcję koncertmistrza grupy altówek.

W latach 1989–1992 nauczał w Poznańskiej Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1. Następnie, w okresie 1990–1997 oraz od 2000 roku, angażował się w Poznańskiej Szkole Talentów, gdzie miał zaszczyt wychować wielu utalentowanych laureatów konkursów muzycznych. Od 1 października 1992 roku jest związany z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie obecnie zajmuje stanowisko adiunkta.

W 1994 roku Bałaban uzyskał dyplom w klasie altówki prof. Andrzeja Murawskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Powracając do Bydgoszczy, od 1 października 1997 roku prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej w tym mieście, natomiast od 2005 roku został zatrudniony w Akademii Muzycznej w Poznaniu jako starszy wykładowca. Lech Bałaban jest również Przewodniczącym Konwentu Fundacji Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego – Europejczyk.

Działalność koncertowa i dyskografia

Lech Bałaban, jako solista, miał okazję koncertować w wielu polskich miastach, a także poza granicami kraju. Jego występy miały miejsce w takich krajach jak Dania, Słowacja, Niemcy, Austria, Francja oraz w dawnym ZSRR. Jako artysta współpracował z Orkiestrą Kameralną „Amadeus”, gdzie nagrał znakomite koncerty altówkowe autorstwa J.S. Bacha, G.F. Haendla, K. Pendereckiego, a także Symfonię koncertującą W.A. Mozarta, współpracując z Jarosławem Żołnierczykiem.

Bałaban miał zaszczyt występować na prestiżowych Festiwalach „Bravo Maestro”, gdzie dzielił scenę z wieloma znakomitymi muzykami, w tym z Wandą Wiłkomirską, Ewą Pobłocką, Wadimem Brodskim, K.A. Kulką, Krzysztofem Jakowiczem, Kubą Jakowiczem, Waldemarem Malickim, oraz Tomaszem Strahlem. Osobnym osiągnięciem jest jego członkostwo w „Wieniawskim Kwartecie”, z którym również koncertuje.

Warto również zaznaczyć, że artysta współpracował z Piotrem Pławnerem, co z pewnością wzbogaciło jego artystyczne doświadczenie. Razem z żoną oraz Zbigniewem Kozubem był odpowiedzialny za wykonanie muzyki do filmu „Alter ego”, który miał swoją premierę w 2007 roku.

W 2014 roku miał miejsce ważny moment w jego karierze związany z Antonínem Dvořákiem — artysta wystąpił w Terzetto C-dur op. 74, odgrywając „Kwartet „Amerykański”” w wykonaniu Kwartetu Rodzinnego Bałabanów.

Nagrody i wyróżnienia

Lech Bałaban to postać, której dokonania muzyczne zyskały uznanie poprzez szereg wysokiej rangi nagród oraz wyróżnień.

  • 1993 – zdobył I nagrodę podczas V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów im. J. Rakowskiego, który odbył się w Poznaniu,
  • 1986 – był członkiem polskiej reprezentacji na IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu,
  • 1984 – otrzymał wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Z. Jahnkego w Poznaniu,
  • 1980 – został laureatem nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków, który miał miejsce w Lublinie.

Życie osobiste

Lech Bałaban jest osobą rodzinną, której życie osobiste jest pełne zaangażowania. Wraz z żoną Agnieszką, utalentowaną wiolonczelistką, wychowują czwórkę dzieci. W ich rodzinie znajdują się dwaj synowie oraz dwie córki, nazywane Wiktorem, Janem, Julią i Mirellą.

Co ciekawe, cała rodzina zafascynowana muzyką występuje razem, tworząc kwartet rodzinny, w którym wspólnie koncertują, dzieląc się swoją pasją z innymi.

Przypisy

  1. Pałac Prezydencki. Wręczenie nominacji profesorskich, prezydent.pl [dostęp 20.04.2024 r.]
  2. Lech Bałaban – Przewodniczący Konwentu Fundacji. [dostęp 26.05.2016 r.]
  3. Lech Bałaban na wratislavia.org.pl. [dostęp 19.12.2011 r.]
  4. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - nauczyciele akademiccy. [dostęp 27.03.2010 r.]
  5. Akademia Buzyczna w Bydgoszczy - nauczyciele akademiccy. [dostęp 19.12.2011 r.]
  6. Płyta - Agnieszka Duczmal Vol. 3, 4
  7. Muzyka z Kórnika na lepszypoznan.pl (Opublikowano 04.08.2011 r.)
  8. Kwartet Rodzinny Bałabanów na kultura.wp.pl (Dostęp: 04.03.2010 r.)
  9. Orkiestra "Amadeus" na stronie www2.polskieradio.pl
  10. ALTER EGO na film.polski.pl

Oceń: Lech Bałaban

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:15