Przedstawiamy Parafię Przenajświętszej Trójcy, która mieści się w Bielsku-Białej. Jest to parafia rzymskokatolicka, należąca do dekanatu Bielsko-Biała I, a także podlegająca diecezji bielsko-żywieckiej.
Warto zauważyć, że ta wspólnota odgrywa istotną rolę w życiu religijnym lokalnej społeczności, pełniąc ważne funkcje duszpasterskie i kulturowe. Dzięki swojej działalności wspiera wielu wiernych w ich duchowej podróży.
Historia
Historia Bielska-Białej jest złożona i fascynująca, sięgająca głęboko w przeszłość. Miasto to na początku było częścią parafii św. Stanisława, gdzie istniał kościół, który rozpoczął swoją działalność.
W latach 1604–1608, w stylu późnogotyckim, wzniesiono nowy kościół pod wezwaniem św. Trójcy, autorstwa mistrza murarskiego Szymona Goegera. Stanowił on nową, protestancką świątynię, która była zgodą na pamięć o epidemii dżumy z 1599 roku. Kościół ten służył jako cmentarz dla społeczności, na gruncie wydzielonym w 1550 roku.
W 1654 roku kościół został przejęty przez katolików i spełniał rolę filii kościoła św. Mikołaja aż do 1958 roku. W historii jego istnienia budowla ta przeszła przez różne próby, w tym pożary w 1659 oraz 1808 roku, kiedy to przekształcono ją w magazyn soli.
W latach 1828–1831, działania mające na celu odbudowę zostały przeprowadzone pod kierownictwem ówczesnego proboszcza, ks. dr Mateusza Opolskiego, który również dodał wieżę. Kolejna renowacja miała miejsce w 1883 roku, po czym kościół pełnił rolę kościoła szkolnego.
Co ciekawe, cmentarz przy kościele od XVII wieku był wspólnie eksploatowany przez katolików oraz protestantów. Jednak w 1896 roku zamknięto go, a teren przekształcono w plac kościelny oraz ogród, który nie pozostawił żadnych widocznych śladów po wcześniejszym cmentarzu.
Rok 1928 przyniósł istotne zmiany, a bielska firma R. Juttner & F. Bolek dokonała pierwszej rozbudowy, wydłużając nawę zachodnią z nowym portalem oraz boczną galerią. Podczas kolejnych renowacji wieżę przesunięto na koniec kościoła, a dobudowano boczną nawę.
Od 1928 roku, oprócz roli edukacyjnej, kościół pełnił także funkcję fary garnizonowej. W roku 1933 miały miejsce uroczystości z okazji 250. rocznicy bitwy wiedeńskiej, co zaowocowało wmurowaniem tablicy ku czci króla Jana III Sobieskiego, a ulicę przy kościele nazwano jego imieniem.
W 1958 roku utworzono nową parafię pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W latach 80. wokół kościoła powstały salki katechetyczne, a budowa nowego probostwa rozpoczęła się, lecz została wstrzymana z powodu problemów finansowych. W ostatnich latach nastąpiła renowacja kościoła, obejmująca montaż nowego tabernakulum, wymianę systemu nagłaśniającego oraz remont zawieszenia dzwonów oraz układu sterującego nimi.
Kościół parafialny
Kościół parafialny w Bielsku-Białej jest obiektem wyjątkowym, zasługującym na szczegółową uwagę. Znajdziemy w nim dwie nawy oraz przestronne prezbiterium, które zwieńczone jest charakterystyczną absydą. Ważnym elementem jest ołtarz, w którym przykuwają uwagę płaskorzeźby przedstawiające Osoby Trójcy Świętej: Bóg Ojciec ukazany jest jako Starzec z brodą, Syn Boży jako młody mężczyzna z krzyżem, a Duch Święty w postaci gołębicy unoszącej się nad nimi. Pod ołtarzem można zobaczyć kopię figury Matki Bożej Ludźmierskiej, co dodaje temu miejscu dodatkowego wymiaru duchowego.
Wnętrze kościoła odznacza się prostotą, gdyż na jego ścianach nie znajdziemy fresków ani malowideł, co jest rezultatem budowy prowadzonej przez protestantów. Warto zwrócić uwagę na podłogę, gdzie wmurowana jest płyta upamiętniająca wiktorię wiedeńską, a na ścianach wiszą tablice, które oddają hołd gen. Kustroniowi oraz brygadzie Podhalańczyków.
Więcej informacji można znaleźć w osobnym artykule na temat Kościoła Świętej Trójcy w Bielsku-Białej.
Duchowni i proboszczowie
Przed rokiem 1939, w parafii służbę pełnili kapelani Antoni Miodoński oraz Bronisław Nowyk. Z kolei w 1958 roku, pierwszym proboszczem tej parafii został zmarły ks. Józef Koterla. W swojej posłudze wspierał go jako wikary młody kapłan, ks. neoprezbiter Janusz Zimniak, który obecnie pełni funkcję biskupa bielsko-żywieckiego.
W 1971 roku posługę proboszcza przejął zmarły w 1991 roku ks. Stanisław Dyrda. Jego kadencja trwała do roku 1984, kiedy to jego następcą został ks. Andrzej Sapiński. Niestety, niespodziewana śmierć ks. Sapińskiego w październiku 1998 roku zakończyła jego 15-letnią posługę. Od listopada 1998 roku, proboszczem parafii jest ks. Józef Oleszko.
Przypisy
- Wspólnota cywili i wojskowych. trojca.katolik.bielsko.pl. [dostęp 19.07.2015 r.]
- Parafia na stronie diecezji bielsko-żywieckiej
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej | Kościół św. Stanisława w Bielsku-Białej | Kościół ewangelicki w Bielsku-Białej-Kamienicy | Kościół Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej | Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej | Kościół św. Barbary w Bielsku-Białej | Kościół św. Małgorzaty w Bielsku-Białej | Kościół Świętej Trójcy w Bielsku-Białej | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej | Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej | Kościół Marcina Lutra w Bielsku-Białej | Kościół Zbawiciela w Bielsku-Białej | Parafia św. Małgorzaty w Bielsku-Białej | Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Bielsku-Białej | Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku-Białej | Kościół św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej | Kościół św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej | Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej | Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-BiałejOceń: Parafia Przenajświętszej Trójcy w Bielsku-Białej