Mieczysław Peterek, urodzony 21 lutego 1925 roku w Bielsku, był postacią niezwykle zasłużoną dla regionu. Jako fotografik, dokumentalista i pisarz, w znaczący sposób przyczynił się do uwiecznienia i propagowania lokalnej kultury oraz architektury.
Nie tylko zajmował się fotografią, ale także działał na rzecz ochrony zabytkowej architektury, co czyniło go ważnym głosem wśród miłośników historii. Jego zainteresowania obejmowały także folklor oraz górski krajobraz, co z kolei zainspirowało go do tworzenia dokumentacji oraz prac literackich.
Ponadto, Peterek pasjonował się rzeźbą oraz eksponatami muzealnymi, które z jego pomocą znalazły swoje miejsce w świadomości społecznej. Zmarł 17 marca 2008 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i kulturowy.
Życiorys
Mieczysław Peterek przyszedł na świat w Bielsku (później Bielsko-Biała) 21 lutego 1925 roku. W tym mieście uczęszczał do szkoły podstawowej oraz do Państwowego Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które ukończył tylko w dwóch klasach, nim nastał czas II wojny światowej. W obliczu zagrożenia związanym z wojną, Mieczysław i jego rodzina uciekli do Lwowa, lecz po ataku ZSRR na Polskę postanowili wrócić do Bielska. Niestety, ich mieszkanie zostało zarekwirowane, co zmusiło ich do zamieszkania u krewnych w Komorowicach Śląskich, a następnie przenieśli się do Białej. Z powodu swoich polskich przekonań, rodzina Peterka doświadczała szykan ze strony okupantów. W wyniku akcji likwidacji polskiej inteligencji, jego ojciec został aresztowany przez Gestapo i zmarł w obozie w Gusen. Mieczysław przez resztę wojny, aż do 1945 roku, pracował jako kowal i ślusarz w fabryce Otto Hacka.
Po zakończeniu wojny, Peterek pracował przez kolejne dwa lata w bielskim Urzędzie Miejskim. W międzyczasie ukończył szkołę administracyjno-handlową w Białej. Dążąc do poprawy swojej sytuacji finansowej, przeszedł do Bielskich Okręgowych Zakładów Energetycznych, gdzie przez następnych 36 lat zatrudniony był w służbach finansowo-księgowych. Jego pasja do fotografii zrodziła się w 1950 roku dzięki przyjacielowi z pracy. W 1958 roku jego zdjęcia znalazły uznanie na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Zakopanem.
W 1982 roku Mieczysław przeszedł na wcześniejszą emeryturę, jednak nie zaprzestał działalności zawodowej, pracując na niepełny etat w bielskim oddziale Państwowej Służby Ochrony Zabytków od 1983 do 1998 roku, gdzie zajmował się fotografowaniem i archiwizowaniem zabytków. W tym czasie aktywnie działał społecznie jako członek Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Był przodownikiem Górskiej Odznaki Turystycznej oraz Górskiej Odznaki Narciarskiej PTTK, a także członkiem kilku komisji oddziałowych. Przez osiemnaście lat przewodniczył Zakładowemu Kołu PTTK, organizując liczne wycieczki, rajdy i wydarzenia krajoznawcze. Angażował się także w działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Polskiego Towarzystwa Filatelistów.
Mieczysław Peterek otrzymał wiele honorowych odznaczeń, w tym złote medale „Za opiekę nad zabytkami”, „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jego dorobek obejmuje liczne artykuły prasowe dotyczące historii, tradycji i kultury Śląska Cieszyńskiego, które ukazały się w książkach i czasopismach. Zilustrował także wiele publikacji, a przez ostatnie 56 lat swojego życia dokumentował folklor i zabytki kultury materialnej regionu. Efekty jego pracy były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w Bielsku-Białej, jak i w innych miejscach na Śląsku, a także za granicą.
Był żonaty z Genowefą. Mieczysław Peterek zmarł 17 marca 2008 roku, a jego prochy spoczywają na Cmentarzu Komunalnym w Bielsku-Białej–Kamienicy.
Wkład
Mieczysław Peterek, jako wybitny artysta i dokumentalista, pozostawił po sobie znaczący dorobek związany z 14 zestawami kart pocztowych oraz folderami, które służyły do promowania zabytków świeckich i sakralnych regionu Śląska Cieszyńskiego. Jego inwencja nie ograniczała się tylko do tej działalności, bowiem Poczta Polska zdecydowała się wydać 36 pocztówek z jego osobistymi fotografiami przedstawiającymi obiekty z okolic Bielska-Białej.
Peterek był również bardzo aktywnym uczestnikiem życia artystycznego, uczestnicząc w 67 wystawach indywidualnych w Polsce oraz na całym świecie, w tym w Niemczech, Austrii, Anglii i Szwecji. Jego prace znalazły miejsce w blisko 200 publikacjach, co świadczy o powszechnym uznaniu jego talentu. Katalogując architekturę regionu, uwiecznił 20 obiektów sakralnych, 5 przemysłowych oraz 15 architektonicznych.
W czasie swojej ponad 20-letniej współpracy z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Peterek stworzył ponad 1200 zdjęć dokumentujących bogate zbiory muzealne. Jego działalność w Służbie Ochrony Zabytków zaowocowała wykonaniem ponad 6000 fotografii obiektów zabytkowych oraz 1600 przeźroczy, co stanowi imponujący wkład w dokumentację kulturową regionu bielsko-bialskiego.
Dodatkowo, Peterek posiada na swoim koncie zinwentaryzowanie 900 pomników i tablic pamięci narodowej. Po jego śmierci w archiwum pozostało kilka tysięcy zdjęć, które stanowią cenną spuściznę. Jego prace ilustrowały katalogi i foldery bielskich artystów oraz szereg istotnych publikacji, takich jak:
- Bielsko-Biała i okolice: przewodnik,
- Architektura i urbanistyka Bielska-Białej,
- Ratusz w Bielsku-Białej – dzieło sztuki i pomnik samorządności 1897-1997,
- Historia poczty i filatelistyki w Bielsku,
- Dzieje życia – co pozostało w sercu i pamięci,
- „Via Ducalis” – Droga Książęca: zamki, pałace, kościoły i muzea na Śląsku Cieszyńskim.
Peterek jest także autorem książki „Józek z placu” oraz licznych tekstów literackich napisanych w gwarze Śląska Cieszyńskiego. Warto wspomnieć, że w druku ukazały się dwa tomiki wspomnień autorstwa Mieczysława Peterka, które zostały napisane w dialekcie cieszyńskim:
- Tatowe spóminki (2002),
- Spóminki z downych roków (2006).
Przypisy
- a b c Grobonet | Cmentarze Komunalne w Bielsku-Białej [online], bielskobiala.artlookgallery.com [dostęp 04.02.2023 r.]
- WojciechW. Grajewski W., Czytómy po naszymu [online], Książnica Cieszyńska, 22.09.2013 r. [dostęp 12.02.2023 r.]
- JuliaJ. Broda, „Zaproszenie do regionalnej kultury” – Miejski Dom Kultury w Skoczowie [online], mckskoczow.pl, 11.11.2006 r. [dostęp 03.01.2023 r.]
- Otwarcie wystawy Mieczysława Peterka – polichromie Bielska-Białej – Silesia Kultura – Informator kulturalny. Śląsk bogaty w wydarzenia, imprezy, wystawy [online], silesiakultura.pl, 10.10.2006 r. [dostęp 03.01.2023 r.]
- Mieczysław Peterek – Polichromie Bielska-Białej [online], bielsko.biala.pl [dostęp 03.01.2023 r.]
- Bielsko-Biała i okolice: przewodnik | WorldCat.org [online], worldcat.org [dostęp 03.01.2023 r.]
- EwaE. Chojecka, Architektura i urbanistyka Bielska-Białej do 1939 roku. Miasto jako dzieło sztuki, EwaE. Chojecka i inni, Bielsko-Biała: Urząd Miasta Bielsko-Biała, 1994 r. [dostęp 03.01.2023 r.]
- Historia poczty i filatelistyki w Bielsku-Białej | WorldCat.org [online], www.worldcat.org [dostęp 03.01.2023 r.]
- Biblioteka Archiwa gov.pl | Ratusz w Bielsku-Białej – dzieło sztuki i pomnik samorządności 1897-1997, EwaE. Chojecka, MieczysławM. Peterek, 1997 r.
- Biblioteka Archiwa gov.pl | „Via Ducalis” – Droga Książęca: zamki, pałace, kościoły i muzea na Śląsku Cieszyńskim, Cieszyn: Starostwo Powiatowe Cieszyn, 2002 r.
- Józek z placu | WorldCat.org [online], worldcat.org [dostęp 03.01.2023 r.]
- Spóminki z downych roków | WorldCat.org [online], worldcat.org [dostęp 03.01.2023 r.]
- Tatowe spóminki | WorldCat.org [online], worldcat.org [dostęp 03.01.2023 r.]
- ZbigniewZ. Bielewicz, Dzieje Życia – Co pozostało w sercu i pamięci, ZbigniewZ. Bielewicz, MieczysławM. Peterek, wyd. 2006 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Adam Broż | Jacek Koman | Artur Schnabel | Tomasz Kłaptocz | Krzysztof Tusiewicz | Monika Kufel | Olga Łasak | Tomasz Drabek | Karl Olma | Maria Koterbska | Helmut Kajzar | Maria Czeska-Mączyńska | Emil Zegadłowicz | Andrzej Kruczyński | Beata Przybytek | Urszula Dudziak | Maria Kuryluk | Bartosz Szpak | Mieczysława Buczkówna | Alojzy ObornyOceń: Mieczysław Peterek